Heyday

Toptha çokollate nga kikiriku dhe bajamet për adhuruesit e ushqimit të shëndetshëm

Ëmbëlsirë e shijshme çokollate me kokrra tërshëre të bluara trashë, kikirikë dhe bajame – nuk është e domosdoshme të piqet, ndërkaq shija është e magjishme! Kush do t’u rezistonte topthave të shëndetshëm, të ëmbël nga kokrrat e bluara të tërshërës, mjalti, belushi, bajamet dhe gjalpi i kikirikut? Përbërësit: – 2 filxhanë kokrra mielli tërshëre, – 1 filxhan gjalpë nga kikiriku, – ½ filxhan mjaltë, – ½ filxhan belush, – ½

Dermatologët ngrenë alarmin: Thonjtë me xhel rrisin shanset për kancer të lëkurës

Ju dukeni shumë më bukura kur i keni thonjtë të lyer dhe të bukur estetikisht por ajo që ju nuk dini është se llambat që përdoren për të ngrirë xhelin janë tepër të rrezikshme. Thonjtë e bërë me manikyr-gel gjithnjë janë shoqëruar me zëra që flisnin se sa mund të rrezikojë diçka e tillë shëndetin tonë. Është bërë kohë e gjatë që femrat i aplikojnë pothuajse rregullisht, por ajo që

Ngiste motoçikletën 100 km në orë, përplaset keq për makinën e ndaluar (Video)

Motoçiklisti i paidentifikuar, që po ngiste me afro 100 kilometra në orë, në një autostradë të Kalifornisë së Shteteve të Bashkuara, u përplas keq për një makinë të ndaluar. E tëra ndodhi pasi ai nuk shikonte përpara dhe ishte tërësisht i shpërqendruar, duke shkaktuar aksident, transmeton Telegrafi. Videoja e postuar më poshtë, e tregon atë teksa shkëputet prej motoçikletës dhe bie në anën tjetër të veturës. Të pranishmit që ishin

Hakerët rusë po hedhin viruse në Windows 10

Fansat e Windows 10 janë vënë në gatishmëri për një softuer me qëllim të keq që mund të ngadalësojë kompjuterët e tyre deri në një ritëm kërmilli dhe është i padukshëm për ta. Softueri u zbulua nga analistët nga Bleeping Computer të cilët kuptuan se virusi mund të ngadalësoj burimet e CPU deri në 80 për qind. Ky softuer është quajtur FileTour dhe vjedh fuqinë e përpunimit në mënyrë që

Efektet anësore të stresit

Stresi me të vërtetë është i keq. Ai humbë energjinë tuaj, dëshirën tuaj për të bërë gjëra dhe krijon një problem për jetën tuaj. Dhe, stresi i përditshëm mund të ngatërrohet me mendjen dhe trupin tuaj në mënyrë serioze. Kontrolloni këto simptoma frikësuese të stresit, dhe mësoni se si t’i menaxhoni këto efekte anësore. Ju bën të lodhur Përveç faktit se ankthi mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës, frika

Fëmijët më të rrezikshëm në botë. Numri 3 do t’ju shokojë

Fëmijët janë gjëja më e çiltër dhe bujare, por a e keni ditur se cilët janë fëmijët më të rrezikshëm në botë që kryen vrasje ndaj prindërve dhe vëllezërve apo motrave të tyre. Më poshtë keni disa nga fëmijët më të rrezikshëm në botë. 1. Cristian Fernandez, 12-vjeç Rrahu vëllain e tij të posalindur deri në vdekje, derisa nëna e tyre nuk ishte në shtëpi. 2. Jordan Brown 11 -vjeç Vrau të dashurën e babait të tij

A prishet agjërimi nëse harron dhe konsumon diçka?

Ka nisur muaji i shenjtë për muslimanët, Ramazani, e ndërkohë dilema e shumë besimtarëve ose thjesht kureshtarëve është se çfarë e prish agjërimin. Më poshtë një një listim i veprimeve që nuk e prishin agjërimin: Të ngrënët, të pirët dhe marrëdhëniet seksuale me harresë: Profeti (alejhi selam)thotë: “Kush harron gjatë agjërimit dhe ha ose pi diçka, le ta vazhdojë agjërimin sepse atë e ka ushqyer Allahu i Lartësuar.” (Buhariu &

Mjeku më i ri në botë, 13 vjeç mbaroi universitetin

Sot bëhen 23 vjet që kur indiano amerikani, Balamurali Ambati, diplomoi për mjekësi duke u bërë mjeku më i ri në botë. Në moshën 11 vjeçare, Ambati përfundoi shkollën e mesme dhe u bë bashkë-autor i një libri mbi SIDA-n. Kur kishte 13 vjeç, ai mbaroi universitetin e Nju Jorkut dhe pas 4 vjetësh, më 19 maj 1995 në moshën 17-vjeçare mori diplomën e mjekut okulist. Ambati, përfundoi specializimin oftalmologjik

Kjo grua lexon 100 libra në muaj, ja si mundeni edhe ju

Muajin e kaluar, Therese e sfidoi veten të lexojë 100 libra. Therese është një menaxhere biznesi e cila jeton në Berlin të Gjermanisë. Muajin e kaluar, ajo ia menaxhoi të lexojë mbi 100 libra në degën e psikologjisë, politikës dhe lidershipit, shkruan blinkist, transmeton lajmi.net Gjithça filloi me një garë. Një koleg I saj e sfidoi ta lexojë ‘’Storie suksesi’’ të Malcolm Gladwell për dy orë. Aq e zënë sa

Nuk janë vetëm fëmijët! Edhe të rriturit përjetojnë ankth dhe tmerr gjatë natës

Është shokuese. Rreth 20% e fëmijëve gjashtë vjeçarë përjetojnë ankth çdo javë. Por, ndërsa 15% e fëmijëve në përgjithësi kanë ankthe gjatë natës, po kështu përjetojnë edhe 2% të të rriturve. Ankthe të thella, që shndërrohet në tmerre të natës, janë përvoja që mund të jenë pjesë e rregullt e jetës së të rriturve. Mund të fillojnë nga fëmijëria dhe të vazhdojnë kështu në çdo kohë, raporton dailymail, transmeton lajmi.net