Kreative

Pesë gjërat që arrijnë t'i kuptojnë vetëm njerëzit inteligjentë

Këto gjëra jo të gjithë njerëzit mund t’i kuptojnë, por thuhet se ata që janë shumë inteligjentë, të paktën jnë herë gjenden në këtë situatë: 1.Askush nuk mendon se ju jeni argëtues: Vërtetë, kur ju jeni një hap përpara, askush nuk e kupton vërtet ndjenjën tuaj të humorit, apo e percepton në një mënyrë krejtësisht të gabuar, në krahasim me mënyrën se si ju dëshironi ta përcillni. 2.Shpesh injoroheni: Ne jetojmë në

Pesë hapa për të patur një ditë të suksesshme

Një proverb thotë që “dita u takon atyre që zgjohen herët”. Jo më kot! Shumë njerëz të suksesshëm thonë se ndjekin një regjim që i gjen zgjuar pa zbardhur dita mirë. Po të shoqërohet kjo edhe me mësimet e Hal Elrod, autori i “Mrekullia e mëngjesit”, një cikël leksionesh mbi meditimin dhe veprimet që duhen bërë për të patur një ditë sa më energjike, rezultati, të paktën sipas atyre që

Ismaili, notari 6-vjeçar pa krahë, mahnitje në Hollivud (video)

Aktori i famshëm Ashton Kutcher është manhitur nga historia e 6-vjeçarit Ismail Zulfiç nga  Bosnja duke e publikuar dhe në profilin e tij zyrtar në Facebook. Një djalë i lindur pa të dy duart dhe me një këmbë të deformuar, me guximin e tij fitoi medalje duke kapërcyer pengesat e pabesueshme para tij, shkroi aktori i famshëm i Hollivudit, duke shtuar se “Ismaili është dëshmi se asgjë nuk është e pamundur”.

Pse gjaku i këtij burri ndihmoi miliona fëmijë?

Një burrë në Australi ka ndihmuar më shumë se 2 milionë fëmijë duke dhuruar gjakun e tij, nga i cili krijohet një medikament që parandalon problemet tek të porsalindurit. Po përse është ky gjak kaq i veçantë dhe si funksionon medikamenti tek fëmijët? Burri 81 vjeçar, James Harrison ka dhuruar gjak për 60 vite dhe ka realizuar dhurimin e tij të fundit në 11 maj. Disa herë e thërrasin “njeriu

Mbjellin kujtimet nga njëri kërmill te tjetri

Shkencëtarët kanë bartur në kërmij acidet ribonukleike (RNK), molekulë që shërben si transmetues i informacionit gjenetik në proteinat e biosintezës, transmeton BBC. Ekipi shkencor kanë qenë i suksesshëm të transplantojë kujtimet nga njëri kërmill te tjetri dhe eksperimenti i tyre tregoi për mundësinë që kujtimet të mos jenë të ruajtura aty ku deri më sot janë konsideruar përgjithësisht. Puna është publikuar në revistën eNeuro dhe mund të kontribuojë në kërkimet

Si të forconi trurin tuaj?

Niveli i lartë stresit ka bërë që njerëzit të jetojnë jo natyrshëm dhe  po ashtu e gjithë kjo ka ndikuar në sistemin e tyre imunitar. Ky stres mund të ndikojë duke shkaktuar ndjenja ankthi dhe madje edhe depresioni. Pastaj ato shkaktojnë “harresa, konfuzion, vështirësi në përqendrim dhe probleme të tjera që pengojnë aktivitetet tuaja të përditshme”. Kjo qon tek humbja e memories, dhe stresi vazhdon të shkaktojë edhe dëme të

Nëse një mama do të paguhej do të meritonte 10 mijë euro në muaj!

Shofere private, kuzhiniere, një blerëse personale. Tepër? Një njeri kaq i kompletuar ekziston në realitet dhe është mama. Një “profesion” që nëse do të paguhej do të meritonte 3000 euro në muaj, për angazhimin, përgjegjësinë dhe fleksibilitetin, shkruan Corriere Della Sera. Ja përse. Sipas llogarive të bëra nga ProntoPro.it për të arritur në këtë shifër janë marrë parasysh të gjitha aktivitetet që mamatë kryejnë brenda dhe jashtë shtëpisë, duke ju

Martohuni, sepse psikologët po thonë që është “ilaç”

Duket se martesa ndikon në më shumë gjëra, se sa thjesht lumturia. Një studim i publikuar në Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry ka zbuluar se të qenit i vetëm për pjesën tjetër të jetës mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të problemeve mendore me 42 për qind në krahasim me çiftet e martuara. Njerëzit që janë të ve, gjithashtu janë në një rrezik  të madh, me një shans prej

Gjithçka që u bëjmë të tjerëve, ia bëjmë vetës. Prandaj fal dashuri dhe merr dashuri!

A e keni menduar se gjithçka që u bëjmë të tjerëve, ia bëjmë vetës? Faji,kritika, gjetja e gabimeve dhe ankesa janë të gjitha forma të ndjenjës negative. Të gjitha këto sjellin acarim.  Me çdo ankesë  dhe kritikë, ti bëhesh burim ndjenje negative. Ankesat mbi motin, trafikun, qeverinë, partnerin, fëmijët, prindërit,radhët  e gjata, ekonominë, ushqimin, punën, biznesin, çmimet, zhurmat apo shërbimet…  Të gjitha duken si gjëra të vogla pa vlerë, por

Duke i thënë fëmijës tuaj “JO” e bëni atë më të shkathët

Ju përpiqeni të mos llastoni fëmijët tuaj, por pas orëve të dhembjeve dhe lotëve, ndonjëherë ju thjesht dorëzoheni. Ne nuk jemi këtu për të gjykuar. Vetëm për të hedhur dritë mbi disa përfitime të mbështetura nga hulumtimi për ti thënë “jo” fëmijës tuaj. Do t’ju falënderojnë më vonë. Mendoni përsëri se jeni fëmijë. Për ju çdo send i shtëpisë mund të shndërrohej në një shtëpi kukullash, një anije kozmike, apo