Libri

Dashuria, miqësia dhe respekti nuk i bashkojnë njerëzit aq shumë sa i bashkon…

“Kur njerëzit janë të lumtur, ata nuk e vërejnë nëse është dimër apo verë.” “Dija nuk e ka asnjë vlerë përderisa nuk e praktikoni.” “Dashuria, miqësia dhe respekti nuk i bashkojnë njerëzit aq shumë sa i bashkon urrejtja e përbashkët për diçka.” “Ju duhet të besoni tek njerëzit, përndryshe jeta bëhet e pamundur.” “Asnjë psikolog nuk duhet të pretendoj ta kuptojë atë që ai nuk e kupton… vetëm budallenjtë dhe

10 Rregullat e arta të Gandit për të ndryshuar Jetën & Botën

“Nëse nuk do të kisha një sens humori, shumë koha më parë do të kisha bërë vetëvrasje.” Mahatma Gandi nuk ka nevojë më për ta prezantuar. Të gjithë e dinë për njeriun që drejtoi popullin indian drejt pavarësisë nga pushteti britanez në vitin 1947. Prandaj le të shkojmë drejt tek 10 rregullat e arta të Gandit për të ndryshuar Jetën dhe Botën. Këto janë 10 rregullat e arta të Gandit.

Publikohen faqe të fshehura nga ditari i Anne Frank (FOTO)

Dy faqe të reja nga ditarët e Ana Frank janë bërë publike dhe ato përmbajnë disa barsoleta dhe mendimet e saj për seksin. Ditari i adoleshentes hebreje, i shkruar ndërsa fshihej nga nazistët, u bë i famshëm kur u publikua pas vdekjes së saj, në përfundim të luftës. Fletët e fshehura ishin mbuluar në fakt me një letër bojëkafe, në dukje për të fshehur shkrimet e saj shumë intime nga

“Të gjithë mendojnë për ndryshimin e njerëzimit, por askush nuk mendon të ndryshojë veten”

Të gjithë e njohim Leon Tolstoin si një shkrimtar dhe filozof rus, një mjeshtër i letërsisë realiste dhe një prej shkrimtarëve më të mëdhenj të botës. Por pak prej nesh e dinë se ai qe një prej të parëve mbështetës të idesë që veprat e artit nuk duhet të jenë pronë private, por duhet t’i përkasin gjithë njerëzimit. Refuzimi që i bënte kishës dhe shtetit e bënin atë një anarshist

Libri: Historia e shpikjes më magjike

“Për t’i mbijetuar zhdukjes, libri ka ditur të ndryshojë; që nga pllakat e argjilës deri tek digjitalizimi. Në këtë mënyrë mbetet një mjet dominues i transmetimit të dijes” Nga Ana Sofía Ramírez Heatley Edhe pse një koncepti i librit është një numër i caktuar faqesh brenda një kopertine, librat kanë marrë forma kaq të ndryshme që përfshijnë edhe mungesën e faqeve, mundësinë për t’u hapur apo rishkrimi madje edhe ndërveprimi

Bill Gates beson se bota do të ishte shumë më e mirë nëse miliona njerëz do të lexonin këtë libër…

Nëse Bill Gates di gjë tjetër përveç teknologjisë, janë padyshim librat. Krijuesi i Microsoft-it i kushton të paktën një orë në ditë leximit, dhe përmes kësaj rutine, lexon deri diku rreth 50 libra në vit. Kështuqë kur Gates ju rekomandon një libër, mund të supozoni se ai e di se për çka po flet. Kur ai thotë se miliona njerëz duhet të lexojnë një libër në veçanti, atëherë, gjejeni këtë

Cilët janë autorët finalistë në Çmimin Kadare 2018?

10 maj shënoi dhe mbylljen e afatit zyrtar të dorëzimit të dorëshkrimeve në konkursin letrar Kadare. 32 vepra në prozë tashmë janë në garë për çmimin e madh të letrave, që ka një vlerë prej 10.000 eurosh i cili akordohet nga Instituti Europian Pashko në bashkëpunim me Universitetin Europian të Tiranës. “32 autorë ia kanë besuar këtë vit veprat e tyre këtij konkursi dhe ky është një lajm i mirë,

3 libra të mrekullueshëm që përshkruajnë fuqinë e gruas

Fjala “grua” mban në vete shumë emocion dhe kuptim. Gratë mund të kalojnë nga butësia e tyre tek kapriçot e teket, dhe të kthehen prapë tek mirësia e tyre. Por në fund të fundit, dy gjëra nuk ndryshojnë: fuqia dhe durimi i tyre. Unik Portal mbështetë gruan dhe fuqizimin e saj. Prandaj ne sot ju sjellim: 3 libra të mrekullueshëm që përshkruajnë fuqinë e gruas. ’Desert Flower: The Extraordinary Journey

Disa libra të jashtëzakonshëm

1.“Për kë bien këmbanat” – Ernest Hemingueji Një nga veprat më të mira Heminguejit, “Për kë bien këmbanat” është një roman i botuar në vitin 1940. Libri tregon historinë e Robert Jordan, një specialist shpërthimesh amerikan në Brigadat Ndërkombëtare, i vendosur në një njësi guerilasish republikanë gjatë Luftës Civile në Spanjë (1939 – 1939 ). Ai eksploron një numër temash të tilla si vdekja, dashuria, dhe fanatizmi. “Zoti i fluturave”

A jetojmë siç duam apo ashtu siç na detyron jeta?

Në një nga ditët pranverore të zakonshme të jetës sime teksa po shkoja për në punë, u ndesha në rrugën për tek ashensori me një zonjë të moshuar. Në fakt nuk mund të përcaktoja dot se sa plakë ishte, sepse shamia që mbante në kokë, e që ishte sinonim i grave tona që nga kohët e mëhershme, nuk më lejonte të shihja mirë fytyrën e saj. Nga sytë mund të