Mars 13, 2018

Hulumtimet tregojnë se njerëzit inteligjentë jetojnë më gjatë

Njerëzit e zgjuar jetojnë më gjatë, thotë një studim i ri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Madje sipas këtij hulumtimi, thuhet se një gjë e tillë ndodh për shkak të ashtuquajturave ‘’gjene të intelegjencës’’ të cilat rifreskojnë qelizat përgjatë rrjedhës së moshës. Më shumë se 500 gjene të lidhura me njerëz që kanë koeficientin e inteligjencës më të lartë, janë identifikuar nga shkencëtarët, që është 10 herë më e

Çfarë është dashuria për veten? Will Smith ka përkufizimin më të bukur

“Unë mendoj se disiplina është përkufizimi i duhur për dashurinë për veten. Kur thua se e do veten, në fakt nënkupton se je duke u sjellë në një mënyrë që të bën ta duash veten tënde. Është njësoj si t’i thuash vetes: “E di që të pëlqen ta hash atë picën dhe që mund të jetë shumë e mirë, por unë nuk mund të lejoj ta hash, sepse do të

Manchester United – Sevilla, formacionet zyrtare

Manchester United dhe Sevilla takohen në ndeshjen e dytë të xhiros së 1/8 të Ligës së Kampionëve. Këto janë formacionet zyrtare: Manchester United: De Gea, Valencia, Bailly, Smalling, Young, Matic, Fellaini, Lingard, Sanchez, Rashford, Lukaku Sevilla: Sergio Rico, Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero, N’Zonzi, Banega, Sarabia, Correa, ‘Mudo’ Vázquez y Muriel

Apple së shpejti me tastierë rezistente ndaj pluhurit dhe ujit

Kompania Apple ka zgjidhur problemin e tastierës në laptopët e vet, të cilët për shkak të kornizës së hollë përballeshin me papastërti dhe pluhur. Ajo së fundi ka patentuar tastierën e cila është rezistuese ndaj pluhurit, madje e mbrojtur edhe nga depërtimi i ujit Tastiera e re është e hollë dhe ofron një kohë të shpejtë përgjigje në mes të tasteve.    

Vendosni këto dy fruta në fytyrë dhe shikoni se çfarë do të ndodhë me lëkurën tuaj

Banane për lëkurë të thatë dhe të ashpër Lëkura mund të thahet në çdo moshë dhe për arsye të ndryshme. Për shumicën, tharja e lëkurës është e përkohshme, por ndodh që ky të jetë dhe tipi i lëkurës suaj . Faktorë të tillë si mungesa e lagështisë , temperaturat e ulëta, sapunët me kimikate, uji i nxehtë kanë tendencën të përkeqësojnë lëkurën e thatë. Gjithashtu, linjat e holla (rrudhat e

Rënia në dashuri ju bën të shtoni peshë

Shkencëtarët konfirmojnë se rënia në dashuri ndikon në shtimin e peshës. Studiuesit australianë kanë ardhur në këtë konkludim pas vlerësimit të të dhënave dhjetëvjeçare të 15.000 pjesëmarrësve në studim. Studimi i Universitetit The Central Queensland ka treguar se pesha e çifteve është më e madhe se sa e beqarëve, pavarësisht stilit të jetës. Stephanie Schoeppe, autore udhëheqëse e studimit, tha për NewScientist se çiftet kur nuk kanë nevojë për të

Liqeni më i veçantë në botë, i tëri me ngjyrë rozë

Liqeni i Middletonit në Australinë Përëndimore është nga më të veçantit në botë. I tëri është më ngjyrë rozë. Arsyeja se pse e ka këtë ngjyrë është se në këtë hapësurë ka alga sonicale dhe halobaktere rozë. Liqeni është 600 metra i gjatë, 250 metra i gjerë i shtrirë i tërë në një sipërfaqe pylli.  

“Baby” film me Arta Dobroshin, tani mund ta shikoni edhe në Vimeo (VIDEO)

Filmi i metrazhit të shkurtë “Baby”, me regji të Daniel Mulloy, tashmë është lansuar edhe online, shkruan KultPlus. I realizuar në vitin 2010, ky film flet për një grua e cila ndiqet nga një i huaj. I nominuar edhe në disa festivale të njohura, në këtë film luan aktorja kosovare Arta Dobroshi, kurse me role të tjera janë edhe aktorët: Daniel Kaluuya, Etela Pardo, Celia Meiras. Për më shumë mund

13 shkrimtarë kandidatë për Man Booker 2018

Gjithsej 13 shkrimtarë nga vende të ndryshme të botës janë pretendentë për çmimin e madh Man Booker 2018. Franca është nominuar me shkrimtarët Laurent Binet dhe Virginie Despentes, Spanja ka dy tre autorë Javier Cercas, Antonio Munoz Molina, dhe Gabriela Ybarra. Këtë herë kandidat është dhe Korea e Jugut me Han Kang dhe shkrimtari nga Iraku Ahmed Saadwai. Po kështu nuk mungojnë dhe letërsia e vendeve si Argjentina, Polonia, apo

Dropbox pritet të del në bursë

Kompania që ofron shërbimin cloud Dropbox, ka nisur përgatitjet për daljen në bursë e cila e vlerëson 30 për qind më pak sesa vlente katër vite më parë. Dropobox shpreson të shesë aksionet mes 16 dhe 18 dollarë secilën dhe kështu kompania do të vlerësohej mes 7 deri në 7.9 miliardë dollarë, shumë më pak sesa vlera prej 10 miliardë dollarësh që arriti në 2014-në. Vitin e kaluar Dropbox raportoi