Kreative

Stallën e ndërtuar në vitin 1860 e shndërruan në “vilë luksoze” (Foto)

Një stallë në qytezën Anban në Neë York ishte ndërtuar në vitin 1860, dhe pas 150 viteve, ajo është shndërruar në një shtëpi të përkryer për jetesë. Pronarët e stallës vendosën ta shndërrojnë në një shtëpi “luksoze” në të cilën do të jetonin, transmeton Telegrafi. Edhe pse tingëllon e çuditshme që dikush do të jetonte në një stallë, por kur t’i shikoni renovimet që janë bërë brenda saj, do ta

Fotot më të mira të vitit nga Reuters

600 fotoreporterët e agjencisë së lajmeve Reuters, fituan çmimin ‘Pulitzer’, për fotografitë e lajmit të fundit. Ekipi i fotoreporterëve të Reuters, ka fiksuar imazhet e ngjarjeve më të rëndësishme të vitit dhe historive njerëzore më interesante. Më poshtë janë 50 fotot më të vlerësuara, të shkrepura nga ekipi prej 600 fotoreporterësh, i Reuters-it.

Keni dhimbje të shpinës derisa punoni? Kjo tavolinë është zgjidhje për ju!

Keni dhimbje të shpinës derisa punoni? Mos u brengosni më ngase ka zgjidhje. Quhet ‘Altwork’ dhe mund të kalojë në pozicione të ndryshme, varësisht nga dëshira juaj, transmeton lajmi.net Kjo ju lejon që të ndiheni rehat derisa punoni. Karriga, tavolina dhe kompjuteri janë të ngjitura mes vete ashtu që ju mund të ndërroni pozicionin e tyre, të uleni apo të ngriteni. Shikoni videon për më shumë. /Heyday/

Biçikleta me shkallë (Video)

Që prej vitit 1981, kubani Felix Guirola është i vetëpunësuar si riparues biçikletash dhe shpesh e shfrenon fantazinë, si në rastin e një biçiklete personale katër metra të lartë. Gjithçka nisi si një biçikletë normale, më pas e zgjati lartësinë e saj me një metër. Kaloi pak kohë i shtoi edhe një tjetër, e në fund dy të tilla. Për të hipur në biçikletën e tij, ai përdor shkallët, ndërkohë

Imazhe të shkrepura në vendin dhe momentin e duhur

Për ta realizuar një fotografi artistike, nuk mjafton që vetëm ta shtypni butonin e aparatit. Nganjëherë nevojiten orë të tëra, dhe këtë fakt më së miri e dëshmon rasti i Alex McFayden, i cili kishte  pritur plot gjashtë vite për imazhin e përkryer, transmeton Telegrafi. McFayden çdo ditë kishte pritur momentin e duhur, dhe për ta realizuar këtë fotografi ai kishte shkrepur mbi 720 mijë herë aparatin. Megjithatë, disa personave

Artisti që pikturon me barut

Ai është kthyer, me projektin më të madh të parë ndonjëherë nga ai: 1,650 m në drejtim të qiellit, me çka tjetër pos zjarrit? Arti i Qiang me anë të eksplozivëve është pranuar në premierën evropiane të Festivalit të Filmit në Londër. Si fitues i Golden Lion në bienalen e Vjenës në vitin 1999, i ka thënë CNN-it këtë vit se  “puna gjithëherë është më e mirë kur ekziston frika.”

Hani fara? Kjo është ena që ju duhet!

Kreativiteti s’ka të ndalur. Njerëzit gjejnë çdo formë për të krijuar një përditshmëri më të lehtë, shkruan heyday. Dhe gjërat e përditshme janë po aq të vogla sa shpesh harrojmë t’u kushtojmë rëndësi. Por, jo të gjithë qëndrojnë me ndonjë pjatë të zakonshme në duar, duke mbajtur njëkohësisht edhe telefonin për të parë film. A ju pëlqen ta keni këtë enë për fara kur shikoni ndonjë film, dhe të jeni