heyday

Tre karakteristikat e marrdhënies së suksesshme!

Marrëdhëniet kërkojnë kohë që të forcohen, por disa persona nuk duan të kalojnë kohë duke zgjidhur problemet e marrëdhënies së tyre. Ata e kanë më të thjeshtë t’i japin fund lidhjes, se sa të mundohen për ta forcuar atë. E vërteta është se çdo marrëdhënie mund të shpëtohet dhe të zhvillohet e fortë, nëse i kushtohet vëmendje çdo problemi që në hapat e para. Lidhjet e forta kanë këto tri

Ora e brendshme, studimi: E lidhur me çrregullimet

Një orë e prishur trupore mund t’i vendosë njerëzit përballë rrezikut të shtuar të çrregullimeve. Sipas shkencëtarëve, një orë e brendshme bën tik-tak në thuajse çdo qelizë të trupit dhe ato funksionojnë në bazë të ritmit të përditshëm. Një studim i 91 mijë personave, doli në përfundimin se një orë trupore e prishur është e lidhur me depresionin, çrregullimet bipolare dhe probleme të tjera. Kërkuesit thanë se ky është një

CRP, analiza për ata që ankohen nga zemra

Analiza e gjakut, CRP, mund të zbulojë mjaft herët problemet në venat e gjakut, duke krijuar kështu mundësi për kurim të suksesshëm. Shenja e parë e sëmundjes së zemrës në 50 për qind të rasteve vihet re vetëm kur zemra rëndohet. Por tani një analizë e thjeshtë e gjakut mund të shpëtojë jetë njerëzish. Analiza e gjakut quhet CRP ose Proteina Reaktive C, e cila mund të zbulojë mjaft herët

Thithja e gishtit, si mund të parandalohet kjo shprehi

Megjithatë nëse sjellja është e tepruar, mund të shkaktojë probleme dentare të pakthyeshme. Kjo sjellje duket të jetë më e hasur te vajzat se te djemtë. Ky shqetësim mund të nisë të bëhet problem për fëmijën pas moshës 6 vjeç. Kjo sjellje është shumë e zakonshme. Thithja është një aktivitet jetësor për foshnjën, ajo nis si një refleks mbijetese dhe jep mundësi zbulimi dhe kënaqësie. Për këtë fakt shumë klinicistë

Pse sardelja konsiderohet si mbretëresha e ujërave detare?

Po të pyetnit këdo qoftë nga gastronomët ose kuzhinierët, ata do t’ju thonë se peshku është ligj! Deti i pastër dhe i pasur i Adriatikut karakterizohet për nga raporti ideal i kripshmërisë dhe temperaturës, gjë që i përshtatet jashtëzakonisht shumë botës së peshqve. Kripshmëria e plotëson shijen e peshkut, ndërsa temperatura ideale i jep raportin e shkëlqyeshëm të yndyrës dhe vlerave ushqyese. Pra, ekzistojnë të gjitha parakushtet për peshk cilësor

Ushtrimi pilates do t’ju mundësojë të keni bel të hollë dhe të ngushtë (Video)

Për transformim të plotë të trupit! Beli i hollë më së shumti nxirret në pah muajve të verës kur veshim rroba të pakta dhe të shkurtra, ndërkaq beli del në pah në rroba banje apo në veshje të shkurtra, transmeton Telegrafi. Puna e tyre nuk përfundon pas stërvitjes së bërë, sepse për formën e tillë nevojitet shumë më tepër. Beli i hollë nuk arrihet lehtë, sepse disa thjesht nuk kanë

Si të mirëmbani parketin e shtëpisë

Me kalimin e kohës parketi i shtëpisë rrezikon të humbasë shkëlqimin kështu që merreni seriozisht mirëmbajtjen e tij. Në bazë të llojit të parketit tuaj, ne kemi sjellë disa sugjerime se si ta mirëmbani atë. Mirëmbajtje e thjeshtë për një parket të shtresëzuar Ruani shkëlqimin e parketit tuaj duke e larë me një copë të njomë sipërfaqen e tij. Pastrojeni çdo ditë parketin tuaj me fshesë me korrent ose me

Sprint ofron internet 4G LTE falas për të gjithë ata që kanë këta laptop

Sprit është duke ofruar internet 4G LTE falas të cilët kanë nën pronësi laptop specifik që kanë procesorin Snapdragon përgjatë gjithë këtij viti. Gjëja më e mirë rreth platformës së laptopëve “gjithmonë të lidhur” të Qualcomm e Microsoft është se premtojnë të jenë gjithkund e gjithmonë të lidhur me internet, transmeton koha.net. Por kjo gjithashtu kushton, e rrjeti nuk është falas. Të paktën deri tani kështu ka qenë, pasi Sprint

Gjermani, urdhërohet tërheqja nga tregu të 60.000 automjeteve Porche

Prodhuesi gjerman i automjeteve të luksit, “Porche” duhet të tërheqë 60 000 makina me motor diesel të tipit “Macan” dhe “Cayenne” për të rregulluar një ndryshim të jashtëligjshëm të aparaturave, njoftoi dje Ministria Federale e Transportit. Kërkesa ishte bërë nga autoriteti i mjeteve motorike KBA, që njoftoi se kjo pajisje mund të sjellë një rritje të prodhimit të oksideve të nitrogjenit. “Porche” ka konfirmuar marrjen e këtij dokumenti zyrtar. Automjetet

Zbulohet e ardhmja e Ramos

Sergio Ramos po konsideron një lëvizje drejt “Major League Soccer”, për t’u bashkuar me ekipin e David Beckham në Miami, kur kontrata e tij me Real Madridin të përfundojë, raporton “Don Balon”. Mbrojtësi spanjoll dhe ish-shoku i tij i ekipit janë ende miq të ngushtë, ndaj Ramos po e mendon seriozisht një lëvizje drejt SHBA, ku të kalojë vitet e muzgut të karrierës. Përflitet se skuadra nga Miami do të