Maj 15, 2018

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme të mëdha gjatë agjërimit, porosisin ekspertët shëndetësorë. Besimtarët është e nevojshme që të konsumojnë ushqimin i cili tretet ngadalë, duke përfshirë edhe ushqimin i cili përmban pejza ushqyese, transmeton Telegrafi. Të shmanget ushqimi kalorik Gjatë muajit të

“Pse brokoli është e vetmja perime që ju nevojitet për shëndet të mirë”

Herën tjetër që dëshironi ta bëni një smoothie me perime, lirisht mund t’i lini anash dhe t’i jepni përparësi bronkolit. Sipas Dr. Rangan Chatterjee, autor i librit ‘The Four Pillar Plan’ dhe korrespodent i programit të BBC-së, ‘Doctor in the House’, brokoli është jetë-shpëtues, transmeton Telegrafi. Përfitimet e konsumimit të brokolit janë të shumta, duke filluar nga lukthi, zorrët e vogla e përgjatë tërë organizmit. Sipas tij, brokoli e forcon

“Të gjithë mendojnë për ndryshimin e njerëzimit, por askush nuk mendon të ndryshojë veten”

Të gjithë e njohim Leon Tolstoin si një shkrimtar dhe filozof rus, një mjeshtër i letërsisë realiste dhe një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të botës. Por pak prej nesh e dinë se ai qe një prej të parëve mbështetës të idesë që veprat e artit nuk duhet të jenë pronë private, por duhet t’i përkasin gjithë njerëzimit. Refuzimi që i bënte kishës dhe shtetit e bënin atë një anarshist

‘Të bojkotohet mbajtja e Eurovizionit në një shtet vrasës’

Një qytetar nga Islanda kërkon që të bojkotohet Eurovizioni dhe transmetimi i tij në këtë shtet. Peticioni në internet i cili ka mbledhur rreth 8 mijë nënshkrime thotë se televizionit kombëtar islandez RUV nuk duhet ta transmetojë vitin tjetër Eurovizionin, i cili do të mbahet në Izrael. Izraeli e fitoi pas disa vitesh prapë Eurovizionin por këto ditë lajmet më të rënda vijnë pikërisht nga kufiri mes Izraelit e Palestinës

6 ushqimet kundër mungesës së vitaminës B6

Vitamina B6, e njohur edhe si piridoksina, luan rol të rëndësishëm në funksionimin e trupit. Sikur vitaminat tjera B, ajo ndihmon për mbajtjen e shëndetshëm të metabolizmit, funksionimin e mëlçisë, shëndetit të lëkurës dhe syve.B6 ndihmon edhe në ruajtjen e sistemit nervor, ndërsa mungesa e tij përfshin në ndryshimet e disponimit, dhimbje muskujsh, energji të ulët, anemi, ankth, depresion dhe iritim. NHS rekomandon marrjen e vitaminës B6 prej 1.4mg në

Keni viruse në facebook, deaktivizoni profilin 24h dhe ai largohet

Jo rrallë herë, përdoruesve të rrjeteve sociale iu vinë mesazhe të tilla si Video edhe emri i profilit që e ua dërgon. Në këto raste, duhet të kuptoni që facebook-u juaj është infektuar me virus. Mirëpo, cila është mënyra e vetme për të parandaluar shpërndarjen e këtij virusi, shkruan Indeksonline. Mentor Hoxhaj, ish- mbikëqyrës shtetëror në Agjencinë për Mbrojtjen e të Dhënave Personale dhe ekspert i sigurisë se informacionit dhe

Suedia po ndërton rrugën që karikon makinat elektrike

Nuk kanë të sosur risitë në botën e makinave. Vitet e ardhshme do të jenë të mbushura me të reja si nga bota e makinave autonome e me inteligjencë artificiale, si nga ajo e makinave elektrike. Në Europë shumë nga këto risi vijnë gati gjithnjë nga vendet nordike. Kësaj radhe është Suedia ajo që po punon në një projekt me të vërtetë futurist. Bëhet fjalë për rrugën e makinave elektrike. Një ndër

Kina njofton se do të mbulojë me pyje pothuaj ¼ e vendit, deri në vitin 2020

Me objektivin për ta shndrruar Kinën në një eko-qytetërim, autoritetet po punojnë që pyjet të mbulojnë afërsisht ¼ e vendit deri në 2020. Planet nuk po shkojnë keq. Deri më sot janë mbjellë deri 13 milionë hektarë. Ripyllëzimi filloi pas viteve 90 me stuhitë që shkaktuan dëme në materiale dhe qindra të vdekur dhe është një plan shumë ambicioz për shtetin kinez. Me titullin “Green is gold: the strategy and

Mbjellin kujtimet nga njëri kërmill te tjetri

Shkencëtarët kanë bartur në kërmij acidet ribonukleike (RNK), molekulë që shërben si transmetues i informacionit gjenetik në proteinat e biosintezës, transmeton BBC. Ekipi shkencor kanë qenë i suksesshëm të transplantojë kujtimet nga njëri kërmill te tjetri dhe eksperimenti i tyre tregoi për mundësinë që kujtimet të mos jenë të ruajtura aty ku deri më sot janë konsideruar përgjithësisht. Puna është publikuar në revistën eNeuro dhe mund të kontribuojë në kërkimet

Faktorët që nxisin irritimin e zorrës dhe përkeqësojnë problemin e kolitit

Koliti dhe kapsllëku janë shqetësime të zakonshme, nga të cilat vuajnë dy në tre persona dhe pjesa më e madhe janë femra. Shfaqen të vetme ose në disa raste edhe së bashku, duke krijuar tension abdominal, spazma, meteorizma, shkarkime të alternuara të pakta ose të shumta, të cilat shpesh bëhen akute ose në rastet më komplekse tentojnë të bëhen kronike. Zorrët e ndiejnë menjëherë ndryshimin e stinës, por edhe dieta,