Natyrë

A janë këto vendet më të bukura në të gjithë botën?

Pyetja e vetme që duhet të keni është: Cilin vend duhet ta vizitoj më parë? Ne ju sjellim një listë të pjesëve më të bukura në botë. Shtoni këto vende në listën e vendeve që duhet të vizitoni. A janë këto vendet më të bukura në të gjithë botën? Ujëvara Iguazu, Brazil; Hallstatt, Austri; Petra, Jordani; Banff, Kanadë; Angkor, Kambodia; Patagonia, Argjentinë; Bagan, Myanmar; Daigo-ji, Japoni; Sidi Bou Said, Tunizi;

Shpirtrat binjakë janë më tepër nga sa i imagjinojmë….

Janë partnerët tanë romantikë, persona me të cilët ndajmë jetët tona apo persona që nuk na lënë pavarësisht se çfarë ndodh? Shpirtrat binjakë janë persona që janë të distancuar nga ne në njëfarë mënyrë, apo mund të gjesh shpirtra binjakë në personat që takon rastësisht në jetë? Shpirtrat tanë binjakë mund të jenë prindërit, kushërinjtë, vëllezërit, motrat, apo miqtët anë. Janë ata njerëz që na nxisin të ndryshojmë përgjithmonë. Në

Kina njofton se do të mbulojë me pyje pothuaj ¼ e vendit, deri në vitin 2020

Me objektivin për ta shndrruar Kinën në një eko-qytetërim, autoritetet po punojnë që pyjet të mbulojnë afërsisht ¼ e vendit deri në 2020. Planet nuk po shkojnë keq. Deri më sot janë mbjellë deri 13 milionë hektarë. Ripyllëzimi filloi pas viteve 90 me stuhitë që shkaktuan dëme në materiale dhe qindra të vdekur dhe është një plan shumë ambicioz për shtetin kinez. Me titullin “Green is gold: the strategy and

E frikshme: aligatori hyn në fushën e golfit (video)

Një pamje e frikshme është regjistrur në një fushë golfi në Ocean Creek të Karolinës së Jugut. Një aligator gjigand 3.6 metra u fut sakaq në fushë, duke e detyruar lojtaren e golfit, Jessica Miller të xhirojë pamjet e rralla me kafshën e frikshme. Pak më tutje, një familje drerësh e ndjek me shashtisje e frikë, mysafirin e papritur e sigurisht të paftuar. /tesheshi.com/ Monster-sized Gator Rules the Golf Course on

Rruga e Oqeanit Atlantik

Rruga e Oqeanit Atlantik ose Rruga Atlantike është një seksion i gjatë 8,3 kilometrash i Qarkut 64 që kalon nëpër një arkipelag në Eide dhe Averøy të Norvegjisë. Kalon nga Hustadvika, një pjesë e pastër e Detit Norvegjez, që lidh ishullin Averøy me gadishullin Romsdalshalvøya dhe kontinent. Kalon mes fshatrave Kårvåg në Averøy dhe Vevang në Eida. Ajo është ndërtuar në disa ishuj të vegjël, të cilat janë të lidhura

Disa fakte rreth planetit tonë që nuk mësohen në shkolla! (Foto)

Kur bëhet fjalë për planetin tonë, ne e konsiderojmë se çdo gjë në lidhje me të  është e njohur dhe e zakonshme. Çuditërisht, ne dimë shumë më tepër për hapësirën sesa për planetin tonë të përbashkët. Për shembull, ne e quajmë Toka planetin blu, megjithëse shkencëtarët besojnë se nuk ishte gjithmonë blu. Përveç kësaj, hëna nuk është sateliti i vetëm i Tokës, shkruan Bright Side, transmeton Indeksonline. Me poshtë gjeni

Mot i vranët dhe me shi

Edhe pse në fillim të javës parashihet rënie e lehtë e temperaturave, megjithatë ato mbeten mbi vlera mesatare. Minimalet do të luhaten nga 9 deri në 13 gradë celsius, e ato maksimale do të luhaten nga 19 deri në 22 gradë celsius. Vendi ynë gjatë kësaj jave vazhdon të mbetet nën ndikimin e fushave jo stabile të presionit të ulët. Në përgjithësi parashihet të mbajë mot jo stabil gjatë gjithë

Moti në Kosovë: Këto do të jenë temperaturat

Ndonëse prilli ishte muaji më i nxehtë që nga Lufta e Dytë Botërore, maji po shënon temperaturat më të paqëndrueshme, që nuk janë karakteristikë e këtij muaji. Pas ditëve të fundit me shi, moti do të sjell akoma mot të lëkundur, por kryesisht me vranësira dhe të reshura. Sipas meteorologëve, edhe gjatë javës së ardhshme temperaturat do të sillen  rreth 20 gradë maksimalja. E hëna do të nis me vranësira

Nivelet e dioksidit të karbonit në atmosferën e Tokës arrijnë nivelin më të lartë në 800 mijë vjet

Përqendrimi i dioksidit të karbonit në atmosferë ka arritur nivelin më të lartë në të paktën 800,000 vjet, sipas shkencëtarëve. Në prill, përqendrimi i CO2 në atmosferë tejkalonte mesatarisht 410 pjesë për milion (ppm) gjatë tërë muajit, sipas leximeve nga Observatori Mauna Loa në Havai. Kjo është hera e parë në historinë e leximeve të observatorit se një mesatare mujore e ka tejkaluar atë nivel. Institucioni Scripps e Oqeanografi tha

Moti sot, i paqëndrueshëm por i ngrohtë

Sot mbi vendin tonë do të mbajë mot me vranësira por i ngrohtë dhe i paqëndrueshëm, pjesërisht me erë drejtimesh të ndryshme dhe me stuhi lokale. Temperatura e mëngjesit do të jetë nga 13 në 18 kurse ajo më e larta e ditës nga 24 në 28. Në ditët në vijim do të jetë mot me re, i paqëndrueshëm dhe pak më i freskët se në ditët e mëparshme, vende-vende