Qershor 4, 2018

Karakteristikat e zërit

Zëri në tërësi, është një dukuri akustike, i cili ngërthen në vete veçantitë e tij. Te fenomeni i lartësisë së zërit dallojmë përjetime subjektive nga ana jonë, që në jetën e përditshme i njohim si zë i hollë apo zë i trashë. Sa i përket ngjyrës së zërit, si përjetim subjektiv mund të konsiderohet melodiciteti i zërit. Ndërsa te intensiteti i zërit, si përjetim subjektiv dallohet qartë fuqia e zërit,

Portieri i Ramazanit: aktrimi i portierit tunizian që po bën xhiron e botës

Portieri tunizian Mouez Hassen, është shndërruar në hero botëror për shkak të një veprimi të tij të pazakontë në fushën e lojës. Ai trukoi një dëmtim të tij, për t’u dhënë mundësinë shokëve të skuadrës që të çelin iftarin përgjatë lojës. Kjo ndodhi në dy ndeshje miqësore, kundër Portugalisë dhe Turqisë, kur Hassen ndërrmori aktin origjinal. Në miqësoren kundër Portugalisë, ndërprerja ndodhi në minutën e 58-të, ku agjëruesit mundën pinin

Ky është shteti i parë në botë ku Facebook e WhatsApp do bëhen me pagesë

Parlamenti i Ugandës ka miratuar ligjin për vendosjen e taksës për njerëzit që përdorin platformat e mediave sociale. Bëhet fjalë për një pagesë prej 0.05 dollarë për njerëzit që përdorin Facebook, WhatsApp, Viber dhe Twitter. Presidenti Yoweri Museveni kërkonte të bëheshin këto ndryshime duke u argumentuar se mediat sociale inkurajonin thashethemet. Ligji do të hyjë në fuqi më 1 korrik, por mbetet për tu parë se si do zbatohet.

Media serbe: Pritet një valë tërheqjeje e njohjeve të Kosovës

Ndërmjet Beogradit e Prishtinës po zhvillohet një luftë diplomatike rreth tërheqjes së njohjeve yë pavarësisë së Kosovës, transmeton Koha.net. Sipas gazetës së Beogradit “kurir”vendimin për tërheqje të njohjes së pavarësisë së Kosovës së shpejti mund ta marrin Gana, disa shtete të Karaibeve dhe Burkina Faso. “Aktiviteti diplomatik është drejtuar nga shtetet me të cilat ekzistojnë rrënjët e lidhjeve tradicionale nga periudha e Lëvizjes së Mosinkuadrimit e me të cilat ende

Kthehu në të shkuarën: pas 20 vitesh në të njëjtin vend, qeshja është e pashmangshme

E dini besoj se ekziston një prirje virale e përhapur nga Facebook dhe rrjete të tjera sociale, ku individë të ndryshëm realizojnë foto duke huazuar pamje si ato në fëmijëri. Shumica familjarë, por dhe miq morën fotot më interesante nga albumet e familjes që u krijuan mbi 20 vjet më parë, dhe u fotografuan sërish në të njëjtin pozicion dhe garderobë pothuajse identike. Dhe ja disa nga fotot me kreative:

Mercedes i kthehet elektrikës, thotë “mirëupafshim zhurmë”

Mercedes-Benz është duke u përgatitur për të prezantuar modelin e tij të parë elektrik si një nën-markë EQ, dhe ndërsa EQ C po pret, gjigandi gjerman përqendrohet në konceptin EQ, të cilin e paraqiti në një reklamë interesante.  Një video me titull “Mirupafshim, zhurmë” tregon automjetin e testimit në një rrugë të zbrazët, ndërsa një nga udhëtarët imiton zërin e një motori me djegie të brendshme. Disa sekonda më vonë,

Facebook detyrohet të largojë një opsion nga faqja e tij

Arsyeja për një vendim të tillë është numri i madh i kritikave, Facebook do të heqë artikullin e lajmeve në javën e ardhshme, e cila ishte në anën e djathtë të versionit desktop të këtij rrjeti social popullor. Arsyeja për një vendim të tillë është një numër i madh kritikash që janë përmendur prej kohësh në menaxhimin e Facebook-ut, me pretendimin se është një opsion i padobishëm dhe se lajmet

Katër ushtrimet që mund t'i bëni në shtëpi

Vendimin më të mirë që duhet ta merrni me siguri do të jetë që të filloni të ushtroni. Është konstatuar se për shkak të pritjeve të mëdha, shpejt hiqet dorë. Pra, për fillim ushtrohet më ngadalë. Ushtrimi për forcimin e shpinës Muskujt e shpinës janë “forcuesit” më të rëndësishëm natyralë të kurrizit, të cilët ndihmojnë qëndrim të drejtë, stabilitet gjatë lëvizjes dhe lehtësojnë kryerjen e aktiviteteve fizike. * Shtrijuni dhe

Shenjat që paralajmërojnë migrenën

Përafërsisht 12 orë para sulmit të migrenës zakonisht lajmërohet shenjat e para, siç është dëshira për një ushqim, për shembull, çokollatë. Njerëzit atëherë gabimisht mendojnë se çokollata ishte ajo që kishte sulmuar dhimbjet e kokës së migrenës, thekson mjeku britanik dr. Andrew Dodson. Shenjat se migrena po afrohet janë shija metalike në gojë, si dhe urinim të tepërt apo mërzitje të shtuar. Atëherë duhet shtuar qarkullimin e gjakut në tru,

Arratisuni në këto pesë vende në Shqipëri

Në vazhdën e një numri shkrimesh që mediat më të mëdha perendimore po i kushtojnë zbulimit të Shqipërisë turistike gazeta franceze e qendrës së majtë Liberation i ka hapur plot dy faqe të saj udhëtimit në 5 qytete të jugut të vendit. Këshilla e këtij artikulli të përkthyer nga lapsi.al është të mos hezitoni të niseni në Shqipëri dhe pasi të zbarkoni shmangni Tiranën për të vizituar rivierën, shtëpitë me