Ngiste motoçikletën 100 km në orë, përplaset keq për makinën e ndaluar (Video)

Motoçiklisti i paidentifikuar, që po ngiste me afro 100 kilometra në orë, në një autostradë të Kalifornisë së Shteteve të Bashkuara, u përplas keq për një makinë të ndaluar. E tëra ndodhi pasi ai nuk shikonte përpara dhe ishte tërësisht i shpërqendruar, duke shkaktuar aksident, transmeton Telegrafi. Videoja e postuar më poshtë, e tregon atë teksa shkëputet prej motoçikletës dhe bie në anën tjetër të veturës. Të pranishmit që ishin

Hakerët rusë po hedhin viruse në Windows 10

Fansat e Windows 10 janë vënë në gatishmëri për një softuer me qëllim të keq që mund të ngadalësojë kompjuterët e tyre deri në një ritëm kërmilli dhe është i padukshëm për ta. Softueri u zbulua nga analistët nga Bleeping Computer të cilët kuptuan se virusi mund të ngadalësoj burimet e CPU deri në 80 për qind. Ky softuer është quajtur FileTour dhe vjedh fuqinë e përpunimit në mënyrë që

Sprint ofron internet 4G LTE falas për të gjithë ata që kanë këta laptop

Sprit është duke ofruar internet 4G LTE falas të cilët kanë nën pronësi laptop specifik që kanë procesorin Snapdragon përgjatë gjithë këtij viti. Gjëja më e mirë rreth platformës së laptopëve “gjithmonë të lidhur” të Qualcomm e Microsoft është se premtojnë të jenë gjithkund e gjithmonë të lidhur me internet, transmeton koha.net. Por kjo gjithashtu kushton, e rrjeti nuk është falas. Të paktën deri tani kështu ka qenë, pasi Sprint

Gjermani, urdhërohet tërheqja nga tregu të 60.000 automjeteve Porche

Prodhuesi gjerman i automjeteve të luksit, “Porche” duhet të tërheqë 60 000 makina me motor diesel të tipit “Macan” dhe “Cayenne” për të rregulluar një ndryshim të jashtëligjshëm të aparaturave, njoftoi dje Ministria Federale e Transportit. Kërkesa ishte bërë nga autoriteti i mjeteve motorike KBA, që njoftoi se kjo pajisje mund të sjellë një rritje të prodhimit të oksideve të nitrogjenit. “Porche” ka konfirmuar marrjen e këtij dokumenti zyrtar. Automjetet

Samsung vazhdon të tallet me iPhone përsëri

Prodhuesi i telefonave të smartphonave në Korenë e Jugut vazhdon talljen e saj mbi performancën e dobët të iPhone. Muaj pasi u bë e ditur se Apple me qëllim e prishi performancën e iPhone-ve të saj , Samsung bën shaka me të në një TV reklamë. Në vend televizive mund të shihet si një përdorues i iPhone është mërzitur vazhdimisht nga smartphone i tyre Apple sepse pajisja duket e ngadaltë.

Një super Mini për dasmën mbretërore

Mini ka prodhuar një makinë të veçantë për dasmën mbretërore të Princit Harry dhe Meghan Markle. Kjo makinë do të dalë në ankand dhe të ardhurat që do të fitohen nga blerja e saj do të shkojnë të gjitha për çështje bamirësie. Teksa Britania përgatitet për dasmën e vitit këtë të shtunë, duket se një prej personave më të rëndësishëm nuk do të marrë pjesë në ceremoni. Bëhet fjalë për

Që nga llampa te kartëmonedhat, shpikjet që shkruajtën historinë

Që nga lashtësia njerëzimi ka patur mënyrat dhe mjetet e veta të përparimit. Që nga rrota e deri tek avancimi i teknologjisë së sotme (ku po punohet për makinat fluturuese dhe ato elektrike) shpikjet e njeriut kanë transformuar qytetërimet dhe jetën në Tokë. Në galerinë që shoqëron këtë lajm ju listojmë disa nga shpikjet që kanë ndryshuar botën (sigurisht për mirë). Rrota (Mesopotami, 3500 para erës sonë) Automobili (në fund të 1800 nga Henry Ford) Mjetet e punës

I varur nga Instagrami? Aplikacioni së shpejti do të ju njoftojë

Instagram është rrugës për t’i bërë një miliard përdorues aktivë mujor, ka shumë njerëz që shpenzojnë shumë kohë në aplikacionin popullor. Duke ndjekur shembullin e Google, që kohët e fundit prezantoi mjete të reja për të ndihmuar personat e varur nga telefoni të menaxhojnë kohën që shpenzojnë duke përdorur pajisjet e tyre, Instagram gjithashtu mund të jetë gati t’i ofrojë komunitetit të tyre një mënyrë të shpejtë për të parë

BMW konfirmon gjeneratën e re të X5 për shtator

BMW ka konfirmuar se gjenerata e re e katërt me radhë e X5, do të zbulohet më vonë gjatë këtij viti, me shumë gjasë do të debutojë në panairin e veturave që mbahet në shtator në Paris. Kjo është konfirmuar nga shefi i BMW, Harald Kruger në mbledhjen vjetore të 96-të të kësaj marke, e që do të jetë i katërti BMW X që do të prezantohet gjatë këtij viti,

Shkolla kineze me sistem për menaxhimin e sjelljeve në klasë (Video)

Në Kinë, shkolla e Mesme e Hangzhou Nr. 11 po përpiqet të zhvillojë një sistem të zgjuar të menaxhimit të sjelljeve në klasë, i cili përdor kamerat dhe njohjen e fytyrës për të mbajtur gjurmët e performancës së nxënësve. Sistemi është në gjendje të matë shprehjet e studentëve, duke përfshirë zemërimin, bezdinë, befasinë dhe sigurisht lumturinë. Sipas Rrjetit Hangzhou, sistemi mund të japë një paralajmërim për mësuesin kur sjellja e