Qershor 2018

“Kondicionerë” që ftohin pa energji elektrike

Sistemet e ajrit të kondicionuar nëpër shtëpi, zyra dhe dyqane për t’i mbajtur të ftohta në ditët e nxehta, janë duke u shtuar me shpejtësi në botën gjithnjë e më shumë të ngrohtë. Por, a ndikon energjia shtesë që ato përdorin në ndryshimet klimatike apo mund të projektohen me efikasitet për ta parandaluar këtë? Bota po bëhet më e nxehtë. Në të vërtetë, 16 nga 17 vitet më të nxehta

Tre makinat më të shtrenjta në botë

Portali “The Richest ” ka publikuar listën e tre makinave më të shtrenjta, që mund t’i shihni më poshtë. 1.Maybach Exelero: 8 million dollarë Maybach Exelero, u prezantua për herë të parë në vitin 2005. Makina dyvendëshe, e cila arrin në 351 kilometër në orë, thuhet se është më e shpejta në botë. Ndërsa çmimi varion diku tek tetë milionë dollarët. Nuk e dimë akoma nëse ka persona të gatshëm

Këta janë binjakët më të rëndë në botë

Binjakët më të rëndë në botë janë vëllezërit Billy Leoni dhe Benny Lloyd. Billy, lindur me 1946 dhe që vdiq në vitin 1979, dhe i vëllai Benny, po i lindur në vitin 1946 dhe që vdiq në vitin 2001. Ata peshonin pas moshës 6-vjeçare, njëri 337 kg dhe tjetri 328 kg.

Moti i vranët dhe me reshje lokale shiu

Edhe sot në pjesën më të madhe të vendit do të jetë mot kryesisht me re e pjesërisht me shi. Temperatura e mëngjesit do të jetë 12 deri 16 gradë, kurse më e larta e ditës nga 19 deri në 24 gradë. Edhe gjatë javës pritet që temperaturat të sillen rreth 20 gradë celsius. Moti do të jetë i vranët dhe me reshje të shiut.

Ky është ushqimi më i mirë për mëngjes

Vezët na japin proteina, të cilat janë shumë të nevojshme për kë mban dietë. Krahasuar me karbohidratet dhe yndyrën, proteinat ju mbajnë të ngopur më gjatë. Plus që në një studim ata që hanin vezë në mëngjes ndjeheshin të ngopur më gjatë dhe humbën dy herë më shumë peshë sesa ata që merrnin të njëjtën sasi kalorish nga një bagel (lloj panineje e mbushur) për mëngjes.

Historia e Erdogan, nga një djalë i varfër në udhëheqës të Turqisë

Rexhep Taip Erdogan ka lindur më 26 shkurt të vitit 1954. Ai është Presidenti i 12 i Turqisë. Erdogan ka mbajtur postin e Kryeministrit të Turqisë nga 2003 deri në 2014 dhe më herët atë të Kryetarit të Bashkisë së Stambollit nga 1994 deri më 1998. Ai ka themeluar Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim dhe e drejtoi atë në fitore në tre zgjedhje të përgjithshme në 2002, 2007 dhe 2011,

Njihuni me njeriun që shkruan dhe lexon mbrapsht…

Për shumë njerëz, leximi në anën e kundërt mund të jetë shumë e vështirë. Por ky nuk është rasti i Daniel Mirera që shkruan dhe lexon në këtë mënyrë. Ai zgjedh që librin ta kthejë në anën e kundërt kur shkruan pasi arrin ta lexojë më mirë. “Pjesa më e madhe e njerëzve që më shohin duke shkruajtur në këtë mënyrë, habiten jashtëzakonisht shumë. Më pas fillojnë me pyetje të

Nëse i jepni kufjet tuaja dikujt tjetër rrezikoni shumë

Në kufje gjendet një element i quajtur cerumeni, një produkt i gjëndrave ceruminale dhe gjëndrave të djersës të përzier me qeliza të vdekura të lëkurës, veshëve, baktere dhe papastërti nga veshi. Vetëm imagjinoni se çfarë ka të bëjë me to, nga qelizat e ngordhura deri te dylli nga veshët dhe bakteret. Është jashtëzakonisht e rëndësishme që rregullisht të pastroni kufje për të zvogëluar rrezikun e infektimit. Përdorimi i kufjeve gjatë