Liqeni më i veçantë në botë, i tëri me ngjyrë rozë

Liqeni më i veçantë në botë, i tëri me ngjyrë rozë

Liqeni i Middletonit në Australinë Përëndimore është nga më të veçantit në botë. I tëri është më ngjyrë rozë.

Arsyeja se pse e ka këtë ngjyrë është se në këtë hapësurë ka alga sonicale dhe halobaktere rozë.

Liqeni është 600 metra i gjatë, 250 metra i gjerë i shtrirë i tërë në një sipërfaqe pylli.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *