Auto

Ngiste motoçikletën 100 km në orë, përplaset keq për makinën e ndaluar (Video)

Motoçiklisti i paidentifikuar, që po ngiste me afro 100 kilometra në orë, në një autostradë të Kalifornisë së Shteteve të Bashkuara, u përplas keq për një makinë të ndaluar. E tëra ndodhi pasi ai nuk shikonte përpara dhe ishte tërësisht i shpërqendruar, duke shkaktuar aksident, transmeton Telegrafi. Videoja e postuar më poshtë, e tregon atë teksa shkëputet prej motoçikletës dhe bie në anën tjetër të veturës. Të pranishmit që ishin

Gjermani, urdhërohet tërheqja nga tregu të 60.000 automjeteve Porche

Prodhuesi gjerman i automjeteve të luksit, “Porche” duhet të tërheqë 60 000 makina me motor diesel të tipit “Macan” dhe “Cayenne” për të rregulluar një ndryshim të jashtëligjshëm të aparaturave, njoftoi dje Ministria Federale e Transportit. Kërkesa ishte bërë nga autoriteti i mjeteve motorike KBA, që njoftoi se kjo pajisje mund të sjellë një rritje të prodhimit të oksideve të nitrogjenit. “Porche” ka konfirmuar marrjen e këtij dokumenti zyrtar. Automjetet

Një super Mini për dasmën mbretërore

Mini ka prodhuar një makinë të veçantë për dasmën mbretërore të Princit Harry dhe Meghan Markle. Kjo makinë do të dalë në ankand dhe të ardhurat që do të fitohen nga blerja e saj do të shkojnë të gjitha për çështje bamirësie. Teksa Britania përgatitet për dasmën e vitit këtë të shtunë, duket se një prej personave më të rëndësishëm nuk do të marrë pjesë në ceremoni. Bëhet fjalë për

BMW konfirmon gjeneratën e re të X5 për shtator

BMW ka konfirmuar se gjenerata e re e katërt me radhë e X5, do të zbulohet më vonë gjatë këtij viti, me shumë gjasë do të debutojë në panairin e veturave që mbahet në shtator në Paris. Kjo është konfirmuar nga shefi i BMW, Harald Kruger në mbledhjen vjetore të 96-të të kësaj marke, e që do të jetë i katërti BMW X që do të prezantohet gjatë këtij viti,

Shitet për një shifër të “çmendur” McLaren-i i Ayrton Senna

McLaren MP4/8A, njëvendëshja me të cilën Ayrton Senna theu rekorde në Formula 1 në vitin 1993, u ble për një shifër marramendëse fundjavën e kaluar, në një ankand të zhvilluar në Monako. Makina u ble për 4,19 milionë euro nga një person, të cilit shtëpia e ankandit Bonhams refuzoi që t’i zbulonte identitetin. Disa media thonë se blerësi është ish-pronari i F1, Bernie Ecclestone, por ai e ka përgënjeshtruar këtë

VW nuk merr pjesë në panairin e Parisit

Prodhuesi më i madh i automobilave Volkswagen nuk do të jetë pjesë e panairit të veturave që do të mbahet në Paris, transmetojnë mediat e atjeshme. Panairi i veturave në Paris është një nga tri ngjarjet më të rëndësishme dhe më të mëdha të këtij lloji në Evropë dhe mbahet çdo dy vjet. Sivjet ky panairi do të mbahet nga data 2 deri më 14 tetor, dhe siç thekson Autoactu.com

Kia paraqet motorin e lehtë hibride te dizelët

Në gjysmën e dytë të vitit 2018, prodhuesi korean do të paraqesë motorin e parë hibrid të lehtë me naftë, i cili redukton emetimet e CO2 duke përdorur një motor elektrik gjatë përshpejtimit, me një bateri shtesë 48V. Kia thotë se teknologjia hibrid “EcoDynamics +” ofron një raport më kosto-efektiv të kostos dhe performancës sesa sistemet hibride konvencionale në makina. Natyra kompakte e komponentëve do të thotë se kjo teknologji

Suedia po ndërton rrugën që karikon makinat elektrike

Nuk kanë të sosur risitë në botën e makinave. Vitet e ardhshme do të jenë të mbushura me të reja si nga bota e makinave autonome e me inteligjencë artificiale, si nga ajo e makinave elektrike. Në Europë shumë nga këto risi vijnë gati gjithnjë nga vendet nordike. Kësaj radhe është Suedia ajo që po punon në një projekt me të vërtetë futurist. Bëhet fjalë për rrugën e makinave elektrike. Një ndër

Aston Martin prezanton versionin e tij më radikal

Prej një viti, sigla AMR (Aston Martin Racing) u vihet të gjitha makinave më speciale që prodhon marka britanike. Sot, gati dy vite pas prezantimit të Aston Martin DB11, kjo makinë e merr këtë sigël duke u përmirësuar në shpejtësi dhe sportivitet. DB11 AMR shkon nga 0 në 100 km/h për 3,7 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 334 km/h, 13 km/h më shumë sesa DB11. Nga ky model

Këto gjashtë gabime shkatërrojnë veturën tuaj

Të qenit pronar i automobilit nuk është e lehtë. Duhet kujdesur mirë për të, kështu që ëndrra nuk do të kthehet në makth. Shumë njerëz me vetëdije ose pa vetëdije në lidhje nuk e sigurojnë veturën dhe çdo dështim kthehet si një bumerang. Kjo ndikon te kuleta, pasi çdo dështim në fund është dy herë më i shtrenjtë. Këto janë gjashtë gabimet më të shpeshta që pronarët shkatërrojnë makinën e