Shkretëtira e deveve dhe anijeve

Tharja e detit Aral është një nga shembujt më të mëdhenj të ndryshimeve klimatike dhe industrializimit në planet. Një tokë e mbuluar nga uji sa madhësia e Anglisë, tani është shkretëtirë rënore dhe oazi i vetëm në të, janë anije të vjetruara. Imazhet e tanishme janë zbuluar në kuadër të studimeve për ndryshimet e klimës, ndërsa pritet të zhvillohet një konferencë ndërkombëtare në Tashkent, e cila do të diskutonte për

Vjen filmi biografik për Bob Marley

Një film biografik për këngëtarin xhamajkan, Bob Marley po përgatitet, theksoi studio “Paramount Pictures”, një projekt, të cilit i është bashkuar edhe djali i tij i madh Ziggy, sipas faqes së specializuar ”Deadline”. Gjiganti i reage-s, i cili ka rritur popullaritetin e kësaj rryme muzikore në mbarë botën, është bërë pjesë e disa dokumentareve, si “Marley” (2012), por kurrë i një filmi me aktorë. Robert Nesta Marley, emri i tij

10 vende turistike ideale për qifte të reja

Udhëtimi si një çift i ri është emocionues dhe pa dyshim shumë argëtuese. A dëshironi të eksploroni pamjet e lashta dhe qytetet zvarritëse? Të festoni gjatë gjithë natës? Ose thjeshtë të largoheni nga të gjitha dhe të shijoni qetësinë në plazh, ekziston një botë e tërë atje duke pritur që të eksplorohen. Ka qindra destinacione të mrekullueshme për çiftet e reja, nga brigjet ekzotike të largëta deri në pushime të

Mali Everest, thjesht madhështi

Të gjithë e dimë se Mali i Everest është pika më e lartë në planet. Çdo vit, shumë alpinistë profesionalë dhe entuziastë të sporteve ekstreme përpiqen ta pushtojnë këtë mal. Nëse jeni diçka si ekipi I Unik Portal dhe jo mjaft i gatshëm për një arritje të tillë, ky artikull është për ju. Këtu ju thjesht mund të admironi bukurinë dhe madhështinë e malit, të kapur nga fotografë mahnitëse nga

E vërteta e hidhur e pushimeve të palimituara

Një  leje pushimesh e pafundme por e paguar, tingëllon fantastike, por kompanitë që ofrojnë këtë mundësi mund të kenë një arsye, frytet e së cilave do të jetën të mëvonshme. Kur të shkoni me pushime këtë vit, rezervoni  pak kohë për tu menduar për punëtorët që kanë leje pushimesh të pakufizuara. Megjithëse mund të tingëllojë si parajsë zotërimi i  një leje të pafundme dhe të paguar, në realitet nuk ka

5 qytete të Europës që mund t’i shihni brenda një fundjave

Kaq shumë Europë e kaq pak kohë. Europa është një kontinent i mbushur me histori e vende të bukura, por gaboheni nëse mendoni që ju nevojitet qëndrim i gjatë për ta parë dhe shijuar në maksimum. Ka disa qytete shumë të bukura që ju mund t’i shihni edhe ne tre ditë ose edhe më pak. Bruges, Belgjikë Nëse ju duket ide e mirë të shpenzoni një fundjavë duke ngrënë çokollata

Kthehu në të shkuarën: pas 20 vitesh në të njëjtin vend, qeshja është e pashmangshme

E dini besoj se ekziston një prirje virale e përhapur nga Facebook dhe rrjete të tjera sociale, ku individë të ndryshëm realizojnë foto duke huazuar pamje si ato në fëmijëri. Shumica familjarë, por dhe miq morën fotot më interesante nga albumet e familjes që u krijuan mbi 20 vjet më parë, dhe u fotografuan sërish në të njëjtin pozicion dhe garderobë pothuajse identike. Dhe ja disa nga fotot me kreative:

Vranësirat dhe shiu vazhdojnë deri të mërkurën

Në parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se do të mbajë mot me diell dhe vranësira të cilat vende-vende do të shoqërohen me reshje lokale shiu. Kjo situatë e paqëndrueshme sinoptike do të vazhdoj deri të mërkuren ku më tej priten alternime kthjellime dhe intervale të gjata me diell. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 12-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet

Nëse e shikoni gjatë këtë fotografi, ajo do të zhduket!

Fotografi të iluzioneve optike kemi të shumëta që janë shpërndarë në rrjetet sociale dhe në web faqet e ndryshme në internet. Ato janë nga më të ndryshmet, duken se po lëvizin edhe pse janë statike, të gjitha këto janë asgjë tjeter vetëm Iluzion optik Testojeni këtë që u tha: përqendrojeni shikimin tek fotoja më poshtë.

Test për inteligjencën emotive

  Inteligjenca emotive perbehet nga shume aftesi shume te rendesishme qe lidhen me shendetin mendor dhe mireqenien psiko-sociale. Permes ketij testi mund te masni sasine tuaj emotive permes “dhuntive” tuaja emotive, duke reflektuar mbi kapacitetin e te venit te emocioneve ne sherbim te ekuilibrit psikologjik dhe te kapaciteteve racionale dhe relacionale (mardhënësore) 1. Kur te ndodh te grindesh me dikë: a. tenton t’i japesh shume hapesire emocioneve brenda teje, por