63 vjeçari dëshmon se nuk ka vdekur kurrë, gjykatësi e refuzon

Rasti i Konstandin Reliut, 63 vjeç, është rishikuar dje nga gjykata e qytetit rumun Vaslui. Reliu u përpoq t’i dëshmonte gjykatësit se ishte gjallë, por argumentet e tij u refuzuan, me pretendimin se e paraqiti ankesën shumë vonë. Reliu mësoi për “vdekjen” e tij kur u kthye në Rumani pas disa vitesh mungesë. Në vitin 1992 ai ka emigruar në Turqi për të punuar. Në vitin 1999 vizitoi gruan për

Çmenduri, burri ha kosheren bashkë me bletë

Njerëzit në botë bëjnë çmenduri nga më të ndryshmet, të cilat të lënë pa mend. Por, gjesti që ka bërë ky burrë është i pazakonshëm, aq sa edhe i rrezikshëm. Ky person shihet që pa pikë frike ha kosheren e bletëve, bashkë me dhjetëra bletë në të. Ai nuk ka frikë as nga pickimi i bletëve në gojë, që mund të jetë shumë i rrezikshëm, madje të shkaktojë edhe vdekjen.

Burgu ‘human’ që ngjan me një resort luksoz skijimi (Foto)

Gjatë vitit që vjen, në Grenlandë do të hapet ‘burgu human’ ku do të qëndrojnë, disa nga kriminelët më famëkeq. Ny Anstalt, që po ndërtohet në një pjesë malore të kryeqytetit Nuuk, pritet t’i plotësojë nevojat shtetërore që ka mungesë burgjesh, transmeton Telegrafi. Por, ka një sistem ndryshe akomodimi dhe të burgosurit nuk do jenë të izoluar, gjë që besohet se do të përgatisë më lehtë për jetë normale. Qendra

Moti për sot dhe javën e ardhshme

Sipas parashikimeve, sot në vendin tonë do të mbajë mot me më shumë vranësira, të cilat mund të sjellin edhe riga lokale shiu. Temperaturat do të shënojnë rënie të dukshme, ato do të sillen në mes 4 e 12 gradë Celsius. Sa i përketë javës së ardhshme edhe pse ajo sjell pranverën, moti dhe temperaturat nuk pritet të jenë aq pranverore. Pra, do të ketë vranësira, reshje shiu, por edhe

Druri më i madh në botë, 3200 vjet ekzistencë

Druri i njohur ndryshe si ‘Presidenti’ është më i vjetri dhe më i madhi në botë. Kjo pemë gjigante është e lartë 752 mijë metra dhe e gjerë deri në 8.22 metra. Që nga viti 3200, kjo pemë ka parë me qindra gjenerata të njerëzve që kanë ardhur dhe kanë shkuar. Ka përballuar më mijëra stuhi, dimëra të forta, tërmete, dhe ndryshime klimatike, por ka vazhduar të rritet shumë më

Ishte duke shkuar në dasmë, arrestohet nusja pasi shkaktoi aksident – dyshohej se ishte e dehur (Video)

Policia thotë se një nuse në Arizonën jugore u arrestua me dyshimin për vozitje të shpejtë pasi ajo ishte përfshirë në një aksident makine në rrugë për në dasmën e saj. Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për Amber Young, e cila kishte veshur një fustan të bardhë, kur ajo u prangos të hënën në Marana, 30 milje në veri të Tucsonit. Zëdhënësi i policisë Sgt. Chriswell

Bien nga ‘qielli’ mbi 3 tonë flori

Një avion mallrash An-12 që transportonte rreth 9 tonë flori ka humbur pothuajse 1/3-ën e peshës gjatë ngritjes nga aeroporti i Yakutsk, në Siberinë Lindore. Lajmi është bërë i ditur nga një zëdhënës i policisë transportuese për agjencinë ruse të lajmeve TASS, të enjten. Më herët raportet thanë se një pjesë e kapanxhës së avionit ishte shkëputur si pasojë e një lëvizjeje të fortë ajri gjatë ngritjes, ndërsa shërbimet mediatike

Grenlandë, 124 liqene thahen për pesë ditë

Liqenet në Grenlandë po thahen si pjesë e një “reaksioni zinxhiror” që mund të shkaktojë shembjen e plotë të akullnajave, tërheqin vërejtjen shkencëtarët. Grenlanda aktualisht është duke humbur rreth 260 miliardë tonë akull në oqean çdo vit dhe këto shifra vazhdojnë të shënojnë rritje. Tash, shkencëtarët kanë zbuluar një kërcënim të ri për stabilitetin e akullnajave – një seri e liqeneve të përkohshme, të cilat janë duke u shterë në

“The Theory of Everything”, filmi që portretizon jetën e fizikanit Stephen Hawking

Ky film biografik për Hawking, është realizuar në vitin 2014 dhe dokumenton jetën e Stephen Hawking para, gjatë dhe pas dignostifikimit me ALS – Sklerozen amiotrofike laterale, në moshën 21 vjeçare. Pas kësaj mjekët e kishin njoftuar se ai ka vetëm edhe dy vite jetë. Ky film i prodhuar nga regjisori James Marsh, ka marrë shumë vlerësime të mira, e po ashtu edhe shumë çmime. Aktori Eddie Redmayne që kishte

Gjysma e bimëve rrezikojnë të zhduken për shkak të ngrohjes globale

Gjysma e bimëve dhe jeta e kafshëve do të zhduket nëse ndryshimet klimatike do të çonin në një ngritje prej 4.5 gradë Celsius në temperaturat globale. Zonat e pasura si malet e Amazonës do të përballeshin me humbjen e gjysmës së bimëve të tyre dhe specieve të kafshëve nëse ngritja e nivelit të gazrave sterrë vazhdon të rritet, paralajmërojnë ekspertët. Breshkat, elefantët, tigrat, leopardët, pandat dhe arinjtë polarë do të