2018

Përse lëngu i portokallit ka shije të keqe pasi t'i lani dhëmbët?

Çdo herë pasi t’i lani dhëmbët, shija e gjërave që hani nuk duket e ëmbël sikurse e ka realisht. Kush është fajtor në këtë mes? Zbulojeni. Lëngu i portokallit ju duket që ka shije të keqe pasi t’i pastroni dhëmbët ngase brusha e dhëmbëve i bllokon receptorët e shijes së ëmbël, për shkak të një mjeti shkumëzues që ndryshon përshkueshmërinë e qelizave të gjuhës. /heyday.news/

Fakte për sytë e njerëzve dhe kafshëve

  Shumica e njerëzve kapsitin sytë 2-10 herë për sekond. Çdo herë që kapsitni sytë, ju i mbyllni ata për 0.3 sekonda, çka do të thotë se sytë tuaj mbyllen së paku 30 minuta në ditë vetëm nga kapsitja. Nëse ju funksionon vetëm njëri sy, çdo gjë do t’ju duket dy-dimensionale. (Kjo nuk funksionon vetëm duke e mbyllur njërin sy.) Kukuvajka mund të sheh një mi duke lëvizur 150 këmbë

Sa e ka të fortë ndriçimin hëna e plotë?

Mund të ju duket e pabesueshme, mirëpo hëna e plotë është nëntë herë më e ndriçueshme se sa hëna gjysmake që e shohim për pjesën më të madhe të muajit. Gjithashtu, një rreze drite i duhet të udhëtojë për 1.26 sekonda nga Toka në Hënë. /Heyday.news/  

Përse na rrudhen gishtërinjtë në ujë?

Gishtat rrudhen nën ujë. Por cila është arsyeja? Shkenca ka shfaqur zbulimin e saj… Kjo nuk ndodhë për shkak të thithjes së ujit apo pastrimit që krijojnë duart, por për shkak të një tipari evolucionar të shkaktuar nga truri që mundësojnë mbajtjen e gishtërinjëve në ujë. /heyday.news/

Moti në Kosovë për ditët në vijim

Ditëve të para të muajit korrik ngrohtë dhe kryesisht me diell, nuk përjashtohen edhe reshjet. Temperaturat e ajrit do të rriten rreth vlerave mesatare. Minimalet do të luhaten nga 12C deri në 16C, e maksimalet nga 27C deri në 30C. Pasdite rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu dhe bubullimë. 3.07-4.07 – Të martën mot shumë i ngrohtë, kryesisht me diell. Të mërkurën mot kryesisht me diell. Pasdite dhe

“Kondicionerë” që ftohin pa energji elektrike

Sistemet e ajrit të kondicionuar nëpër shtëpi, zyra dhe dyqane për t’i mbajtur të ftohta në ditët e nxehta, janë duke u shtuar me shpejtësi në botën gjithnjë e më shumë të ngrohtë. Por, a ndikon energjia shtesë që ato përdorin në ndryshimet klimatike apo mund të projektohen me efikasitet për ta parandaluar këtë? Bota po bëhet më e nxehtë. Në të vërtetë, 16 nga 17 vitet më të nxehta

Tre makinat më të shtrenjta në botë

Portali “The Richest ” ka publikuar listën e tre makinave më të shtrenjta, që mund t’i shihni më poshtë. 1.Maybach Exelero: 8 million dollarë Maybach Exelero, u prezantua për herë të parë në vitin 2005. Makina dyvendëshe, e cila arrin në 351 kilometër në orë, thuhet se është më e shpejta në botë. Ndërsa çmimi varion diku tek tetë milionë dollarët. Nuk e dimë akoma nëse ka persona të gatshëm