Maj 2018

Çfarë ndodh me trupin tonë kur “na bien të fikët”?

Gjendja e të fiktit ose Lipotomia karakterizohet nga humbja e papritur e vetëdijës. Arsyeja e shfaqjes së saj është ulja e presionit të gjakut, për shkak të zgjerimit të enëve periferike, me pasojë uljen e presionit të gjakut dhe mosfurnizimin sa duhet me gjak i trurit. Gjendja e të fiktit mund të parandalohet nëse me shfaqjen e shenjave të para: marrje mendsh, djersë të ftohta, probleme me shikimin dhe tharje

Çfarë i bën fëmijët obezë?

Ka disa shkaqe pse fëmijët bëhen mbipeshë dhe obezë. Shkaqet më të përhapur janë faktorët gjenetik, mungesa e aktiviteteve fizike, ushqyerja e joshëndetshme ose një bashkim i këtyre faktorëve. Vetëm në raste të rralla mbipesha shkaktohet për shkakun e gjendjes shëndetsore si p.sh.probleme hormonale. Edhe pse problemet e peshës trashëgohen në familje, jo të gjithë fëmijët që ka obezitetin në trungun familjar do të dalin mbi peshë. Fëmijët që kanë

Dieta ideale për trup të bukur, gjatë verës!

Pushimet e verës po afrojnë, deti, rrobat e banjës dhe sidomos sa bukur do të duket trupi ynë janë prioritetet e gjithësecilit në këtë periudhë. Shumë prej nesh i drejtohen palestrës apo kontrollit të ushqimit përpara se të nisen për në plazh me qëllim që të duken sa më bukur. Por kjo duhet të vazhdojë edhe gjatë kohës që ne jemi duke pushuar, në mënyrë që edhe ditën tjetër rrobat

Dieta që largon helmet nga organizmi

Lëngjet e freskëta nga pemët dhe perimet mund të ndihmojnë që me shpejtësi ta pastroni organizmin dhe të hiqni disa kilogramë shtesë. Por, kurrsesi mos planifikoni që në mënyrë ambicioze përmes këtij regjimi rigoroz të qëndroni më shumë se disa ditë, në të kundërtën dëmi do të jetë më i madh sesa vetë dobia. Më së miri do të ishte që këtë dietë ta mbani më së gjati një ose

Kjo është receta e shumë kërkuar për çokollatë Bounty!

Adhuruesit e kokosit mund të provojnë këtë recetë dhe do ngelen të kënaqur nga shija e saj. Përbërësit: 200 g kokos 100 ml ajkë të ëmbël 70 g sheqer pluhur 70 g gjalpë 200 g çokollatë për zierje Përgatitja: Qiteni në një enë kokosin dhe sheqerin pluhur dhe përzieni. Në tenxhere ngroheni ajkën e ëmbël dhe gjalpin në zjarr të vogël, derisa gjalpi në tërësi të tretet. Lëreni që përzierja

Katër faktet psikologjike që tregojnë shumë gjëra për ne

Përgjatë viteve, shkencëtarët kanë zbuluar shumë mistere të trurit njerëzor. Telegrafi ju sjellë më poshtë këto zbulime, të cilat janë fakte interesante psikologjike. Kemi tendenca t’i shohim kujtimet tona si filma të shkurtër apo video klipe. Si gjëra të cilat janë të vendosura në ‘raftet’ brenda trurit tonë, të sigurta dhe të pandryshueshme! Por, siç duket, kujtimet e së kaluarës ndryshojnë secilën herë që kalojnë para syrit të mendjes sonë.

Toyota "shuan" RAV4 dizel në Evropë

Toyota SUV do të jetë edhe njëri ndër modelet që nuk mund të prodhohet më në versionin me motor dizel. Prodhuesi japonez tetorin e kaluar paralajmëroi ndërprerjen e prodhimit të motorëve me dizel për tregun evropian. Toyota tash pjesërisht përmbush premtimin e vitit të kaluar, duke shuar RAV4 me katër cilindra 2.0 turbo dizel. Kjo do të thotë se blerësit potencialë në Evropë nuk mund të porositin RAV4 dizel, por

“Mund të largohem nga Bayern, dua të fitoj Champions League!”

Arturo Vidal pranoi se ai mund të largohet nga Bayern Munich, por futbollisti i kërkuar nga Inter dhe Napoli do ta bëj diçka të tillë vetëm me synimin për të fituar Champions League. Lojtari nga Kili, i cili mbushi 31 vjeç javën e kaluar është përfolur vazhdimisht për një rikthim në Serie A, ku luajti me Juventus nga viti 2011 deri në vitin 2015. “Kam ende edhe një vit kontratë

Mjaltë e kanellë për humbjen e peshës

Pothuajse të gjithë ne e dimë se mjalti është shumë i shëndetshëm por shumë pak e dimë se sa e shëndetshme është kanella.Sot e përdorim si erëzë por në fakt është shumë më shumë se kaq. Kanella ka një histori të gjatë pasi në të kaluarën është përdorur si një medikament natyral për të trajtuar një numër të madh të sëmundjeve. Kanella ka efekte të shkëlqyeshme mjekësore dhe mund të