Fiket interneti në sezon provimesh

Vera është sezon provimesh dhe duhet të vëzhgohen nxënësit se mos kopjojnë nëpërmjet teknologjisë, e të mos publikojnë tezën. Algjeria e ka gjetur zgjidhjen pasi ka fikur internetin në të gjithë vendin gjatë provimeve të shkollës së mesme. Shërbimi i internetit u shkëput si në telefonat celularë, ashtu edhe në telefonat fiks. Shkëputja e internetit do të vazhdojë gjatë gjithë sezonit të provimeve. Kjo masë erdhi pas rrjedhjes së informacionit

Apple dënohet me miliona për shkak të gabimit

Kompania Apple është dënuar me rreth 6,6 milionë dollarë amerikanë nga një gjykatë australiane për shkak të pohimeve të rreme të konsumatorëve se kompania refuzon të rregullojë modelet iPhone dhe iPad, të cilat më herët janë rregulluar nga palët e treta. Konsumatorët e gjigantit teknologjik amerikan janë ankuar në Komisionin Australian Competition and Consumer, pasi përditësimi i sistemit operativ paaftësoi pajisjet e tyre, pas problemi global të njohur si “Error

Fortnite, 100 milionë dollarë në 3 muaj… vetëm në iOS

Fortnite: Battle Royale, video-loja falas që ka “pushtuar” botën, po grumbullon sasi të mëdha parash. Vetëm në 3 muajt e fundit kjo lojë ka fituar 100 milionë dollarë në iOS me shitje brenda lojës, sipas kompanisë “Sensor Tower”. Këtë shifër e bën edhe më të jashtëzakonshme fakti se gjërat që blihen në lojë nuk janë të domosdoshme për vetë lojën. Pra, lojtarët shpenzojnë para’ për kostume dhe pajisje që nuk

Amazon hap 1000 vende të reja pune në Irlandë

Amazon ka njoftuar 1,000 vende pune për teknologjinë në Irlandë gjatë dy viteve të ardhshme. Taoiseach Leo Varadkar përshëndeti njoftimin, duke thënë se kjo do të ndihmonte Irlandën të përmbushë ambicjen e saj për ta bërë Dublinin ‘kryeqytetin e teknologjisë së Evropës’. Vendet e punës janë të gjitha role të kualifikuara, duke përfshirë rolet inxhinierike dhe pozicionet e menaxhimit teknik. Shefi irlandez i Amazon, Mike Beary, bëri njoftimin në përurimin

Mediumi kinez tregon për herë të parë si duket Passati i ri

Po që se nuk është lajm i rrejshëm, mund të jemi duke e parë Volkswagen Passat tërësisht të ri Nuk është me sekret, se Passat po ka kërkesa të vogla në treg, andaj është pauzuar përkohësisht prodhimin e tij. Në mënyrë që të ketë sërish kërkesë për të, është integruar me versionin sportiv GT, por ky model nuk do të arrijë këto ditë. Deri më tani, është thënë se jemi shumë

Si të fitoni para nga Instagrami me këto dy veprime të thjeshta

A e dinit që përmes rrjetit social Instagram mund të fitoni shumë thjesht para? Ky aplikacion është bërë tashmë pjesë e pandashme e përditshmërisë sonë dhe aty publikojmë fotot më të bukura. Mirëpo duke bërë diçka kaq të thjeshtë ju mund të arrini të fitoni para për aq kohë sa e përdorni. Fillimisht, ju duhet të keni të paktën 5,000 followers në profilin tuaj dhe postimet tuaja të arrijnë të

Del modeli i ri i gjigantit kinez, me çmim 999 dollarë (Video)

Smartfoni i parë nga kompanie kineze, Oppo është prezantuar dje. Oppo Find X do të dal në shitje në mes të muajit gusht. Çmimi i tij në treg do të jetë 999 dollarë. Prezantimi i tij është mbajtur në Louvre të Parisit. Telefoni ka memorie prej 256 GB. Kompania synon që me këtë model të konkurroi fuqishëm edhe me iPhone e Samsung. Oppo deklaroi gjatë prezantimit se kamera e këtij

Konfirmohet Volkswagen T-Roc në version kabrio, arrin në 2020-ën

Kompania prestigjioze gjermane e veturave, Volkswagen, ka zbuluar vendimin për prodhimin e modelit T-Roc në version kabrio dhe është vendosur që të arrijë në vitin 2020. Është e qartë se njerëzve në Volkswagen u ka pëlqyer pamja e konceptit dhe prandaj vendosën t’i japin dritën jeshile për prodhim, transmeton Koha.net. Ata e morën këtë vendim pavarësisht se ishin të vetëdijshëm se T-Roc kabrio mund të mos ketë treg të madh,

Publikohet lista e telefonave në të cilët WhatsApp së shpejti nuk do të funksionojë

Aplikacioni për shkëmbime mesazhesh, audio dhe video biseda, WhatsApp ka përditësuar listën e telefonave të mençur në të cilët nuk do të vazhdojë të funksionojë së shpejti. Në tentim për të ofruar shërbime më të mira për klientët, ky aplikacion së shpejti nuk do të funksionojë në disa pajisje, ku më poshtë mund ta gjeni listën e plotë të tyre. Në WhatsApp thonë se nuk planifikojnë të zhvillojnë më tej

Zbulohet Fiat Panda Waza super special

Fiat ka prezantuar një Panda crossover të edicionit special në bashkëpunim me kompaninë e aplikacionit të navigacionit për smartfonë, Waze. Aplikacioni Waze i lejon njerëzit të shmangin trafikun rrugor apo rrugët e mbyllura duke përdorur të dhëna në kohë reale si dhe sugjeron rrugë alternative për shoferët, transmeton koha.net. Më shumë se 100 milionë njerëz e përdorin këtë aplikacion në smartfonët e tyre. Në Panda Waze, aplikacioni i navigacionit është