Lajme

Historia e Erdogan, nga një djalë i varfër në udhëheqës të Turqisë

Rexhep Taip Erdogan ka lindur më 26 shkurt të vitit 1954. Ai është Presidenti i 12 i Turqisë. Erdogan ka mbajtur postin e Kryeministrit të Turqisë nga 2003 deri në 2014 dhe më herët atë të Kryetarit të Bashkisë së Stambollit nga 1994 deri më 1998. Ai ka themeluar Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim dhe e drejtoi atë në fitore në tre zgjedhje të përgjithshme në 2002, 2007 dhe 2011,

Sot vazhdon dialogu, takohen Thaçi e Vuçiq

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq do ta vazhdojnë dialogun sot në Bruksel. Ata do të takohen para fazës finale të dialogut, shkruan lajmi.net. Kjo është konfirmuar edhe zyra e presidentit, kurse ditë më parë ky i fundit kishte bërë të ditur se njëra nga temat e diskutimit do të jetë edhe demarkacioni me Serbinë. “Ne do të kemi çështjen me demarkacionin me Serbinë

SHBA i rikthen Spanjës letrën e vjedhur të Kristofor Kolombos

SHBA i ka kthyer Spanjës një letër të vjedhur 500-vjeçare të Kristofor Kolombos, pas një hetimi 7-vjeçar. E shkruar në vitin 1493 letra përshkruan zbulimet e eksploruesit në Botën e Re dhe iu dërgua mbretit Ferdinand dhe Mbretëresha Isabella të Spanjës. Megjithatë, autoritetet morën informacione në vitin 2011 se disa kopje ishin vjedhur dhe u zëvendësuan me letra të falsifikuara. Ambasadori i Spanjës në SHBA, Pedro Morenes mori letrën në

Njihuni me qeverinë e re spanjolle: 11 gra e 5 burra, mes tyre një astronaut

Qeveria e re socialiste spanjolle njoftoi të mërkurën një kabinet të përbërë nga 5 burra dhe 11 gra, ku këto të fundit mbajnë pozicione kyçe – ministritë e Ekonomisë, Financave dhe Mbrojtjes. Kryeministri Pedro Sanchez tha se për herë të parë që kur Spanja u kthye në sistemin demokratik në fund të viteve 1970, kishte më shumë gra në qeveri sesa burra. Zëvëndësministër, e njëherësh dhe përgjegjës për Barazinë, do

Historia e “njeriut-mace” të Halepit: strehon dhe ushqen kafshët mes luftës së Sirisë

Në një strehim që nuk ta rrok mendja në Sirinë Veriore që ndodhet nën kontrollin  e opozitës, Mohammed Alaa al-Jaleel mban butësisht një paciente-mace ndërsa sonda ultra-tingull rrotullohet në barkun e saj të mbarsur. Në këtë kohë lufte, kjo mace është një prej qindrave që kanë marrë vëmendje mjekësore në një klinikë të lëvizsshme kafshësh në Kafr Naha, një qytet që mbahet nga kryengritësit në provincën e Halepit. “Nëse dëshiron

Media serbe: Pritet një valë tërheqjeje e njohjeve të Kosovës

Ndërmjet Beogradit e Prishtinës po zhvillohet një luftë diplomatike rreth tërheqjes së njohjeve yë pavarësisë së Kosovës, transmeton Koha.net. Sipas gazetës së Beogradit “kurir”vendimin për tërheqje të njohjes së pavarësisë së Kosovës së shpejti mund ta marrin Gana, disa shtete të Karaibeve dhe Burkina Faso. “Aktiviteti diplomatik është drejtuar nga shtetet me të cilat ekzistojnë rrënjët e lidhjeve tradicionale nga periudha e Lëvizjes së Mosinkuadrimit e me të cilat ende

46 emigrantë mbyten pas fundosjes së varkës jashtë bregut tunizian

Të paktën 46 emigrantë u mbytën pas fundosjes së varkës së tyre në bregun jugor të Tunizisë, ndërsa dhjetëra të tjerë u shpëtuan nga roja bregdetare këtë të diel , raporton Aljzeera. Organizata Ndërkombëtare e Migracionit (IOM), ka thënë se kishte më shumë se 70 të mbijetuar nga mbytja, por numri përfundimtar i të zhdukurve nuk është ende i sigurt, përcjell lajmi.net. “Ka pasur rreth 180 prej nesh në bordin

25 të vdekur nga shpërthimi i vullkanit

25 persona kanë mbetur të vdekur dhe qindra të lënduar pas shpërthimit të vullkanit Fuego në Guatemala. Vullkani rreth 40 kilometra i ndodhur në jug-perëndim të kryeqytetit Guantemala ka lënë prapa pluhur të madh, gurë dhe tym të zi. Agjencia për menaxhimin e krizave ka thënë se një pjesë e llavës ka prekur një fshat, duke shkatërruar shtëpi, brenda së cilave kishte edhe njerëz, raporton BBC. Edhe aeroporti është mbyllur