10 orat më të shtrenjta në botë – Foto

10 orat më të shtrenjta në botë – Foto

Ne të gjithë e dimë se për një orë të mirë do të na duhet një shumë e konsiderueshme parash, por për të pasur këto ora ju duhet të jeni milionerë, pasi ato janë të mbuluara plotësisht me diamante ose janë krijuar ekskluzivisht për mbretër.

Natyrisht, çmimi nuk është arsyeja e vetme për të admiruar këto kohëmatëse të mrekullueshme. Më poshtë do të gjeni orat më të shtrenjta në botë që i kanë rezistuar kohës.

Graff Diamonds – Hallucination (Halucinacion) – Ka një vlerë pre 55 milionë dollarësh. Halucinacioni është një kryevepër që përmban diamante me ngjyrë me mbi 110 karat, të cilat janë vendosur në një byzylyk prej platini. Kjo është ora më e shtrenjtë në botë!

Graff Diamonds – The Fascination (Magjepsje)- Përveç krijimit të orës më të shtrenjtë ndonjëherë, Graff Diamonds ka krijuar gjithashtu orën e dytë më të çmuar në botë. Kjo orë prej 40 milionë dollarësh përbëhet nga diamante të bardhë 152.96 karatësh dhe ka në qendër një diamant në formë dardhe me 38.13 karat.

Breguet – Ora e Xhepit Marie-Antoinette – Jo vetëm që kjo është një orë e pabesueshme, por gjithashtu ka një histori interesante pas saj. E vlerësuar me 30 milionë dollarë, kjo orë xhepi ishte porositur nga një dashnor i dyshuar i mbretëreshës franceze, Marie Antoinette, në 1782. Për fat të keq, ajo vdiq para se ta merrte këtë orë fantastike, të cilës ju deshën katër dekada për tu ndërtuar.

Chopard – 201-Carat Watch – Emri i kësaj ore të pabesueshëm tregon saktësisht se pse ajo vlen 25 milionë dollarë. Krijuar nga Chopard, 201-Carat Watch përbëhet nga një diamant trëndafili 15 karatësh, një diamant blu 12 karatësh dhe një diamant i bardhë 11 karatësh si dhe 163 karatë të tjerë të bardha dhe të verdha.

Patek Philippe – Henry Graves Supercomplication – Ora më e shtrenjtë në botë e Patek Phillipe është Supercomplication e krijuar për Henry Graves Jr. Vlen rreth 25 milionë dollarë, ky mekanizëm madhështor përmban 24 ndërlikime dhe përfshin funksione të tilla si kalendari i vazhdueshëm, lindja e diellit dhe koha e perëndimit të tij, një përsëritës minutë me Tingujt e këmbanave të Westminsterit dhe një tabelë qiellore bazuar në qiellin e natës mbi shtëpinë e Graves në Nju Jork.

Jacob & Co. – Billionaire Watch – Kjo orë quhet Orë Miliarderi për asnjë arsye të veçantë. Nëse mund të derdhësh 18 milionë dollarë, do të jesh pronari krenar i një ore serioze luksoze me 260 karat diamante të prerë nga smeraldi dhe një fytyrë me skelet elegant.

Hublot – Big Bang – Nëse keni një rezervë prej 5 milionë dollarësh dhe nuk dini si t’i shpenzoni, ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë blerjen e një ore diamanti Hublot Big Bang. Me 1280 diamante, me të paktën tre karat në secilin prej tyre. Çdo gur në këtë orë ishte prerë nga i njëjti argjendar i Nju Jorkut me përvojë mbi 40-vjeçare për të siguruar që secili prej diamanteve të ketë të njëjtën prerje dhe mase.

Louis Moinet – Meteoris – Sa e rrallë është që një orë mund të diktojë çmimin e saj. Me 4.6 milionë dollarë, mund të jeni i sigurt se Louis Moinet Meteoris është shumë e rrallë. Në fakt, ekzistojnë vetëm katër, dhe secila prej tyre përmban diçka shumë të veçantë – një copë shkëmbi nga hëna.

Rolex – Daytona 6263 Perle Albino – Kjo orë u shit për 4 milionë dollarë në 2014, duke e bërë atë Rolex-in më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë. Ora, e cila përmban një kasë çelik inoksi, mori emrin e vet nga dizajnet në fushën e saj të bardhë. Kjo orë gjithashtu është e vlefshme për shkak se është e rrallë – vetëm katër të tilla janë bërë.

Franck Muller – Aeternitas Mega 4 – Nëse ju doni të dini se si duket ora më e komplikuar në botë, shikoni Aeternitas Mega 4 nga Franck Muller. Ky mekanizëm ka 1483 përbërës të jashtëzakonshëm si dhe një rekord me 36 komplikime. Ju duhen të paguani $ 2.7 milion për të blerë këtë orë dore, çmimi është i lartë por edhe ia vlen. E projektuar për t’i bërë ballë testit të kohës, kjo orë përmban një kalendar që ndjek një cikël 1000-vjeçar që rinovohet në pafundësi.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *