Maj 14, 2018

Vendet ku agjërimi do të zgjasë deri në 22 orë

Myslimanët që jetojnë në qytetin Kiruna, në veri të Suedisë, do të agjërojnë rreth 20 deri në 22 orë gjatë Ramazanit këtë vit. Sipas kalendarit të Kryesisë së Çështjeve Fetare (Dijanet), myslimanët në qytetin Kiruna ditën e parë të muajit ramazan do të agjërojnë 19 orë e 53 minuta, ndërsa në ditën e fundit, 13 qershor, 21 orë e 58 minuta, raporton AA. Po ashtu, edhe myslimanët në qytetin Tromso

Tortë pemësh me jogurt

Përbërësit 700 gr keksa 7 decilitra jogurt 200 gr sheqer 200 gr gjalpë 2 sheqer vanilje 100 gr lajthia të grira 100 gr zhele bombone 400 gr Kivi 2 glazura pa ngjyra për ëmbëlsira 2 decilitra shtalpe e embel Hapat 1 Zhele bonbonet priten në katrorka ndërsa kivi qërohet dhe pritet në rrathë. 2 Në një enë të madhe bashkohen keksat e bluar, jogurti dhe përzihen mirë. 3 Në një enë të veçantë tunden gjalpi, sheqeri dhe sheqer vaniljën, shtohet

8 hapat e duhur për t’i dhënë fund depresionit. Të gjithë duhet t’i dimë

Psikologia Selena C., PhD, ka thënë: “Një person depresiv ka një mundësi për të mësuar se nuk është i vetmi që vuan në heshtje, ndërkohë që fitojnë mbështetjen dhe empatinë e atyre që e kuptojnë thëllësinë e dhimbjes së tyre. Ata përfitojnë nga inkurajimi prej miqve të tyre për të hedhur hapa të vegjël, por të sigurtë përpara në jetë”. Nëse nuk e ke përjetuar ndonjëherë depresionin, me siguri nuk

Rast i veçantë, merimanga trajnohet të kërcejë kur e urdhërojnë

Një merimangë është trajnuar që të kërcejë në momentin që i kërkohet nga shkencëtarët. Regius Phidipus është merimanga e njohur që kërcen 6 herë sa gjatësia e trupit të saj. Në ngritje, forca e këmbëve të krijesës është sa 5 herë pesha e saj. Studimi nga Universiteti i Manchester ndihmon inxhinierët të krijojnë mini robota të shkathët që janë jashtë teknologjisë njerëzore. Ekipi trajnoi Kim (merimangën) të hidhet në lartësi

Në Amerikë, startupet testojnë aplikacionet me të dehurit

Testi i përdoruesit të dehur (Drunk User Test) është moda e re midis kompanive startup në Shtetet e Bashkuara. Duke vendosur produktin e tyre në dispozicion të një përdoruesi të dehur, ata testojnë funksionet dhe thjeshtësinë e tij. Shumë kemi dëgjuar nga kompanitë e inovacionit në SHBA duke filluar që nga udhëtimet e Elon Musk në Mars deri tek prodhimi i pistoletave që lëshojnë zjarr. Së fundmi vken edhe lajmi

Maskë me banane për flokë të mrekullueshëm

Janë disa faktorë që ndikojnë në kualitetin e flokëve tuaj. Ndotja e ajrit, ekspozimi në diell, uji me klor, përdorimi i tepërt i produkteve kozmetikore janë vetëm disa nga ta. Pavarësisht se shumë nga ne besojmë se produktet kozmetikore për flokë kanë efekt, e vërteta është se pothuajse të gjitha ato janë të mbushura me kemikalie dhe përbërës të tjerë që më shumë na dëmtojnë flokët se sa na përmirësojnë

Këto gjashtë gabime shkatërrojnë veturën tuaj

Të qenit pronar i automobilit nuk është e lehtë. Duhet kujdesur mirë për të, kështu që ëndrra nuk do të kthehet në makth. Shumë njerëz me vetëdije ose pa vetëdije në lidhje nuk e sigurojnë veturën dhe çdo dështim kthehet si një bumerang. Kjo ndikon te kuleta, pasi çdo dështim në fund është dy herë më i shtrenjtë. Këto janë gjashtë gabimet më të shpeshta që pronarët shkatërrojnë makinën e

Ja pse duhet konsumuar hurmat gjatë ramazanit

Besimtarët mysliman gjatë muajit Ramazan konsumojnë hurma. Por, e dinin arsyen? Sipas disa të dhënave me bazë fetare, konsumimi i tyre është me rëndësi te bëhet çdo ditë për shkak se këto fruta të viseve të ngrohta janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Hurmat stimulojnë funksionimin e rregullt të organizmit për shkak të përbërjes së tyre me vitamina, minerale dhe fibra të shumta. Disa nga përfitimet kryesore janë se

Hionoterapia për eliminimin e belbëzimit dhe urinimit të padëshirushëm

Eliminojeni belbëzimin në mënyrë të lehtë të shpejt dhe natyrale. Belbëzimi është një problem i shfaqur shumë anë e mbanë botës pa dallim moshe apo gjinie. Belbezimi është një problem kyç në rrjedhjen normale të fjalëve, bllokim të plotë gjatë bisedës. Kjo dukuri fillon qysh në moshë të re fëmijërore dhe në rast të mostrajtimit çdoherë vetëm se rritet dhe gjatë moshës12-16 ky problem çdoherë bëhet edhe me serioz dhe

8 ushqime që duhet t’i largoni mënjëherë nga dieta juaj ushqyese!

Ekzistojnë ushqime që ne duhet t’i shmangim në bazë të gjerë, sepse mund të shkaktojnë shumë dëme për organizmin tonë. Bëhet fjalë për ushqime të përpunuara, plot me aditivë e që lënë pasoja të mëdha në trup. Një ekspert nga grupi punues mjedisor Nneka Leiba, ka përshkruar në mënyrë të qartë: “Nuk është e thënë që ju të sëmureni mënjëherë nëse konsumoni këto ushqime një herë apo dy herë, por