“The Theory of Everything”, filmi që portretizon jetën e fizikanit Stephen Hawking

“The Theory of Everything”, filmi që portretizon jetën e fizikanit Stephen Hawking

Ky film biografik për Hawking, është realizuar në vitin 2014 dhe dokumenton jetën e Stephen Hawking para, gjatë dhe pas dignostifikimit me ALS – Sklerozen amiotrofike laterale, në moshën 21 vjeçare. Pas kësaj mjekët e kishin njoftuar se ai ka vetëm edhe dy vite jetë.

Ky film i prodhuar nga regjisori James Marsh, ka marrë shumë vlerësime të mira, e po ashtu edhe shumë çmime. Aktori Eddie Redmayne që kishte luajtur rolin e fizikanit Hawking, kishte fituar Oscarin, si aktori më i mirë.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *