Kreative

Grave të forta as nuk u bëhet vonë për këto 9 gjëra

Një grua e fortë është e pasionuar, e zjarrtë dhe gjithmonë e përgatitur për t’u përballur me një sfidë. Gratë e forta janë shumë të rralla dhe nëse keni qenë me fat që të keni gjetur një, ka disa gjëra që mund të mësoni prej tyre. Ato jetojnë jashtë rregullave të shoqërisë për gratë dhe ka disa gjëra që kurrë nuk i pranojnë. Nuk u bëhet vonë për atë që

Ekspertët: Mendimi pozitiv jua rritë jetëgjatësinë

Personat të cilët e shohin vetën si jo të shëndetshëm janë më të rrezikuar nga vdekja e parakohshme pavarësisht sa aktivë janë në të vërtetë – sipas hulumtimeve të reja. Studimi, i kryer nga Universiteti Stanford, dhe i publikuar në ‘Health Psychology’, tregon se si mendimet, ndjenjat dhe besimet kanë ndikim në shëndetin e përgjithshëm. Sipas ekspertëve, ne duhet t’i prioritizojmë ndjenjat pozitive po aq shumë sa ushtrimet fizike. Rezultatet

10 personalitete të cilët u bënë milarderë me shumë pak punë

T’i bëni një miliardë dollarë tingëllon sikur do të duhej të punoni tërë jëtën, por disa njerëz arritën një gjë të tillë vetëm për një vit. Ne kemi bërë një listë të miliarderëve, ku përfshihen pionierë të tregtisë në internet deri tek drejtuesit e hershëm të faqes më të madhe të mediave sociale në planet, dhe shumë prej tyre janë ndër lojtarët më të pasur dhe më me ndikim në

Si lind sensi i humorit?

Në cilën moshë fëmijët nisin të rrokin ironinë dhe dykuptimësinë? Përse duket sikur qeshin për arsye ndryshe nga tonat? Ja se si ndryshon, me kalimin e kohës, ndjeshmëria ndaj shakave dhe batutave Në moshë të vogël mund të rrimë indiferentë ndaj shprehjeve më për të qeshur, dhe të qeshim pa kontroll për një ngjarje krejtësisht të zakonshme. Si zhvillohet tek fëmijët sensi i humorit? Në thelb me socializimin, domethënë me

Eliminimi i dy shprehjeve nga fjalori do t’ju bëjë shumë më të suksesshëm

Mënyra se si flisni jo vetëm se ndikon në mënyrën se si ju shohin tjerët, por ka potencial edhe ta formësojë sjelljen tuaj. Zëvendësimi i një fjale apo fraze me një tjetër, mund ta bëjë krejt ndryshimin sa i përket asaj se sa i realizoni qëllimet tuaja. Të paktën kështu thotë Bernard Roth, profesor i inxhinierisë. Në librin e tij të ri, Roth sugjeron se truqet linguistike mund t’ju bëjnë

Të dashur prindër, unë jam më i rëndësishëm sesa rrjetet sociale

Të dashur prindër, unë jam më i rëndësishëm sesa rrjetet sociale, dhe ju dua shumë më tepër se të gjithë ata njerëz me të cilët mbani kontakt virtual. Të dashur prindër, ma dhuroni kohën tuaj! Unë jam fëmijë. Pak është e rëndësishme nëse kam një vit, dy ose tre, dëshira ime është e njëjtë, e ajo është koha juaj. Unë kam nevojë për vëmendjen tuaj, përqafimet tuaja, fjalët e ëmbla,

Pesë këshilla se si të bëheni më inteligjentë

Mësuesja e shkencës Lanie Bakeberg ka japë disa këshilla për përdoruesit e ‘Quora-s’ se si ta rritni kapacitetin mendor dhe të bëheni person më inteligjent. Më poshtë, ju sjellim disa nga këshillat e Bakebergut: Stimulojeni trurin – provoni Sudoku apo zgjidhjen e fjalëkalimeve për ta mbajtur të mprehtë trurin dhe të aftë t’i zgjidhë problemet. Për ata të cilët nuk i preferojnë këto dyja, keni parasysh se në celularë të mençur ekzistojnë

Thënie nga Margaret Thatcher mbi lidershipin dhe vullnetin

Me parime shumë të forta, Margaret Thatcher ishte kryeministrja e parë femër e Mbretërisë së Bashkuar. Gjatë tre mandateve të saj, ajo u përball me një sfidë ushtarake që u bë e njohur si Lufta e Falklands, zvogëloi pushtetin e sindikatave, uli programet e mirëqenies sociale dhe privatizoi disa kompani shtetërore. Ndërsa përpiqej të zbatonte një taksë lokale me normë fikse, popullariteti i Iron Lady u zvogëlua dhe, në vitin

Përjetime: Stambolli, qyteti që flet nëpërmjet poezive, çajit dhe ezaneve

Nga Brunilda Basha Në Stamboll mund të gjesh gjithçka. Atje gjen vetë njerëzimin, Europën, Perëndimin dhe Lindjen. Stambolli vendi i së bukurës, poezisë, misticizmit, portë e historisë, urë e kulturës, kryeqytet i botës. Dashuri e destinuar të jetojë përgjithmonë. Nëse shkel njëherë në të do dëshirosh të mos ndahesh asnjëherë prej tij. Në pazare, rrugë e metro gjen përshëndetje nga Merhaba, në Bonjour, Hola, Guten Tag, Ciao, Namaste, Salaam, Ahlan Bikum, Shalom, Selamat

Çfarë do të thotë të kesh një motër? Këto thënie e përshkruajnë më së miri

“Një motër është një pjesë e fëmijërisë që asnjëherë nuk ka për të humbur nga ty”. “Gjëja më e mirë e të pasurit një motër, është se unë kam pasur përherë një mikeshë pranë”. “Një motër besnike është më me vlerë se 1000 miq së bashku”. “Nuk ekzistojnë probleme që nuk mund t’i përballosh, t’i luftosh, t’i injorosh, apo t’i zgjidhësh më mirë se me motrën tënde përkrah”. “Motra: Një