Prezantohet makina sportive elektrike (Foto)

Shefi ekzekutiv i Tesla, Elon Musk pasi paraqiti kamionin e parë elektrik, gjithashtu prezantoi edhe makinë e re të kompanisë, e cila sipas tij do të jetë vetura më e shpejte prodhim serie e shitur ndonjëherë. Makina e kuqe sportive doli nga rimorkio e kamionit të ri gjatë prezantimit. Vetura e elektrike do të ketë një autonomi prej thuajse 1000 km me një karikim të vetëm dhe do të arrijë

Prindërit që janë të varur nga telefonat, ndikojnë negativisht në zhvillimin e fëmijëve!

Një studim i botuar në revistën Child Development vëzhgoi 170 familje në të cilat kishte të paktën një fëmijë me moshë tre vjeçare. Studiuesit kërkuan nga prindërit që të regjistrojnë numrin se sa herë e ndërprinin kohën me fëmijët e tyre, për t’u marrë me telefonin. 11% thanë se kurrë nuk ka ndodhur, 17% ndodh vetëm një herë në ditë, 24% kanë rrëfyer se e kanë bërë atë veprim dy

Çmimet për riparimin e ekranit të iPhone X janë shokuese

Sipas informacioneve më të fundit, telefoni më i shtrenjtë në botë është iPhone X, së bashku me riparimin e pajisjes. Rregullimi i xhamit të thyer në Apple kushton rreth 279 dollarë dhe në rast të dëmtimeve shtesë, çmimi kërcen në 549 dollarë. Rregullimi i ekranit të iPhone 8 kushton 169 dollarë. Dëmtimet tjera mund ta rritin çmimin deri në 349 dollarë, sipas KosovaPress. Kamera e përparme, e cila përdorë teknologjinë

A do të fluturonit pa pilot?

Ka shumë arsye pse njerëzit kanë panik. Disa, mendojnë për pilotin: A janë të lodhur? Të stresuar? A po i kushtojnë rëndësi fluturimit? Por, a do të ndiheshin këta njerëz më mirë nëse nuk do të kishin pilot fare? Teknologjia duket se po arrin në çdo cep, dronët tashmë nuk janë shpikja më e re, shkruan BBC, transmeton heyday. “Aksidentet me aeroplanë janë të rrallë në ditët e sotme, megjithatë,

Makina e parë fluturuese del në treg në vitin 2019

Avancimi i teknologjisë çdo ditë e më tepër po i kalon asaj që mund të kishim imagjinuar pak vite më parë. Asnjërit prej nesh nuk do ti shkonte në mendje që shumë shpejtë do të kishte në treg edhe makina fluturuese. Kompania mëmë e Volvo, Geely, ka fituar licencën për bërjen realitet të makinës fluturuese Terrafugia, duke bërë që automjetet që kalojnë nga rrugët në qiell të jenë një hap

“Facebook”, një eksperiment?

Një zot e di se çfarë i bën ai trurit të fëmijëve tanë! Njeri prej themeluesve te “Facebook”-ut, ish-presidenti i tij Sean Parker, ka bërë miliarda si aksioner i hershem i rrjetit social, por sot është kthyer në një zë të fuqishëm kundër gjigantit të rrjeteve sociale në krijimin e të cilit kishte ndihmuar edhe vetë. “Facebook”, thotë Parker, shfrytëzon cënueshmërinë e psikologjisë njerëzore, pra dobësitë psikike të gjithsecilit dhe

Chevrolet zbulon Corvette-n më të shpejtë (Foto)

Me një motor V8 dhe 7 marshe, kjo makinë mendohet se do të arrijë rreth 315 km/h. Corvette ZR1 do të dalë në shitje pranverën e ardhshme, fillimisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Çmimi pritet të jetë rreth 150 000 dollarë.      

Sony H3212 Avenger, telefon me dy kamera për selfie

Një numër i madh i prodhuesve të telefonave ka pranuar trendin e kamera të dyfishta dhe në bazë të informacioneve më të reja duket se atyre do t’iu bashkëngjitet edhe kompania Sony me telefonin që ka emrin kodues Xperia H3213 Avenger, si përfaqësuesi i parë i telefonave Sony me kamerë të dyfishtë. Për dallim nga telefonat tjerë që kanë një konfigurim të tillë të kamerave, Xperia H3213 vjen me dy

Shkenctarët bëjnë editimin e parë të gjeneve brenda trupit

Shkencëtarët kanë provuar të editojnë gjenet brenda trupit për herë të parë, në një përpjekje për të ndalur një sëmundje të pashërueshme duke ndryshuar në mënyrë permanente ADN-në e pacientit. Shenjat nëse kjo do të funksionojë ose jo, do të vijnë pas një muaji. Nëse është e suksesshme, kjo teknikë e re mund t’i japë një shtytje të madhe fushës së re të terapisë së gjeneve. Shkencëtarët i kanë edituar