Maj 6, 2018

Gjirafa e ‘fluturon’ në ajër regjisorin

Për të ishte një ditë normale pune, që nisi me filmimin e gjirafës Gerald, që pritej të dilte në qarkullim brenda disa muajve. Por, dokumentari nuk do të përfundojë, të paktën jo nga regjisori Carlos Carvahlo. 47-vjeçari i njohur për punën e tij me kafshët e egra të Afrikës u bë viktimë e një teke të gjirafës, që papritur e goditi atë gjatë xhirimeve. Goditja me kokë e kafshës ishte

Barcelona 1:1 Real Madrid, golat dhe statistikat e pjesës së parë

Ka përfunduar pjesa e parë e derbit mes Barcelonës dhe Real Madridit. Të dy skuadrat kanë shkuar në pushim me rezultat 1:1. Ishte Luis Suarez që në minutën e 10’ kaloi Barcelonën në epërsi. Ronaldo katër minuta më vonë, barazoi në 1:1. Në minutën e fundit të pjesës së parë, Barcelona mbeti me një lojtar më pak, pas ndëshkimit me karton të kuq të Sergio Robertos, pas një ndërhyrje në

Nivelet e dioksidit të karbonit në atmosferën e Tokës arrijnë nivelin më të lartë në 800 mijë vjet

Përqendrimi i dioksidit të karbonit në atmosferë ka arritur nivelin më të lartë në të paktën 800,000 vjet, sipas shkencëtarëve. Në prill, përqendrimi i CO2 në atmosferë tejkalonte mesatarisht 410 pjesë për milion (ppm) gjatë tërë muajit, sipas leximeve nga Observatori Mauna Loa në Havai. Kjo është hera e parë në historinë e leximeve të observatorit se një mesatare mujore e ka tejkaluar atë nivel. Institucioni Scripps e Oqeanografi tha

Vala Superliga sjellë sot 5 ndeshje interesante

Sot në program janë edhe pesë ndeshjet tjera, që mund të jenë edhe vendimtare, për titullin e kampionit të shtetit. Prishtina dhe Drita që po luftojnë për titullin e kampionit në Superligën e Kosovës në futboll nuk do ta kenë fare lehtë këtë javë, pasi të dyja do të luajnë me skuadra, të cilat kanë shfaqur lojë mjaft të mirë dhe të dy këto skuadra mund t’i shkaktojnë probleme në

Ja kush janë 3 personat më inteligjentë në botë

Terence Tao është një matematikan Australian i cili punon në analizat harmonike, ekuacionet diferenciale të pjesshme, kombinatorika shtuese, teoria ergodike Ramsey, teoria e rastit të matricës dhe në teorinë e numërave analitikë. Tao mbart një nivel të lartë të koeficient të inteligjencës rreth 230. Ai përfundoi njëkohësisht nivelin Bachelor dhe Masterin në Linders University në moshën 16 vjeçare. Aftësitë e tij janë të spikatura në lëmin e matematikës. Ai është

Barcelona – Real Madrid, formacionet e El Clasicos

Dy ekipet pritet të luajnë me skemën 4-4-2. Sonte zhvillohet El Clasico mes Barcelonës dhe Real Madridit. Sfida fillon prej 20:45 në “Camp Nou”. Tani janë publikuar edhe formacionet e mundshme të sfidës. Dy ekipet pritet të luajnë me skemën 4-4-2.

Ishin aq të dehur sa nuk kalonin dot rrugen, as pas 10 minutash

Një video qesharake tregon momentin kur dy burra të dehur qëndrojnë afër një vendkalimi në një rrugë, duke mos qenë të aftë për të kaluar matanë rrugës. Sipas asaj që shkruajnë mediat e huaja, ka qenë një skocez nga Edinburgu ai që ka marrë pamjet në të cilat shihen dy burrat, në një pikë pushimesh në Benidorm, Spanjë, më 26 gusht. Madje, njëri nga burrat ishte aq “i lodhur” nga

Doni të humbni peshë? Çaji duhet pirë kështu

Dihet se çaji i ngrohtë ndihmon për heqjen e kilogramëve të tepërt, por shkencëtarët zviceranë kanë zbuluar se çaji i ftohtë është edhe më efektiv për këtë qëllim. Sipas tyre, çaji bimor djeg dyfish kalori kur konsumohet i ftohtë. Përfundimi ka ardhur pas një studimi të kërkuesve shkencorë të Universitetit të Friburgut. Ky studim i shtohet shumë të tjerëve që kanë treguar se çaji është i mirë për shëndetin.

A janë të mira në parkim makinat me vetëdrejtim?

Makina e re elektrike FF91 nga Faraday Future ka demonstruar se vetëparkimi nuk është gjithmonë perfekt, duke qëndruar në vend gjatë prezantimit të madh në CES 2017″>2017. Fatmirësisht parkimi i automatizuar po përmirësohet. Makinat më të mira të 2017″>2017 do ju thonë se kur një hapësirë është e mjaftueshme, do të vetëpozicionohen me saktësi dhe mund të bëjnë parkim paralel të përsosur vetë: drejtimi, marshet, gazi dhe frenat – nuk do keni nevojë të jeni brenda

Si të gatuajmë një darkë të shijshme

Darka është zakonisht vakti më i madh dhe më i vonë i ditës dhe është një mundësi e mirë për të bërë të mundur që të hani sasinë e duhur të frutave dhe perimeve. Më poshtë janë të listuara disa mënyra se si të gatuajmë një darkë të shijshme. Perime të pjekura është një mënyrë e mirë për ta ndjerë dhe më shumë shijene tyre. Piqni perimet e prera në 190 gradë për 20-25