Maj 9, 2018

Për t’u dobësuar rrini në këmbë

Një studim i ri i publikuar në Journal of Preventive Cardiology zbuloi se qëndrimi në këmbë për 6 orë në ditë eviton shtimin në peshë, madje edhe ndihnon në rënie të saj. Koha e zgjatur e qëndrimit ulur është e lidhur me epideminë e obezitetit, me sëmundjet kardiovaskulare dhe me diabetin. Autorët e studimit nga Klinika Mayo sinjalizojnë që europianët ulen deri në 6 orë në ditë duke përfshirë edhe

10 gjëra që nuk i dini për sistemin imunitar

Sistemi imunitar na mbron nga viruset, bakteriet dhe parazitët, si dhe nga vetë qelizat tona, të ndryshuara nga sëmundje si kanceri. Gjatë periudhës së gripit sistemi imunitar thirret dhe shpesh në mënyrë të padrejtë si i dobët, ai është në mesin e një beteje simptoma e të cilit është temperatura. Ja disa nga faktet që shpesh janë befasuese rreth tij. Është i shpërndarë në të gjithë organizmin. Rrjeti i mbikqyrjes

Përfitimet prej dremitjes. Ja pse duhet të dremisni nga pak përditë…

Dremitja është periudha e kohës në të cilën nuk je as plotësisht në gjumë dhe as plotësisht i zgjuar. Ne dremisim sa herë mbyllim sytë dhe relaksohemi pak duke e larguar veten nga realiteti. Mendja jonë në ato momente bëhet tërësisht bosh dhe asnjë shqetësim i realitetit nuk na mundon. Në fakt, rëndësinë e dremitjes mund ta kemi vënë re të gjithë. Ajo të siguron një qetësi dhe relaks në

“TI VLEN!” Kurrë mos lejo të të thonë të kundërtën

Ti vlen. Të tjerët duhet të të duan, të të mbështesin dhe të të kushtojnë vëmendje. Ti meriton të adhurohesh për atë që je, për gjithë cilësitë e veçanta që ke në karakter. Ti je një person i veçantë ashtu siç je, dhe nuk pse ndryshon për të kënaqur të tjerët. Ti je e veçantë : asnjë nuk është dhe nuk ka për të qenë kurrë si ty. Qëndro larg

Edhe meshkujt pësojnë depresion pasi bëhen baballarë, ja si reagojnë ata

Nuk ka dyshim se nënat kalojnë shumë kur lindin një foshnje, por mënyra se si prindërimi  prek baballarët shpesh injorohet … “Si po e përballoni?” Është një pyetje e zakonshme që pyesim nënat e reja teksa përballen me sfidat që ju ka sjellë fëmija i sapolindur. Por, ndërkohë që punonjësit e shëndetësisë gjithmonë trajtojën depresionin postlinjdes tek   gratë, baballarët shpesh anashkalohen. Një studim ka zbuluar se deri në një të

Kujdes nga gërrhitja, shihni çfarë ju shkakton

Një  studim i ri ka gjetur se të gjithë ata që vuajnë nga apnea e gjumit janë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjes Alzheimer. Sipas studimit personat që gërhisnin në  gjumë kishin një ndërtim të një proteine ​​toksike në trurin e tyre të quajtur beta-amyloid që shkakton Alzheimer, sëmundje progresive të trurit duke shkaktuar dëmtim në kujtesën dhe funksionin njohës. Proteina  formoheshin për shkak të frymëmarrjes

Përse leximi, është gjëja më inteligjente që mund të bëni

Ne të gjithë e kemi të ngulitur brenda nesh, që nga dita kur lindim: E vetmja mënyrë për t’u bërë më të zgjuar, pavarësisht nga ajo që studiojmë ose ku ndodhemi, është të lexojmë. Megjithatë, ajo që shumë pak njerëz na e tregojnë, është pse leximi luan një rol të tillë integral në zhvillimin e inteligjencës, zgjidhjes së problemeve dhe aftësive analitike, si dhe aftësisë tonë për të kuptuar të

Si të arrini objektivat tuaja? Mësoni të përdorni forcën e vullnetit

Janë fare pranë, mjafton të zgjasim dorën, të lehta për t’u arritur. Sepse lindin prej jush në mënyrë të natyrshme. Ja si të kapërceni pengesat, shmangni kurthet mendore dhe të mbërrini tek objektivi. Si arrihet tek objektivi? Si mund të arrini qëllimet tuaja pa humbur rrugën, madje duke e transformuar rrugën, për ta kthyer në një udhëtim të këndshëm dhe aventuresk? Ka pasur gjatë historisë, ekspertë të mëdhenj të “tokës

13 zakone të njerëzve super të stresuar

HILARY WHITE Të gjithëve na ka ndodhur: zemra rreh fort, pëllëmbët e duarve djersiten, dhe paniku sa vjen e rritet kur kuptojmë se kemi shumë për të bërë dhe s’kemi kohë të mjaftueshme. Stresi mund të jetë bllokues dhe mund të ndikojë negativisht në shumë aspekte të jetëve tona. Ndonjëherë kemi nevojë të bëjmë një hap prapa, të marrim një ditë pushim e t’i kushtohemi shëndetit mendor, dhe të gjejmë

Në mëngjes, mollët janë më të mira se sa kafja?

Megjithëse mollët dhe kafja kanë kimikate krejtësisht të ndryshme, të dyja konsiderohen si “karburant” i fortë në mëngjes që mund të na nxjerrë gjumin. Një filxhan kafeje mesatare përmban rreth 100 miligramë kafeinë. Nuk përmban kalori apo yndyrë përveçse nëse shtohet sheqeri ose kremi. Kafeina vepron si stimulues për sistemin nervor qendror dhe përshpejton qarkullimin tuaj të gjakut dhe aktivitetin e trurit. Megjithatë, ajo gjithashtu ka efektet e veta anësore.