Kuriozitete

Filloi zënka me një vajzë, përfundoi me humbjen e vetëdijes së djaloshit

Disa nxënës po ecnin rrugës kur një vajzë fillon të përplaset me fjalë me një djalosh, ndërkohë që e godiste nganjëherë në shpatullën e majtë. Zënka e tyre u ndal, kur djaloshi me bluzë portokalli iu hodh në sulm këtij që po fjalosej me vajzën. Mirëpo gjendja ndryshoi plotësisht kur ky i fundit e kapi për qafe dhe e shtrëngoi djalin me bluzë portokalli. Ai u zmbraps dhe e shtrëngoi

Fshati në Kosovë me vetëm një banor

Bëhet fjalë për 70- vjeçarin Sabit Maliqi, që jeton në fshatin Graxhanik të Kosovës, shtëpia e të cilit gjendet buzë një përroi. Nëse ne jemi mësuar të kemi miq, fqinj, të shkëmbehemi me njerëz në rrugë apo të jetojmë pranë familjarëve tanë, dikush ka preferuar të jetojë për çdo ditë i vetëm. Në një reportazh për RTV21 i moshuari tha se është i kënaqur dhe nuk pranon kurrsesi ta lërë

Nga Machi Pichu tek Troja, 10 qytetet që humbën gjatë historisë

Bota është plot me qytete të humbura, shumë prej të cilëve u braktisën duke mbetur një mister. Kërkimi për qytete të tilla të humbura tërhoqi eksploruesit e aventurave që në shekullin e 15-të, duke çuar në zhvillimin e arkeologjisë. Qytetet e humbura janë të braktisura për shkak të rrethanave të ndryshme dhe vendndodhja e tyre është e njohur. Machu Picchu, Peru Machu Picchu, i njohur edhe si “Qyteti i humbur

Zbulohet ndërtesa më e vjetër në botë, e ndërtuar 4900 vjet më parë

Një grup arkeologësh gjatë germimeve në afërsi të Monmouth në Wells, kanë dalë në një përfundim tepër interesant, sipas tyre mendohet se është gjetur ndërtesa më e vjetër në botë. Ata kanë gjetur një banesë të fortifikuar dhe ndërtuar rreth 4,900 vjet më parë, përgjat Epokës së Akullnajave. Ndërtesa është ngritur mbi shtylla druri për të mbrojtur atë nga sulmet e fiseve fqinje. Datimi me radiokarbon i drurit zbuloi se

Përse i harrojmë shpejt ëndrrat?

Ëndrrat kurrë nuk pushojnë të na fascinojnë dhe gjithmonë janë të mbështjella me mister… Psikologët akoma nuk kanë arritur të kuptojnë qëllimin e vërtetë të ëndrrave. Për çdo rast, ato me siguri janë të lidhura ngushtë me mbajtjen në mend, qoftë që ndihmojnë që kujtimet nga dita e kaluar t’i bashkojë apo që të harrohen ngjarjet e parëndësishme dhe të padëshirueshme në mënyrë që truri ynë të mos ngarkohet tepër

'Njeriu merimangë' ngjitet në maje të ndërtesës pa pajisje mbrojtëse

Ky është momenti kur burri i njohur me nofkën “njeriu merimangë” ngjitet në maje të një ndërtese 187 metra të lartë, duke mos përdorur litar të sigurisë, por vetëm këpucë speciale për ngjitje dhe shkumës për të mos i rrëshqitur duart. Alain Robert, 55-vjeç, vazhdimisht sfidon ligjet e gravitetit, kështu gjatë të enjtes u filmua sërish duke u ngjitur në një ndërtesë të lartë të Parisit, transmeton Telegrafi. Kjo nuk

Pse dëgjojmë këngët e pikëlluara pa ndërprerë?

Ne të gjithë jemi fajtor kur bëhet fjalë të dëgjimit të një kënge duke e rikthyer atë sapo të përfundojë. Mund të zgjasë me ditë, mund të zgjasë me javë: nganjëherë është e pamundur të lëvizësh listën tënde të dëgjimit. Dëgjimi i melodive të njëjta është gjëja më e natyrshme në botë. Por pse e bëjmë? Hulumtuesit kanë qenë duke eksploruar nocionin e “ri-degjimit ekstrem” dhe gjetjet e tyre mund

Procesi i ligjshëm në vetëm pesë shtete, vritet personi që truri i tij të jetojë përgjithmonë

Miliarderi 32 vjeçar, Sam Altman po paguan 10.000 $ për t’u vrarë kështu që përmbajtja e trurit të tij të mund të ruhet në mënyrë digjitale dhe të ruhet përgjithmonë. Altman dëshiron të ngarkoj trurin e tij në internet dhe të jetojë përgjithmonë. Ky proces që kryhetnga kompania ‘Nectome’ është i ligjshëm vetëm në pesë shtete, pasi ky proces është 100 për qind fatal dhe është i ngjashëm me vetëvrasjen,

Agjërimi mbron trurin

Agjërimi mund të ruajë shëndetin e trurit, sugjerojnë studimet e reja. Një dietë me yndyra të ulët që përfshijnë 40 për qind të kalorive të vogla se sa rekomandohet zakonisht, kanë reduktuar inflamacionet në qelizat e trurit të minjve, tregon një studim i fundit. Një plan i tillë i konsumimit të ushqimeve po ashtu përmirëson funksionin e qelizave të trurit, thonë studiuesit. Autori i studimit, Bart Eggen nga Universiteti Medical

Ky shtet këtë të shtunë do të ndalë internetin për 24 orë

Ishulli i Balit do të bllokoi interneti për 24 orë në ditën e shtunë. Ky vendim është marrë për shkak të “Ditës së Qetësisë”. Ministri i komunikimit, Nyoman Sujaya, konfirmoi se të shtunën do të bllokohet tërësisht interneti në të gjithë vendin. Mbyllja do të fillojë të shtunën në orën 6 dhe do të përfundojë në të njëjtën kohë të dielën. “Le të pushojmë një ditë, të lirë nga interneti