Natyrë

Republika Çeke, vend inspirues!

Njerëzit vizitojnë Republikën Çeke thjeshtë për tu inspiruar. Qytetet e mbushura me arkitekturë madhështore kanë bërë që ky vend të jetë një ndër vendet më të bukura në të gjithë Evropën. Po ashtu një vend i bekuar për fotografët. Ju mund të ecni në rrugët e Pragës me ditë të tëra, dhe të mos mërziteni nga eleganca që ky qytet ofron. Nga kështjellat mesjetare, kishat, urat, këtij qyteti nuk i

Pemët e jetës po vdesin dhe askush nuk e gjen shkakun

Pema baobab (Adansonia) e njohur ndryshe si “pema e jetës” është e vështirë për t’u harruar. Gjendet në rajonet e savanës afrikane, në Madagaskar dhe në Australi. Pemët formojnë një trung shumë të trashë dhe të gjerë dhe mund të jetojnë mijëra vjet e të zhvillojnë vrima kaq të mëdha, kavitete të pazakonta, saqë mund të strehojnë një bar në brendësi (Sunland Baobab). Sunland Baobab me moshë 1000 vjeçare dhe pema më

E kush nuk do të donte të humbte në rrugët e Venecias?

Venecia, është një vend që patjeter duhet ta vizitoni. Kushdo që ka qenë një herë në këtë vend magjik, me cdo kusht ka dashur të kthehej prapë atje. Një qytet shumë I ëmbël, dhe që shprehet më së miri përmes pamjeve të mbledhura në këtë artikull. Zbuloni më shumë për Venecian madhështore! 3 ditë në Venecia janë të mjaftueshme, për ta eksploruar atë, dhe për të rënë në dashuri me

Zbuloni mrekullitë e Brazilit!

Brazili nuk është vetëm vend i futbollit dhe karnavaleve. Ata që kanë vizituar tashmë Brazilin, madje edhe disa nga ata që kanë këtë vend në listën e vendeve që duhen vizituar, janë paksa të obsesionuar me këtë vend të mrekullueshëm. Mund të jetë e shtrenjtë për të udhëtuar atje, por është krejtësisht e vlefshme. Pyjet, aroma delikate e kafesë, plazhe të arta, ujëvarat e bukura dhe karnavalet e shumta janë

Moti për ditët në vijim

Në fundjavë shtrëngata me shi, javën e ardhshme mot i nxehtë. Temperaturat e ajrit, në fundjavë do të pësojnë një rënie të lehtë rreth vlerave mesatare, por në fillim të javës sërish do të shënojnë rritje. Minimalet do të sillen nga 12C deri në 17C, e ato maksimale nga 25C deri në 31C. Do të fryjë erë mesatare nga jugperëndimi dhe verilindja 3-7m/s. Shtypja atmosferike do të luhatet rreth vlerave

Shkretëtira e deveve dhe anijeve

Tharja e detit Aral është një nga shembujt më të mëdhenj të ndryshimeve klimatike dhe industrializimit në planet. Një tokë e mbuluar nga uji sa madhësia e Anglisë, tani është shkretëtirë rënore dhe oazi i vetëm në të, janë anije të vjetruara. Imazhet e tanishme janë zbuluar në kuadër të studimeve për ndryshimet e klimës, ndërsa pritet të zhvillohet një konferencë ndërkombëtare në Tashkent, e cila do të diskutonte për

10 vende turistike ideale për qifte të reja

Udhëtimi si një çift i ri është emocionues dhe pa dyshim shumë argëtuese. A dëshironi të eksploroni pamjet e lashta dhe qytetet zvarritëse? Të festoni gjatë gjithë natës? Ose thjeshtë të largoheni nga të gjitha dhe të shijoni qetësinë në plazh, ekziston një botë e tërë atje duke pritur që të eksplorohen. Ka qindra destinacione të mrekullueshme për çiftet e reja, nga brigjet ekzotike të largëta deri në pushime të

Mali Everest, thjesht madhështi

Të gjithë e dimë se Mali i Everest është pika më e lartë në planet. Çdo vit, shumë alpinistë profesionalë dhe entuziastë të sporteve ekstreme përpiqen ta pushtojnë këtë mal. Nëse jeni diçka si ekipi I Unik Portal dhe jo mjaft i gatshëm për një arritje të tillë, ky artikull është për ju. Këtu ju thjesht mund të admironi bukurinë dhe madhështinë e malit, të kapur nga fotografë mahnitëse nga

E vërteta e hidhur e pushimeve të palimituara

Një  leje pushimesh e pafundme por e paguar, tingëllon fantastike, por kompanitë që ofrojnë këtë mundësi mund të kenë një arsye, frytet e së cilave do të jetën të mëvonshme. Kur të shkoni me pushime këtë vit, rezervoni  pak kohë për tu menduar për punëtorët që kanë leje pushimesh të pakufizuara. Megjithëse mund të tingëllojë si parajsë zotërimi i  një leje të pafundme dhe të paguar, në realitet nuk ka

5 qytete të Europës që mund t’i shihni brenda një fundjave

Kaq shumë Europë e kaq pak kohë. Europa është një kontinent i mbushur me histori e vende të bukura, por gaboheni nëse mendoni që ju nevojitet qëndrim i gjatë për ta parë dhe shijuar në maksimum. Ka disa qytete shumë të bukura që ju mund t’i shihni edhe ne tre ditë ose edhe më pak. Bruges, Belgjikë Nëse ju duket ide e mirë të shpenzoni një fundjavë duke ngrënë çokollata