Natyrë

10 vende turistike ideale për qifte të reja

Udhëtimi si një çift i ri është emocionues dhe pa dyshim shumë argëtuese. A dëshironi të eksploroni pamjet e lashta dhe qytetet zvarritëse? Të festoni gjatë gjithë natës? Ose thjeshtë të largoheni nga të gjitha dhe të shijoni qetësinë në plazh, ekziston një botë e tërë atje duke pritur që të eksplorohen. Ka qindra destinacione të mrekullueshme për çiftet e reja, nga brigjet ekzotike të largëta deri në pushime të

Mali Everest, thjesht madhështi

Të gjithë e dimë se Mali i Everest është pika më e lartë në planet. Çdo vit, shumë alpinistë profesionalë dhe entuziastë të sporteve ekstreme përpiqen ta pushtojnë këtë mal. Nëse jeni diçka si ekipi I Unik Portal dhe jo mjaft i gatshëm për një arritje të tillë, ky artikull është për ju. Këtu ju thjesht mund të admironi bukurinë dhe madhështinë e malit, të kapur nga fotografë mahnitëse nga

E vërteta e hidhur e pushimeve të palimituara

Një  leje pushimesh e pafundme por e paguar, tingëllon fantastike, por kompanitë që ofrojnë këtë mundësi mund të kenë një arsye, frytet e së cilave do të jetën të mëvonshme. Kur të shkoni me pushime këtë vit, rezervoni  pak kohë për tu menduar për punëtorët që kanë leje pushimesh të pakufizuara. Megjithëse mund të tingëllojë si parajsë zotërimi i  një leje të pafundme dhe të paguar, në realitet nuk ka

5 qytete të Europës që mund t’i shihni brenda një fundjave

Kaq shumë Europë e kaq pak kohë. Europa është një kontinent i mbushur me histori e vende të bukura, por gaboheni nëse mendoni që ju nevojitet qëndrim i gjatë për ta parë dhe shijuar në maksimum. Ka disa qytete shumë të bukura që ju mund t’i shihni edhe ne tre ditë ose edhe më pak. Bruges, Belgjikë Nëse ju duket ide e mirë të shpenzoni një fundjavë duke ngrënë çokollata

Vranësirat dhe shiu vazhdojnë deri të mërkurën

Në parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se do të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat vende-vende do të shoqërohen me reshje lokale shiu. Kjo situatë e paqëndrueshme sinoptike do të vazhdoj deri të mërkuren ku më tej priten alternime kthjellime dhe intervale të gjata me diell. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 12-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet

Parashikimi i motit në Kosovë për ditët e ardhshme

Muaji qershor fillon me mot të nxehtë, në fundjavë shtrëngata me shi. Të shtunën paradite kryesisht do të mbajë mot me diell, gjatë ditës vransirat do të shtohen, e më vonë priten zhvillime të shtrëngatave me shi. Ditën e diel, mot pjesërisht i vranët, e pasdite me shtrëngata të shpërndara me shi. Temperaturat e ajrit mbesin mbi vlera mesatare, edhepse do të pësojnë një rënie të lehtë. Minimalet do të

Fakte interesante për Botën që si keni dëgjuar më parë!

Çfarë bëni kur shihni shumë numra, tabela dhe fjalën, “statistika”? Ju shumë mirë mund t’i injoroni ato. Por jo sot! Ne kemi mbledhur disa prej fakteve më interesante statistikore që zbulojnë shumë për botën rreth nesh. Për shembull, a e dini se rreth 1.700 njerëz në SHBA bëhen milionerë çdo ditë? Bangladeshi ka më shumë popullsi se Rusia; Sipas të dhënave të sotme, popullsia e vendit të vogël, Bangladeshit është

Në këtë shtet të Amerikës, retë kanë filluar të zhduken!

Një studim i fundit tregon se retë kanë filluar të zhduken në Kaliforni. Ky fenomen më shumë vërehet në Kaliforninë Jugore, sidomos në qytetin e Los Anxhelosit. Temperaturat e larta sipas ekspertëve po ndikojnë më së shumti në rrallimin e reve. Retë në fjalë quhen retë stratus, të cilat rri pezull rreth 1.000 në 3.000 metra mbi tokë. Gjatë verës, studiuesit zbuluan se ky lloj i mbulimit të reve ka

Fotografitë që shfaqin anën e pazakontë të botës sonë

Zbulimi i gjërave të reja nuk ndodh vetëm në shkollë. Mund të mësojmë gjëra të reja dhe të mahnitshme çdo ditë. Nëse merr kohë për të parë, bota është një vend i pabesueshëm, shkruan B right Side, transmeton Indeksonline. Kjo statujë e ngrirë e vjetër

Ky është shteti më i sigurtë në Evropë

Në vitin 2013, 19 burgje në Holandë u mbyllën për shkak se numri i të dënuarve kishte rënë në mënyrë drastike. Sipas The Telegraaf deri në fund të verës së këtij viti, planifikohet të mbyllen edhe pesë të tjerë . Ndonëse këto mbyllje do të rezultojnë në humbjen e gati 2,000 vendeve të punës, sipas qeverisë holandeze ishte një lëvizje që duhej bërë, sepse vendi po “importonte” të burgosur nga