Maj 16, 2018

Publikohen faqe të fshehura nga ditari i Anne Frank (FOTO)

Dy faqe të reja nga ditarët e Ana Frank janë bërë publike dhe ato përmbajnë disa barsoleta dhe mendimet e saj për seksin. Ditari i adoleshentes hebreje, i shkruar ndërsa fshihej nga nazistët, u bë i famshëm kur u publikua pas vdekjes së saj, në përfundim të luftës. Fletët e fshehura ishin mbuluar në fakt me një letër bojëkafe, në dukje për të fshehur shkrimet e saj shumë intime nga

5 rregullat e përditshme për të shmangur infeksionet urinare

Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga infeksionet e traktit urinar, e dini sa të dhimbshme dhe frustuese mund të jenë, sidomos nëse rikthehen sërish. Edhe pse mund t’i lehtësoni dhimbjet dhe simptomat e infeksionit urinar me anë të antibiotikëve brenda pak ditësh, ka disa masa të thjeshta që mund të merrni për të parandaluar rikthimin e tyre. Që t’i thoni lamtumirë urinimit të shpeshtë, ndjesisë së djegies dhe simptomave të tjera të

Griezmann “shtang” Barcelonën: Shpresoj të fitojë edhe më shumë tituj me Atleticon

Griezmann pret edhe shumë tituj me Atleticon. Antoine Griezmann ka folur pas triumfit në finalen e Kupës së Evropës. Francezi deklaroi që kundërshtari ishte shumë i fortë. “Jam larguar nga shtëpia kur isha 14 vjeç sepse doja një vend ku të fitoja më shumë trofe. Kjo është kupa e dytë dhe me Atleticon dhe shpresoj të vijnë akoma më shumë”, deklaroi Griezmann. “Marseille ishte një ekip shumë ofensiv, por ne

Shpresa të reja për diabetikët: Është shpikur terapia që e shëron diabetin!

Hulumtimet më të reja kanë treguar që trajtimi i shërimit të debatit të tipit 2, i cili para pak kohësh po aplikohet në SHBA, ka treguar rezultate të mjaftueshme te të sëmurët nga diabeti të kësaj kategorie. Kjo është shpresë e re për diabetikët, të cilët parashihet që së shpejti do të mund të jetojnë pa barna. Shkencëtarët e kompanisë “Fractyl Labs”, e cila merret me hulumtimin e rezistimit të

VW nuk merr pjesë në panairin e Parisit

Prodhuesi më i madh i automobilave Volkswagen nuk do të jetë pjesë e panairit të veturave që do të mbahet në Paris, transmetojnë mediat e atjeshme. Panairi i veturave në Paris është një nga tri ngjarjet më të rëndësishme dhe më të mëdha të këtij lloji në Evropë dhe mbahet çdo dy vjet. Sivjet ky panairi do të mbahet nga data 2 deri më 14 tetor, dhe siç thekson Autoactu.com

Ja çfarë bëjnë Skifterët kur mbushin 40 vjeç

Skifterët jetojnë 70 vjet, por që të arrijë deri këtu, i duhet të marrë një vendim të vështirë në jetë. E dini çfarë bën? Kur arrin moshën 40 vjeçare, thonjtë e tij e humbasin elasticitetin dhe fuqinë, duke e pasur të pamundur ta rrokin prenë, e cila është burimi kryesor i ushqimit. Në këtë moshë, edhe sqepi i tij i mprehtë dhe i fuqishëm, fillon e lakohet duke mos e

Trajtoni njollat kafe me metoda natyrale

Hiperpigmentimi i lëkurës, luhatjet hormonale, shtatzënia, dëmtimi nga rrezet e diellit e shumë faktorë të tjerë kontribuojnë në formimin dhe shfaqjen e njollave kafe. Këto të fundit nuk janë asgjë më shumë sesa melanina e përqëndruar në një sasi më të madhe në zona të caktuara. Ky problem i lëkurës mund të shfaqet jo vetëm në fytyrë por edhe në krahë, qafë e këmbë, por duket se zona e fytyrës

Nëse rrini gjatë ulur – ndiqni këto këshilla

Qëndrimi juaj në tavolinën e punës apo edhe në secilin aktivitet ka shumë rëndësi për trupin tuaj. Kur rrini ulur keq do të thotë që muskujt dhe nyjet tuaja nuk funksionojnë gjatë gjithë kohës. Kjo mund të ju shkaktojë probleme serioze si: dhimbje koke, dhimbje të muskujve, problem me frymëmarrjen dhe me tretjen. Më poshtë janë disa nga këshillat: Ecni zbathur dhe vishni këpucë të rehatshme Shtoni kalcium në dietën

Femrat që lindin në këtë stinë janë më të rrezikuar për të kaluar në depresion postpartum

Sipas një studimi amerikan depresioni pas lindjes do të ndikohet së tepërmi edhe nga stina kur gruaja sjell në jetë fëmijën. Nga fjala e tyre bëhet e ditur se gratë që sjellin në jetë fëmijën e tyre në dimër dhe në pranverë do të jenë më pak të rrezikuara për t’u prekur nga ky shqetësim, krahasuar me gratë që do të sjellin në jetë fëmijët e tyre në një periudhë

Shkencëtarët gjejnë qese plastike në ‘vendin më të pikëlluar’ në botë

Një qese plastike ka arritur në pikën më të thellë në Tokë – atë në Marian të Paqësorit prej 10,898 metrash. Këtë e ka bërë të ditur baza e të dhënave të “Deep-Sea Debris”, koleksion i fotografive dhe vide incizimeve të krijuara gjatë pesë mijë turneve të hulumtuesve nënujorë në periudhën prej tri dekadash. Përveç qeses plastike, gjatë zhytjes janë zbuluar edhe më shumë se  3.400 pjesë bërlloku, si goma,