Natyrë

11 vende në botë që askush nuk guxon t’i vizitojë

Nëse janë dhoma sekrete ose ishuj të fshehtë, ekzistojnë ligje dhe kufizime dhe mesazhi është i qartë: qëndroni jashtë # 11 Arkivat Sekrete të Vatikanit, Vatikan Strehimi katedrale madhështore, ky vend është selia e Kishës Katolike dhe shtëpia e udhëheqësit të saj shpirtëror – Papa. Megjithatë, qasja në arkivat sekrete këtu është e ndaluar! Askush nuk mund të vizitojë dhomat sekrete përveç dijetarëve të kualifikuar, transmeton lajmi.net. # 10 Veriut

Këto janë racat e qenve më të shtrenjta në botë

Të gjithë thonë se qeni është miku më i mirë i njeriut. Dhe në qoftë se doni që miku juaj të jetë i një race, gjaku, ose ngjyre të caktuar, mund të përfundoni duke paguar një shumë të madhe parash, shkruan bright side, transmeton heyday. Ka shumë qen që vetëm njerëzit e pasur mund t’i kenë, dhe kjo është një listë prej tyre. Shikoni më poshtë. /Heyday/ Pomeranian Spitz : 

Njihuni me rrugën që ka plot 75 kthesa

Rruga e quajtur ‘Stelvio’ ndodhet në juglindje të Italis, në një lartësi prej 2,757 metra mbi nivelin e detit. Është shtegu më i lartë malor i shtruar në Alpet Lindore dhe e dyta më e lartë në Alpe, vetëm 13 metra më poshtë se ‘de I’Iseran’ të Francës (2,770 metra), përcjell heyday. Rruga origjinale u ndërtua nga Perandoria Austriake në vitet 1820-25 për të lidhur krahinën austriake të Lombardisë me

Shakaja mizore e natyrës, antilopa i mbijeton mbytjes, por… (Foto)

Natyra ndonjëherë rezervon shaka tepër mizore. Një antilopë afrikane i mbijetoi mbytjes në lumë, por nuk jetoi gjatë. Fotografi Paolo Torchio u bë dëshmitari i skenës mizore në “Maasai Mara National Reserve” të Kenias. Një kope antilopësh afrikane, me rreth 100 syrësh u përpoqën të kalojnë lumin Mara, rryma e të cilit në këtë periudhë është tepër e fortë. Për pasojë e gjithë kopeja u mbyt, përveç një antilope të

Ajsbergu gjigant, NASA publikon pamjet mahnitëse (Video)

NASA ka publikuar së fundmi pamje mahnitëse nga ajsbergu gjigant “A68”, i cili vlerësohet si një prej më të mëdhenjve në histori. Ajsbergu është shkëputur në muajin korrik të këtij viti nga akullnaja Larsen C. Ky ajsberg pritet që me ndikimin e erërave që vijnë nga Deti Weddel, nga bregu drejt detit, të përhapet drejt oqeanit. Mirëpo për shkak të “Coriolis effect”, parashihet që ajsbergu të mbetet rreth brigjeve të

Vende të braktisura, një tjetër dimesion

Vendet e braktisura në këto foto dikur kanë qenë plot jetë, plot aktivitet, ndërkaq tani janë të mbushura me qetësinë shurdhuese, shkruan heyday Duket pak e frikshme, mister madje, të shohësh nëpër foto… Shikoni më poshtë dhe imagjinoni veten të jeni aty. /Heyday/

Kush janë më të mençur, macet apo qentë?

Edhe pse pronarët e kafshëve shtëpiake shpesh tregojnë ndodhi me të cilat duan të dëshmojnë se macet janë më të mençura se qentë, ka pak prova shkencore për t’i verifikuar këto pretendime. Një vështrim i thjeshtë në strukturën e trurit të këtyre kafshëve mund të na zbulojë shumë për inteligjencën e tyre. Truri i familjes së maces është sa 0.9 për qind e peshës së tyre trupore, ndërsa kjo përqindje

Si sulmon një dhelpër në Antarktikë

Në kohë të verës, kur temperaturat janë të nxehta tërë ditën, zogjtë pinguinë janë shpezët të cilat e pushtojnë vendin. Zakonisht ata rrinë në shkëmbinjë për t’u mbrojtur nga dhelprat, transmeton heyday. Mirëpo, një dhelpër e uritur mund të bëjë çmos për të marrë ushqimin e saj. Fillimisht dhelpra tenton që t’i ndjekë, mirëpo zakonisht kjo mënyrë nuk i funksionon, prandaj e përdorë metodën të cilën e karakterizon. Fshihet mes