Keni vështirësi në ecje? Ja përse shkaktohet

Keni vështirësi në ecje? Ja përse shkaktohet

Studiuesit kanë zbuluar arsyen e humbjes së natyrshme të muskujve të këmbëve për njerëzit në moshë, që krijon vështirësi në lëvizje duke thënë se gjithcka shkaktohet prej nervave.

Në testet që u bënë në 168 burra, ata zbuluan se nervat që kontrollonin këmbët fillonin të binin me rreth 30% deri në moshën 75-vjeçare.

Kjo gjë i bënte muskujt të largoheshin nga njëri-tjetri, ndërsa tek atletët e vjetër ekzistonte një mundësi që të mos prekeshin.

Shkencëtarët botuan hulumtimet e tyre në Journal of Physiology.

Ndërsa njerëzit fillojnë të plaken, muskujt e këmbëve bëhen më të vogla dhe më të dobëta, duke çuar në probleme me lëvizjet e përditshme siç janë ecja lart shkallët ose dalja nga një karrige.

Sipas tyre, është diçka që prek pjesën më të madhe të njerëzve, por nuk dihet ende saktësisht përse ndodh.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *