Rusët nuk dinë të qeshin, prandaj po marrin mësime për këtë

Rusët nuk dinë të qeshin, prandaj po marrin mësime për këtë

Punëtorët në Rusi mësohen si të qeshin. Ju duket e çuditshme apo jo?

Përpara Kupës së Botës, dirigjentët e trenit po mësohen se si të qeshin përpara të huajve, transmeton lajmi.net

Psikologia Elnara Mustafina thotë: ”Njerëzit në Rusi nuk qeshin. Kjo është arsyeja përse kur vijnë turistët, mendojnë se rusët nuk janë të shoqërueshëm.Ne duhet t’i mësojmë ata se si të qeshin. Ne duhet t’i ndryshojmë qëndrimet e tyre.”

Megjithatë, keni kujdes. Në Rusi, të qeshurit në publik mund të ju shkaktojë shumë telashe.

”Më ndaloi një polic dhe me të vërtetë u zemërova. Ai më kërkoi ID, pastaj e pyeta përse më ndaloi. Më tha: ”Sepse ti ishe duke qeshur.”

Sepse është e çuditshme që një person të ecë në rrugë dhe të buzëqeshë. Duket diçka e huaj dhe e dyshimtë po ashtu.
Rusët madje po mbajnë joga për të qeshur.

”Më jep kënaqësi, energji. Energji se gjithçka është e mundur,” thotë Zemfira Kamalayeva, një entuziaste e jogës për të qeshur.

 

Why Russian workers are being taught how to smile

Lessons in smiling ☺️ Ahead of the World Cup in Russia organisations are teaching their staff to smile more.☺️☺️bbc.in/2HwS2Z3

Posted by BBC News on 09.06.2018

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *