Film

Vjen filmi biografik për Bob Marley

Një film biografik për këngëtarin xhamajkan, Bob Marley po përgatitet, theksoi studio “Paramount Pictures”, një projekt, të cilit i është bashkuar edhe djali i tij i madh Ziggy, sipas faqes së specializuar ”Deadline”. Gjiganti i reage-s, i cili ka rritur popullaritetin e kësaj rryme muzikore në mbarë botën, është bërë pjesë e disa dokumentareve, si “Marley” (2012), por kurrë i një filmi me aktorë. Robert Nesta Marley, emri i tij

12 ushtarët e fuqishëm

Një ekip i forcave speciale amerikane, i udhëhequr nga kapiteni i ri, Mitch Nelson (Heemsworth) është zgjedhur për t’u dërguar si trupa në Afganistan për një mision jashtëzakonisht të rrezikshëm. Mbi premtimet ndaj familjeve të tyre për t’u kthyer, luftën në Afganistan, ia vlen ta shikoni forcën e 12 ushtarëve të fuqishëm. /heyday.news/

50 filma që çdo fëmijë duhet t’i shohë para se të arrijë moshën 11 vjeçare!

Janë listuar 50 filmat miqësore që mund t’i shihni me familje… Kur është koha shumë e nxehtë jashtë dhe ju nuk mund të dilni për të luajtur, një mundësi e mirë familjare është të mblidheni e tërë shtëpia dhe të shihni ndonjë film së bashku me fëmijët. Por, të gjesh një film të pastër dhe argëtues të cilit mund t’i gëzohet e tërë familja është paksa e vështirë dhe një

Të martën vjen premiera e filmit mbi zemrën e kaltër të Evropës

Premiera e filmit Blue Heart, filmi i cili dokumenton betejën për të shpëtuar “Zemrën e kaltër të Evropës”, do të shfaqet në Kino ABC më 10 maj në ora 18:30, shkruan KultPlus. Blue Heart dokumenton betejën për lumin më të madh në Evropë-Vjosa e Shqipërisë-përpjekjet për të shpëtuar Rreqebullin e rrezikuar të Ballkanit në Maqedoni dhe gratë e Krushqices, Bosnje dhe Herzegovinës, të cilët po mbajnë një protestë 24-orëshe për

Del videoja e shkurtër e filmit më të ri të Denzel Washingtonit

Në vitin 2014, Denzel Uashingtoni mori rolin e Edward Woodwardit, ku si spiun i pensionuar u kthye të hakmerret ndaj Robert McCallit. Filmi “Equalizer” atëbotë kishte fituar mbi 192 milionë dollarë në mbarë botën. Tani ai është kthyer në “Equalizer 2”, ku sapo është publikuar videoja e parë e shkurtër. Pasi shoku dhe ish bashkëpunëtori (Melissa Leo) vritet nga vrasësit e trajnuar nga CIA, McCall zotohet “Unë do të vras

Fëmijët mësojnë nga filmat e animuar

Shikimi i filmave të animuar si edhe dëgjimi i përrallave dhe tregimeve për fëmijë ndikojnë pozitivisht në zhvillimin e aftësive kognitive të më të vegjëlve. Për fëmijën dyvjeçar procesi i përsëritjeve në tregimet e filmave të animuar është shumë me rëndësi, sepse i ndihmon të verifikojë kujtesën dhe kuptimin e veprimeve, të lidhë personazhet, ngjarjet dhe kurthet. Prandaj, prindërit nuk do të duhej të çudiste nevoja e pavetëdijshme e vogëlushëve

Aktorët hollivudianë në Prishtinë për premierën e filmit “Your Move”

Për herë të parë në Kosovë më 13 prill do të vijnë aktorët hollivudianë, Robert Davi dhe Luke Goss, për ta promovuar premierën e filmit të ri “Your Move”, në kinemanë Cineplexx, para se të vazhdojnë me premierat në Tiranë më 14 prill, Los Angeles dhe Sidney. Kjo premierë do të jetë një ngjarje e rëndësishme për kulturën e vendit tonë, kështu që do të ketë fillimisht një premierë private

Filmat e animuar mund të kenë një efekt të mirë në psikologjinë e fëmijëve

Është fakt se çdo njeri e ka një film të preferuar të animuar. Qoftë nëse jeni adhurues i filmit “The Lion King”, “Beauty and the Beast”, “The Little Mermaid”, “Frozen” apo diçka krejt tjetër, ju padyshim se nuk keni vërejtur që këta filma kanë diçka të përbashkët. Dhe jo, nuk është fjala për atë se në fund të gjithë përfundojnë të lumtur, por kanë të përbashkët vdekjen! Po pra, një

Pesë filmat më të famshëm për mafian

Nuk është e vështirë të kuptosh marrëdhënien e dashurisë së Hollywoodit me mitologjinë e mafias. Bota e krimit të ofron të gjitha kurthet e një filmi super të suksesshëm: njerëz të rrezikshëm me një oreks të pashuar për pushtet, që kërcejnë me vajza të bukura, në anën e gabuar të ligjit. Stampa e këtyre lloj filmave u vendos në 1932, me versionin origjinal të “Njeriu me shenjë”, një film hit

''I pandalshmi'' (Trailer)

Fituesi i çmimit Oscar, Denzel Washington dhe ekipi i Chris Pine i ‘Star Trek’ me maestron e veprave aksion, Tony Scott vijnë me thrillerin ”I pandalshmi.” Një lokomotivë masive pa pilot, dhe një inxhinier me dirigjentin e tij që janë në një garë kundër kohës. Ata po ndjekin trenin ‘e arratisur’ në një lokomotivë të veçantë dhe kanë nevojë për ta sjellë nën kontroll para se të dalë nga binarët