Kuriozitete

Po ndërtohet qyteti i parë detar në botë: Ja si do të duket (Foto, Video)

Pilot-projekti i cili ka filluar të aplikohet në Polinezinë Franceze do të jetë “bashkësia e parë detare” dhe planifikohet të përfundojë deri në vitin 2020. Në këtë qytet do të mund të vendosen 300 njerëz. Joe Quirk, kryetar i Institutit Seasteading, ka folur për planet e veta lidhur me qytetet në oqean të cilat do të jenë të liruara nga kufizimet e qeverive botërore, transmeton Telegrafi. “Nëse do të mundë të

Shkencëtarët parashohin, në vitin tjetër na presin tërmete shkatërrimtare

Shkencëtarët tërheqin vërejtjen se vitin tjetër Toka do të përballet me 20 tërmete shumë shkatërruese. Kjo ndodh për shkak të ngadalësimit të rotacionit të tokës, shkruan “Daily Mail”, transmeton Koha.net. Siç raporton kjo gazetë, disa ekspertë tërheqin vërejtjen se sivjet bota “kaloi mirë” me vetëm gjashtë tërmete shkatërrimtare, porse në vitin që vjen nuk do të jetë ashtu, meqë “na presin së paku 20 tërmete, të cilët do të godasin

E frikshme çfarë ndodhi me gomën e makinës

Të rinjtë nga Kalifornia janë parë teksa kanë provuar një lloj adrenalinë tepër të rrezikshme ku mund të kishte viktima. Një person për paksa nuk është goditur nga një gomë rrotë makine, të cilën ai e shpërtheu me eksplozivin që e kishte vendosur pak metra më tutje. Rrota goditi makinën që ndodhej pas grupit të njerëzve, fatmirësisht nuk pati të lënduar. Nëse diçka e kundërt do të ndodhte mund të

Fenomeni 'deja vu' dhe arsyeja e shfaqjes

Profesori skocez Akira O.Connor mendon që ky fenomen është vetëm një kontrollim i fakteve nga truri ynë. Për të dëshmuar këtë teori, Dr. O’Connor udhëhoqi një seri eksperimentesh që përfshinin vënien artificiale të déjà vu-së.  Metoda përdorej duke ju treguar pjesëmarrësve një numër fjalësh të lidhura nga një koncept i harruar. Menjëherë pasi u thuheshin fjalët pjesëmarrësve të hulumtimit, hulumtuesit i pyesnin ata nëse kishin dëgjuar një fjalë me ‘s’

Njihuni me 'portën e qiellit'

Mali Tianmen Shan quhet ndryshe edhe si mali i parajsës. Ndodhet tetë kilometra larg nga qyteti Zhanjiajie. Nuk është e lehtë të arrish në këtë shpellë natyrale, me qindra vite erozioni përmbajtje, transmeton heyday. 999 shkallë duhet të kalosh që të arrish në maje të saj. Gjëja më e mrekullueshme për këtë arkitekturë natyrore është se formimi i saj nuk ka ndryshuar përgjatë kohës, ngaqë kinezët e kanë regjistruar atë

Mirë se vini në vendin më të ftohtë të banuar në botë!

Shumë prej nesh ankohen për ditë të ftohta gjatë muajve të dimrit, por çfarë do të thoshin banorët e fshatit Oymyakon për nivelin e temperaturave që arrijnë atje. Në muajin janar temperatura mesatare është -50 gradë celsius në fshatin rus, duke e bërë atë vendin më të ftohtë të banuar në tokë. Temperatura rekord në këtë vend është regjistruar -71.2 gradë celsius. Oymyakon ka rreth 500 banorë që përdorin djegien

Nga i njëjti baba dhe e njëjta nënë, ndërsa fëmijët plotësisht të ndryshëm

Për çfarë arsye fëmijët dallojnë aq shumë, edhe pse të njëjtët prindër i edukojnë. Duke u nisur nga supozimi që i kanë edukuar në të njëjtën mënyrë, prindërit shpesh pyesin përse ekzistojnë dallime ndërmjet fëmijës së madh dhe atij të vogël. Konsiderohet që dallimi rrjedh nga karakteri i fëmijës, nga temperamenti i lindur, gjenetika, ngjashmëritë me ndonjë kushëri të largët na i cili fëmija “i ka marrë”, transmeton Telegrafi. Karakteristikat

Tre persona, pasuri sa gjysma e amerikanëve

Tre njerëzit më të pasur në SHBA, Bill Gates, Jeff Bezos dhe Warren Buffett, kanë më shumë pasuri se gjysma e popullatës amerikane, apo 160 milionë amerikanë së bashku. Analiza e pasurisë së njerëzve më të pasur në SHBA ka dalë në përfundimin se, Gates, Bezos dhe Buffett kanë së bashku një perandori 248.5 miliardë dollarëshe. Instituti për Studime Politike thotë se rritja e hendekut mes të pasurve dhe të