Prill 24, 2018

Përdorimi i kafes në shtatzëni, rrit rrezikun e një fëmije me mbipeshë

Gratë që pinë vetëm dy gota kafe në ditë, përderisa janë shtatzëna rrezikojnë që fëmijët e tyre të jenë mbipeshë, ka gjetur një studim. Fëmijët e ekspozuar ndaj niveleve të moderuara ose të larta të kafeinës në mitër kanë një shans më të lartë të mbipeshës në fëmijërinë e hershme, thotë hulumtimi. Gjetjet vënë në pikëpyetje udhëzimet e NHS që thonë se nënat shtatzëna mund të konsumojnë me siguri deri

Kjo është videoja e parë e publikuar në Youtube

Janë bërë plot 13 vite që kur Youtube lansoi videon e parë. Një klip 18 sekondësh ka marrë afro 50 milionë shikime. Videoja historike përmbanë titullin “Unë në kopshtin zoologjik” ku një nga themeluesit, Jawed Karim qëndron në një kopsht zoologjik. Sot Youtube është një nga rrjetet më popullore në botë.

Lë punën për të udhëtuar – shënimet e tij i shndërron në art

Edhe sot ka njerëz që mbajnë shënime mbi atë që përjetojnë. Një artist fletoret dhe shënimet e tij i ka shndërruar në art. Ato janë të mbushura me ilustrime dhe shënime mahnitëse – janë vepra magjepsëse të artit, të bëra duke përdorur bojëra uji, stilografë, elemente të fotografisë, pulla postare, shkrime dhe vizatime. Jose Naranja ishte një inxhinier i aeronautikës, por më vonë vendosi të merrej me art dhe udhëtime.

Kujdes si gatuani me vajin e ullirit, shkakton kancer

Vaji i ullirit është një nga burimet më të mira të Omega-s, që të nevojiten për shëndetin, për sistemin nervor dhe për atë kardivaskular. Por ajo që specialistët neglizhojnë të thonë është fakti që këto benefite shumë të mira të këtij lloj vaji mund të shkatërrohen gjatë kohës që digjet. Është e vërtetë se gjatë kohës që vaji i ullirit digjet, mund të shkaktojë shumë dëme në shëndet, përfshirë edhe

Nëntë gjërat që njerëzit e zgjuar nuk thonë kurrë në punë

Ka disa gjëra që thjesht nuk doni t’i thoni në punë. Këto fraza mbartin fuqi të veçantë, ata kanë aftësinë e çuditshme që t’ju bëjnë të dukeni keq edhe kur fjalët janë të sinqerta. Shpesh janë frazat e mëposhtme ato që na bëjnë të dukemi të paaftë, të pazotë. Pa marrë parasysh se sa të talentuar jeni ose çfarë keni arritur, ka fraza të caktuara që ndryshojnë menjëherë mënyrën se

Nga sot, Facebook fut rregullat e reja: Rrezikoni shumë nëse nuk i dini

Duke filluar nga dita e sotme, Facebook ka futur në fuqi një mori rregullash të reja në lidhje me përmbajtjen prej përdoruesve duke përcaktuar qartë ato që quhen “limite”. Rregullat në fjalë ishin edhe më parë ku shpreheshin në një faqe të brendshme të Facebook-ut dhe përdoruesit presupozoheshin se i lexonin kur hapnin llogari, por duke filluar nga sot, në një mënyrë shumë më të qartë dhe të mirëpërcaktuar, Facebook i ka shpallur ato në faqen zyrtare, shkruan Albeu.com. Kështu, kompania

Sa duhet të ecni apo vraponi për t’i djegur kaloritë e ushqimeve të preferuara

Nëse e shikoni numrin e kalorive që i konsumoni, ju me siguri do të mendoni se një stërvitje e shpejt mjafton për t’i djegur ato.Por, kjo nuk është aspak e vërtetë sepse sipas një grafike të re nga disa ekspertë të nutricionit nga Britania e Madhe, tregohet se djegia e kalorive të ushqimeve tona të preferuara merr më shumë kohë sesa ç’mund të mendojmë. P.sh., nëse e hani një copë

Kjo është sëmundja më e përhapur në planet

Sëmundja më e përhapur në planet ku   numri i të prekurve arrin në 350 milionë, është depresioni. Të paktën një milion persona vetëvriten si rezultat i prekjes nga ai.  Depresioni ka forma të ndryshme, që nga ai sezonal deri te ai reaktiv, që nga melankolia deri te forma e re e quajtur ”depresioni modern”, i vërejtur te të rinjtë japonezë gjatë viteve 2000, por ende i panjohur zyrtarisht nga komuniteti shkencor. Mjekët

Një pije alkoolike në ditë e shkurton jetën

Nëse pini nga një pije alkoolike në ditë, kjo mund ta shkurtojë jetëgjatësinë tuaj për rreth një vit, sugjeron një studim i ri. Hulumtuesit në Britani, të cilët i studiuan shprehitë e pijes së 599,912 konsumuesve në 19 vende në mbarë botën nga viti 1964 deri në vitin 2010, zbuluan se pirja e më shumë alkoolit është e lidhur me një rrezik më të lartë të goditjes në tru, aneurizmit

Suzuki Swift Sport, i fuqishëm dhe i lehtë

Suzuki ka prezantuar veturën e re Swift Sport. Me një peshë prej 975 kg, kjo veturë e lehtë e bën udhëtimin më të sigurt dhe të kënaqshëm në krahasim me paraardhësit e tij. Vetura, që edhe pse duket e vogël brenda ka shumë hapësirë dhe kushton rreth 18,000 euro. Suzuki i ri është në dispozicion me marshin manual me gjashtë shpejtësi, transmeton tch. Ky model japonez arrin nga 0 në