Kuriozitete

Biblioteka Kombëtare e Izraelit publikon Kur’anin e rrallë: një nga perlat e Islamit

Një Kur’an i shekullit të 10-të, i veçantë në përmasë e stil, është shfaqur për herë të parë si pjesë e një koleksioni të teksteve islame në Bibliotekën Kombëtare të Izraelit në kuadër  të muajit të Ramazanit. Të 16 tekstet, të gjitha nga shekulli i 10-të deri në shekullin e 18-të, shfaqen në një dhomë të vogël, me një hyrje të zbukuruar me lule që u ngjajnë dorëshkrimeve në vitrinë. “Ne

Dhjetë të mençurit që ndryshuan botën!

Fjalori e përkufizon propagandën si përhapjen e qëllimshme të informacionit, ideve apo fjalëve në një përpjekje për të ndihmuar ose dëmtuar një person, grup, lëvizje, institucion ose komb. Propaganda më e zakonshme është ajo e përdorur në politikë. Megjithatë, duhen aftësi për të bindur të tjerët të përkrahin një pozicion të caktuar shkencor, mjedisor, fetar ose dhe moral, duke e bërë atë pjesë të pothuajse të gjitha aspekteve të jetës.

Origjina e fjalës ‘Shqipëri’ dhe pse bota na quan Albania

Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais, Albanese etj., dhe vendi i tij si Albanie, Albania. Ky emërtim i dyfishtë ka arsyet e veta. Ai ka lidhje me disa rrethana të karakterit etnografik, të cilat janë specifike për Shqipërinë e për të kaluarën historike të saj. Duke u nisur nga faktet, vihet re pikësëpari që vërtet në

Çfarë ndodh me trupin në qoftë se flini më shumë se 12 orë gjumë në ditë

Gjumi është shumë i rëndësishëm. Ai ndihmon trupin të rifurnizohet me energji. Por, ashtu si çdo gjë tjetër, bën dëm kur është me tepri. Personat që flenë më shumë se 12 orë në ditë në përgjithësi nuk gëzojnë një shëndet të mirë krahasuar me ata që flenë 7-8 orë në ditë. Në fakt, sa më shumë kalojnë vitet, aq më shumë fle një person. Michael Irwin, profesor në Shkollën e Mjekësisë në

Pasi u pranua në 30 kolegje, i ofrohen 1.9 milion dollarë bursa

Një adoleshente u pranua në dhjetëra kolegje, ku edhe iu ofruan miliona dollarë në bursa. Jalen Conyers qysh nga shkolla fillore dallohej për notat e saj të gjitha pesa, transmeton portali arbresh.info. E etja e saj për dituri vazhdoi edhe në shkollë të mesme, ku kishte një mesatare prej 5.2 GPA në sistemin edukativ amerikan. Pasi u pranua në 33 kolegje për të vazhduar studimet, asaj iu ofruan edhe 1.9 milion

Histori pajtimi: një Iftar për të shëruar ndasitë fetare në Indi

Ankit Saxena u vra nga familja e të dashurës së tij muslimane, por babai i tij organizon iftar për të sheshuar ndasinë fetare. Yashpal Saxena, një burrë i brishtë indian, qëndron ulur në mes të një grupi të panjohurish në një mbrëmje të nxehtë në kryeqytetin e Indisë, Nju Delhi. Ai ka shtruar një Iftar, disa muaj pasi djali i tij u vra dhunshëm pranë shtëpisë së tyre në lagjen

Fusin  nën lëkurë , për të zëvendësuar kartat e identitetit

  Rreth 3,000 njerëz suedezë kanë futur një mikroçip në trupat e tyre për të lehtësuar jetën e tyre të përditshme. Mijëra suedezë kanë mikroçipë të futur në trupin e tyre në mënyrë që ata nuk kanë nevojë të mbajnë karta kryesore, ID, madje edhe bileta treni. Rreth 3,000 njerëz në Suedi kanë futur një mikroçip – i cili është po aq i vogël sa një kokërr orizi – nën

Fakte psikologjike që ne nuk dimë për veten tonë

A mbani shpesh dyert e hapura për njerëzit e tjerë? Si për parkim afër një makine tjetër në një parking pothuajse bosh? Këto janë gjërat që bëjmë pothuajse pa vetëdije. Më poshtë gjeni disa rregulla të zakonshme që bëjmë edhe pse nuk i dim se pse, shkruan Bright Side, transmeton Heyday.news Ne bëjmë me gjeste ndërsa flasim Ne preferojmë të parkojmë makinën tonë pranë një makine tjetër në një zonë parkimi pothuajse

Gjumi i drekës/Dëmton apo shëron?

Gjumi i pasdites pushon trurin dhe përmirëson funksionet e kujtesës, ka dëshmuar një hulumtim i ri. Mirëpo, ky studim në fakt vërteton se është e dobishme të flihet, por jo edhe të flihet në gjumë të thellë. Gjumi i shkurtër prej gjithsej dhjetë minutash zvogëlon lodhjen, edhe pse shumica e hulumtimeve të tjera kanë dëshmuar se për shplodhje të plotë më i dobishëm është gjumi më i gjatë. Në një

Lulja që çelë sa herë që këndon ezani

Ezani është thirrja e myezinit që bëhet pesë në ditë për të ftuar besimtarët në lutje. Besohet që ezani ka përfitime të shumta në shëndetin e njeriut në qetësimin e nervave. Por, njerëzit në Azerbajxhan thonë se thirrja e ezanit nuk ka efekt vetëm tek njerëzit, por edhe tek kafshët e bimët. Në këtë rast është një lloj luleje që çel sa herë këndohet ezani, që njihet edhe si Lulja