Maj 11, 2018

Si të zbardhni bërrylat dhe gjunjët e errëta?

Bërrylat dhe gjunjët e errët janë një makth i vërtetë në veçanti gjatë verës. Nxirja e zonave të tilla si sqetullat, gjunjët dhe bërrylat është shumë e bezdisshme edhe pse mjaft e zakonshme. Gratë zakonisht vuajnë më shumë nga ky problem. Shumë gjëra mund të shkaktojnë këto zona të errëta. Ja disa receta që do t’iu ndihmojnë të zvogëloni dhe eliminoni këto pjesë të errëta. Receta 1; Përbërësi kryesor i

Si të shëroni djegiet në trup me këto mënyra natyrale

Uji i ftohtë Uji i ftohtë në vendin e djegurështë pjesa më e rëndësishme e aplikimit të ndihmës së parë. Qëllimi, pra është që vendi i djegur të ftohet, Por, assesi mos përdorni akull sepse vetëm do t’i përkeqësoni gjërat. Në ujin që rrjedh e vendosni pjesën e djegurdhe e lini ujin që të rrjedhë për rreth gjysmë ore. Kjo procedurë është e një rëndësie të madhe, në mënyrë që

Qebapë me mish pule

Përbërësit 600 gr mish i bardhe pule 2 patate mesatare 3 vezë 80 gr përshutë e tymosur 250 gr thërrime buke 150 gr miell ½ lugë pluhur hudhër 3 decilitra vaj 200 gr majoneze 1 decilitër ajkë ½ tubë majdanoz melmesa Biber i zi Hapat 1 Mishi i bardhë i pulës bluhet në makinë për bluarjën e mishit ndërsa përshuta e tymosur dhe majdanozi grihen shumë imët. 2 Patatet zihen bashkë me lëvore

Samsung jep lajmin e mirë, vitin tjetër del celulari që paloset

Smartfoni më i përfolur i palosshëm i Samsungut pritet të zyrtarizohet në muajin shkurt të vitit të ardhshëm. Mësohet se kompania ka kërkuar nga partnerët që të fillojnë ta furnizojnë me pjesët e pajisjes nga nëntori i këtij viti. Po ashtu, edhe emri kodues i projektit për këtë telefon është ndryshuar nga Valley në Winner, për të cilin ekspertët thonë se është një indikacion që projekti ka ecur përpara fazës

Merrini proteinat nga bimët dhe jo nga mishi

Nëse jeni në një dietë eliminuese, me shumë mundësi po mundoheni të kufizoni yndyrnat ! Por ajo që duhet të dini është se jo të gjitha ushqimet e yndyrshme janë të dëmshme për organizmin.  Acidet yndyrore omega-3 janë të domosdoshme për shëndetin mendor dhe atë kardiovaskular, por një studimi i ri tregon se konsumi i lartë i yndyrnave të shëndetshme lidhet me sëmundjet e diabetit. Duhet të jeni të kujdesshëm

“Piloti automatik” i ndërgjegjes. Pse nuk jemi gjithmonë në kontroll të mendjes dhe trupit tonë?

Çfarë ju vjen në mendje kur shikoni fragmentin e fjalës ‘‘D_tari „? Me shumë mundësi asgjë. Po në qoftë se më parë ju them fjalen“Lundron”? Tani, nëse rishikoni fjalën “D_tari” padyshim që e plotësoni hapësirën bosh me “Detari”. Ky proces quhet ‘parapërgatitje’. Ne parapërgatitemi në prani të fjalëve ose veprimeve që janë të lidhura me koncepte të tjera në trurin tonë. Në qoftë se do të kishit parë fjalën “Intim”

4 efektet shëruese që i sjell agjërimi gjatë Ramazanit

Ndonëse miliona njerëz anë e mbanë botës e kanë vëzhguar me sukses pastrimi shpirtëror të Ramazanit për mijëra vjet, tani shkencëtarët më eminentë të botës tregojnë vazhdimisht edhe për efektet shëruese që i sjell agjërimi në shëndetin tonë. Agjërimi jua forcon trurin Nuk ka dyshim se do t’i vëreni edhe vet efektet pozitive që agjërimi i sjell në mirëqenien tuaj mendore dhe fokusin shpirtëror, por efektet e agjërimit në tru

Personat që kanë këtë profesion janë më të rrezikuar për të kryer vetëvrasje krahasuar me të tjerët

Një mjek vetëvritet çdo ditë në Amerikë, një nga profesionet ku kryhen më shumë vetëvrasje. Numri i mjekëve të vetëvrarë,nga 28 deri 40 për 100 mijë banorë, është më shumë se dyfishi imesatares së vetëvrasjeve në popullsinë në përgjithësi (që është 12.3 për 100 mijë banorë). Një pjesë e madhe e mjekëve të vetëvrarë janë diagnostikuar me depresion ose çrregullime të tjera mendore, dhe nuk kanë marrë trajtime për të, një

Detaje të reja të Nokia X

Telefoni më i ri i Nokias pritet të lansohet me emrin Nokia X6 dhe së fundmi janë publikuar disa detaje të pajisjes më të re të kësaj kompanie. Nokia X pritet të ketë procesor octa-core 1.8GHz Qualcomm Snapdragon 636. RAM memoria e këtij telefoni do të ketë tri opsione: 3 GB, 4 GB dhe 6 GB, me memorie të brendshme 32 ose 64 GB. Ekrani i pajisjes është 5.8-inç FHD

3 libra të mrekullueshëm që përshkruajnë fuqinë e gruas

Fjala “grua” mban në vete shumë emocion dhe kuptim. Gratë mund të kalojnë nga butësia e tyre tek kapriçot e teket, dhe të kthehen prapë tek mirësia e tyre. Por në fund të fundit, dy gjëra nuk ndryshojnë: fuqia dhe durimi i tyre. Unik Portal mbështetë gruan dhe fuqizimin e saj. Prandaj ne sot ju sjellim: 3 libra të mrekullueshëm që përshkruajnë fuqinë e gruas. ’Desert Flower: The Extraordinary Journey