Film

Filmat që njerëzit nuk kanë guxim t’i shohin

Netflix ka zbuluar 10 filmat që përdoruesit e saj nuk kanë guxim që t’i shohin deri në fund. Duke folur për “Forbes”, një zëdhënës i faqes ka treguar se lista është krijuar me ata filma që shikuesit i kanë parë vetëm 70% të kohëzgjatjes, përpara se të mbyllin aplikacionin, transmeton tch.

“The Theory of Everything”, filmi që portretizon jetën e fizikanit Stephen Hawking

Ky film biografik për Hawking, është realizuar në vitin 2014 dhe dokumenton jetën e Stephen Hawking para, gjatë dhe pas dignostifikimit me ALS – Sklerozen amiotrofike laterale, në moshën 21 vjeçare. Pas kësaj mjekët e kishin njoftuar se ai ka vetëm edhe dy vite jetë. Ky film i prodhuar nga regjisori James Marsh, ka marrë shumë vlerësime të mira, e po ashtu edhe shumë çmime. Aktori Eddie Redmayne që kishte

“Baby” film me Arta Dobroshin, tani mund ta shikoni edhe në Vimeo (VIDEO)

Filmi i metrazhit të shkurtë “Baby”, me regji të Daniel Mulloy, tashmë është lansuar edhe online, shkruan KultPlus. I realizuar në vitin 2010, ky film flet për një grua e cila ndiqet nga një i huaj. I nominuar edhe në disa festivale të njohura, në këtë film luan aktorja kosovare Arta Dobroshi, kurse me role të tjera janë edhe aktorët: Daniel Kaluuya, Etela Pardo, Celia Meiras. Për më shumë mund

''Shënuesi''

‘The Foreigner’ apo ‘Shënuesi’ me yllin Jackie Chan dhe Pierce Brosnan, është një thriller i cili tregon historinë e biznesmenit të përulur në Londër, Chan, të kaluarën e tij dhe humbjen e personit më të dashur që i kishte mbetur gjallë, transmeton heyday. Pas humbjes së vajzës nga një akt terrorizmi me motiv politik, Chan kërkon pa mëshirë identitetin e terroristëve për t’u hakmarrë. Shikoni trillerin në videon më poshtë.

Ky është filmi i parë me zë (Video)

Babai i Motion Picture apo fotografisë në lëvizje ishte Louis Le Prince. Ai në vitin 1888 e xhiroi një film të metrazhit të shkurtër 2 sekonda, përcjell heyday. Me një kamerë me 12 frame në sekond i titulluar Roundhay Garden Scene. Shfaqja e parë filmike u bë në vitin 1895, nga vëllezrit francezë Lumier. Ishte njëra nga shpikjet më të mëdha të shekullit, por filmit të asaj kohe i mungonte

Top 10 filmat më të mirë të të gjitha kohërave

Çdo dhjetë vjet revista e filmit “Sight and Sound” zhvillon një vrojtim mbarëbotëror të kritikëve të filmit për të vendosur se cilët filma konsiderohen të jenë më të mirët e të gjitha kohërave. Kjo praktikë nisi që më 1952 dhe sondazhi në fjalë tashmë gjerësisht pranohet si më i rëndësishmi dhe më i besueshmi. 358 regjisorë filmash votojnë për ta bërë listën e filmave më të mirë të të gjitha

Thëniet më të paharrueshme nga “House of Cards”

Thëniet më të paharrueshme nga “House of Cards” Një nga shfaqjet më të ndjekura të Netflix, House of Crds, është anuluar si pasojë e akuzave kundër protagonistit Kevin Spacey, përcjell Humanheyday. Këto janë disa nga thëniet më të paharrueshme nga protagonisti Frank Underwood që është luajtur nga Kevin Spacey. Ja disa thënie tash që nuk do të ketë më “House of Cards” Nuk keni të drejtë ndaj asgjëje. Vendimet e

Vetëm të guximshmit

Bazuar në historinë e vërtetë të pjesëtarëve të Malit Granit, një grup zjarrfikësish elitarë  që përmes shpresës, vendosmërisë, sakrificës dhe përpjekjes për të mbrojtur familjet, komunitetet dhe vendin rrezikojnë gjithçka për të mbrojtur qytetin, pasi ata krijojnë një vëllazëri unike që vjen në fokus me një zjarr fatkeq. /humanheyday.com/  

Filmi me 13 nominime për Oscar, akuzohet për plagjiaturë

Regjisori francez i ka dërguar një e-mail regjisorit meksikan, pasi që e ka parë filmin e tij të fundit “The Shape of Water” i cili është i preferuar për Oscar. Ai e ka akuzuar atë për plagjiaturë nga filmat “Delicatessen” dhe “Amelie Poulain”. I akuzuar për plagjiaturë të shfaqjes “Let me Hear you Whisper”, shkruar në vitin 1969 nga Paul Zindel, dhe së është inspiruar nga filmi i shkurtër “The

Terminali (Film)

Pasi arriti në aeroportin JFK të Nju Jorkut, Viktor Navorski (Hanks) e ka të pamundur të kthehet në vendin e tij të origjinës. I kapur brenda botës së pasur dhe komplekse të aeroportit, Viktor bën miq, gjen një punë, fillon një romancë dhe përfundimisht zbulon vetë Amerikën. /humanheyday.com/