Maj 12, 2018

Bill Gates beson se bota do të ishte shumë më e mirë nëse miliona njerëz do të lexonin këtë libër…

Nëse Bill Gates di gjë tjetër përveç teknologjisë, janë padyshim librat. Krijuesi i Microsoft-it i kushton të paktën një orë në ditë leximit, dhe përmes kësaj rutine, lexon deri diku rreth 50 libra në vit. Kështuqë kur Gates ju rekomandon një libër, mund të supozoni se ai e di se për çka po flet. Kur ai thotë se miliona njerëz duhet të lexojnë një libër në veçanti, atëherë, gjejeni këtë

10 gjëra që s’duhet ti publikoni në Instagram

Adoleshentët dhe jo vetëm, në ditët e sotme kalojnë një kohë shumë të madhe duke iu përkushtuar teknologjisë dhe rrjeteve sociale që ata kanë, në “Facebook”, “Instagram”, “Twitter”, “SnapChat” e të tjera me radhë. Celulari dhe të gjitha rrjetet e teknologjisë shikohen si një botë më vete, ku gjithsecili mund të humbasë në një farë mënyre edhe botën që ka përreth. Duke pasur këtë ndikim, rrjetet sociale tashmë po shërbejnë

Martohuni, sepse psikologët po thonë që është “ilaç”

Duket se martesa ndikon në më shumë gjëra, se sa thjesht lumturia. Një studim i publikuar në Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry ka zbuluar se të qenit i vetëm për pjesën tjetër të jetës mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të problemeve mendore me 42 për qind në krahasim me çiftet e martuara. Njerëzit që janë të ve, gjithashtu janë në një rrezik  të madh, me një shans prej

Një preparat natyral që lufton rrudhat

Shfaqja e rrudhave në fytyrë është një shqetësim për shumë persona, pasi ndikon për keq psikologjikisht, duke ulur vetëvlerësimin. Shumë e gjejnë ngushëllimin te kremrat e ndryshëm por sa efektivë janë ato dhe a kanë efekte anësore? Produktet pa përbërje natyrale nuk këshillohen nga dermatologët. Zgjidhja më e mirë janë përherë preparatet natyrale. Nëse dëshironi të luftoni rrudhat provoni këtë preparat natyral në të cilin duhet të përdorni një limon,

BlackBerry Key 2 del në shitje 7 qershor, mban gjallë tastierën fizike në smartfonë

Tastiera fizike në smartfonë do të ‘jetojë’ edhe një vit, pasi BlackBerry do të prezantojë smartfonin e ri Key2 me 7 qershor të këtij viti. Ky informacion vjen nga vetë kjo kompani përmes llogarisë së tyre zyrtare në twitter, ku kanë konfirmuar lansimin e smartfonit të ri, transmeton koha.net. BlackBerry Key2 ka rrjedhur nga telekomi kinez shtetëror para disa jave, ku është zbuluar dukja e tij, plus disa specifika kyçe

Brenda super makinës së re të Putin të quajtur Kortezh

Limuzina më e re presidenciale e Rusisë, Kortezh. u pa për herë të parë në inaugurimin e Presidentit, duke zëvendësuar Mercedesin S-Class të blinduar dhe duke u bërë limuzina e parë ruse që përdoret që nga 1995. Edhe pse Qendra Shtetërore e Kërkimeve, NAMI, e cila po punon për një “Platformë Modulare të Unifikuar”, e njohur dhe si Kortezh ka publikuar pamje të shumta të limuzinës presidenciale, por pak informacion

Cilët janë autorët finalistë në Çmimin Kadare 2018?

10 maj shënoi dhe mbylljen e afatit zyrtar të dorëzimit të dorëshkrimeve në konkursin letrar Kadare. 32 vepra në prozë tashmë janë në garë për çmimin e madh të letrave, që ka një vlerë prej 10.000 eurosh i cili akordohet nga Instituti Europian Pashko në bashkëpunim me Universitetin Europian të Tiranës. “32 autorë ia kanë besuar këtë vit veprat e tyre këtij konkursi dhe ky është një lajm i mirë,

Cristiano Ronaldos tashmë i ka përfunduar sezoni në La Liga

Mungesa e Cristiano Ronaldos në skuadrën e plotë në dispozcion për ndeshjen e fundit në La Liga do të thotë që sezoni i tij tashmë ka përfunduar. Ylli i Real Madridit nuk është emëruar në skuadrën e Zinedine Zidanes të zgjedhur për ndeshjen e xhiros së fundit në La Liga kundër Celta Vigos si pasojë e lëndimit që mori vikendin e kaluar, transmeton portali arbresh.info. Sulmuesi u lëndua në el Clasicon

Mos i mbani në dhomën e gjumit!

A e dinit se ka disa objekte që është më mirë të mos i mbani në dhomën e gjumit? Ka disa “limite” që jo gjithmonë i respektojmë. Harmonia e një dhome, madje e të gjithë shtëpisë, ndërtohet me kujdes përmes detajeve. Shumë prej tyre kalojnë pa u vënë re nga ana jonë. Për të pasur një dhomë gjumi ku të ndjeheni shëndetshëm dhe komod është e rëndësishme të pushoni mirë,

Ushqime që ju ngopin, por nuk ju shtojnë asnjë kile? Ekzistojnë, dhe ja cilat janë

Smoothie “Smoothie” është i vetmi lëng që do ju ngopë. Përmban kalori dhe përbërës ushqimorë të nevojshëm dhe që zgjasin. Sa më shumë ta përzieni, aq më shumë do ju ngopë. Kjo, sipas një studimi të Penn State University. Meshkujt që kishin pirë “smoothie” të përzier mbi 5 minuta, konsumuan 100 kalori më pak në drekë sesa ata që kishin pirë “smoothie” të përzier 1 minutë e gjysmë. Patate të