Maj 7, 2018

Rëndësia e ushqimit dhe ushtrimeve gjatë shtatzënisë

Kujdesi gjatë shtatzënisë asnjëherë nuk është i tepërt në çdo aspekt, e veçanërisht kur jemi te ushqimi dhe ushtrimet fizike si dhe përkujdesja në përgjithësi për trupin. Shëndeti i bebes varet direkt nga shëndeti i nënës, andaj edhe është shumë e rëndësishme që gratë shtatzëna t’i kushtojnë rëndësi ushqimeve që konsumojnë, të kenë aktivitete fizike e përkujdesje të mirë për trupin. E, për ta arritur ketë, gjinekologia Edibe Borovci, nga

Zakoni i mirënjohjes: “Ndërkohë që njeriu i zgjuar falenderon, ai i varfër në shpirt ankohet”

Për të qenë të lumtur nuk është tepër e nevojshme të arrijmë mjaft të mira materiale. Ne kemi mundësinë të shohim perëndimin e diellit, yjet gjatë natës, zogjtë gjatë ditës, buzëqeshjet e miqve dhe familjarëve tanë, si dhe t’i shohim ata të jenë të shëndetshëm. Këto janë gjëra, për të cilat ne duhet të jemi mjaft falenderues. Duhet ta falenderojmë Zotin sepse kemi në jetë, sepse nesër do të nisë

Ke vështirësi në të folur? Ti mund të jesh Ajnshtajni i epokës sonë

Kur lindi, Ajnshtajni nuk ishte një fëmijë shumë i bukur. Koka e tij tepër e madhe dhe e deformuar e shqetësoi të ëmën e tij e cila doli në përfundim se kishte lindur një monstër. Përveç kësaj, ai ishte një fëmijë i shëndoshë, i ngathët dhe u rrit me shumë vështirësi. Ajnshtajni fliste rrallë, dhe kjo jo sepse nuk i pëlqente, por se haste vështirësi kur përpiqej ta bënte. E

Apple patentoi një tastierë rezistente ndaj thërrimeve të ushqimit

Për ata që kanë MacBook përvoja e të ngrënit mbi laptop mund të rezultojë e tmerrshme. Ka rrezik që thërrimet të bien mbi ose nën tastet sipërfaqësore dhe t’i çaktivizojnë në një mënyrë të tillë që shkrimi të kthehet në një punë titanike. Mund të bësh gishtin copë duke u përpjekur të ndërrosh shkronjat nga kapitale në të vogla apo të shtypësh një komandë. Më e keqja është se do

“Të hash thonjtë” çfarë tregon kjo gjë, sipas studimeve?

A je edhe ti dikush që i ha thonjtë përgjatë ditës? Nëse po, dije se ke plot të tjerë si vetja që bëjnë po të njëjtën fjë. Thuhet se rreth 1/3 e të rriturve e vazhdojnë këtë zakon përgjatë jetës së tyre. Por a e keni pyetur ndonjëherë veten, se çfarë tregon kjo gjë nga aspekti psikologjik? Shumë njerëz e mendojnë këtë akt si një shenjë nervozizmi dhe ankthi. Në

Rekordi, çan 51 shalqin me kokë në 1 minutë

Në botë ekzistojnë sporte e rekorde nga më të ndryshmit, e shumë janë të çuditshëm. Një prej tyre është edhe rekordi i vendosur nga pakistanezi Rashid Naseem, i cili ka çarë me kokë 51 shalqina brenda 60 sekondave, e çudia më e madhe është se ky është një rekord botëror, i cili më parë mbahej nga gjermani Tafzi Ahmed me 43 të tillë. /heyday.news/

Ushqimet verore që ulin tensionin e lartë të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Vlerat normale të presionit arterial duhet të jenë 120/ 80 mmHg, ndërkohë që çdo vlerë mbi 140 konsiderohet si hipertension apo presion i lartë gjaku. Hipertensioni jo rrallë herë jep komplikacione që mund të jenë dhe fatale për pacientin, me dëmtim të muskulit të zemrës, hemorragji cerebrale, dëmtim të veshkave, zgjerim të aortës etj, ndërkohë që thekson rëndësinë

Ngadalë vdes…

Poezi e shkruar nga Pablo Neruda. Dalëngadalë vdes ai që bëhet skllav i zakonit, që përsërit të njëjtat gjëra çdo ditë, që nuk ndryshon rrugë, që nuk rrezikon, që nuk ndryshon ngjyrën e veshjeve, që nuk i flet atij që nuk e njeh. Dalëngadalë vdes ai që nuk përmbys tryezën, që është i pakënaqur nga puna, që nuk rrezikon sigurinë nga pasiguria për të ndjekur një ëndërr, që nuk i

Ky është telefoni më i shitur nga fillimi i vitit

Pavarësisht nga parashikimet, iPhone X shitet në 16 milionë copë, duke e bërë atë telefonin e mençur më të shitur në tremujorin e parë të vitit 2018, sipas hulumtimeve të agjencisë për kërkime tregu Strategy Analytics. iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus renditen në vendin e dytë me 12.5 milionë, përkatësisht 8.3 milionë pajisje të shitura. Xiaomi Redmi 5A dhe Samsung Galaxy S9 Plus janë në listën e Androids më

Nëse vonoheni vazhdimisht në punë atëherë vuani nga kjo sëmundje

Nëse jeni një nga ata që janë vazhdimisht vonë, shpjegimi shkencor për këtë zakon të keq sigurisht që nuk do të jetë i këndshëm për ju. Shkencëtarët pohojnë se vonesa është një shenjë e disa çrregullimeve psikologjike, njëra prej të cilave është depresioni. Psikologët nga San Francisko kanë kryer një studim që tregoi se 17 për qind e njerëzve janë vazhdimisht vonë. Ata pajtohen që vonesa kronike mund të jetë