LifeStyle

Çokollata më e shtrenjtë në botë: Mund ta shijoni nëse i keni 7.728 euro për një copë (Video)

Çokollata më e shtrenjtë në botë është prezantuar sot në panairin e çokollatës në Obidos të Portugalisë. “Edicioni i limituar” përmban një mijë bonbone me çmim prej 7.728 euro për copë, dhe për këtë arsye e ruajnë dy persona, transmeton Telegrafi. Çdo bonbone është e mbuluar me grimca ari, kurse “kreatori” i çokollatës, portugezi Daniel Gomes, ka deklaruar se kjo çokollatë në pamje të diamantit, ka arritur të futet në

Cila është mënyra më e mirë për të larë xhupin me pupla pa qenë nevoja të paguani para në pastrim kimik

Edhe pse temperaturat e ngrohta të këtyre ditëve të fundit po paralajmërojnë pak nga pak ardhjen e pranverës, është ende herët për të bërë ndryshime në garderobë. Por, është gjithashtu herët edhe për të hequr dorë nga xhupi me pupla të cilin e keni përdorur gjatë këtij viti ndonëse ka ardhur koha që ta lani. Në të vërtetë kjo është sfida për të gjitha gratë, pasi gjatë larjes me lavatriçe

A i del afati sheqerit dhe kripës?

Afatet e përdorimit të ushqimeve, janë prej gjërave kryesore që duhet të shihni kur bleni ndonjë produkt. Megjithatë, nëse keni pikëpyetje për sheqerin dhe kripën se a ju del afati ndonjëherë, mos keni merak, shkruan heyday. Kripa e tavolinës apo ajo e detit qëndron e freskët sikur ta keni blerë në momentin që e përdorni. Prandaj, mos bëni gabimin që ta hidhni pasi shqetësoheni për afatin e përdorimit. Sfida me

Si të grijmë qepë pa qarë?

Ne të gjithë e dijmë këtë ndjenjë. Je duke grirë në pjesë të imëta një qepë të freskët dhe lotët fillojnë të të rrjedhin, në fakt, të mbulojnë fytyrën. Pse qepët na bëjnë të qajmë? Qepët prodhojnë një kimikat të quajtur syn-Propanethial S-oxide (C3H6OS)  anëtarë i klasës së komponimeve të organosulfurit të njohur si tiakarbonilet e S oksideve dhe i cili shtytë nxjerrjen e lotëve. Kur grijmë qepë, ky kimikat shpërndahet

Përgatitja e biskotave, vetëm tre përbërës dhe pesë minuta kohë

Ju duhen vetëm tri përbërës dhe 5 minuta kohë, për përgatitjen e këtyre biskotave fantastike! Hidhini një sy recetës më poshtë. Me siguri fëmijët tuaj do i adhurojnë. Përbërësit: 500 gram miell fryrës 250 gram margarinë 1 kuti qumësht Panda Përgatitja: Hidhni margarinën në një tigan dhe vendoseni të shkrijë. Pas kësaj, largojeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet për pak minuta. Ndërkohë, në një tas shtoni miellin dhe qumështin

Kuleç në mënyrën turke: Shije e pasur e kuleçve, të cilët i shijon me kafshatën e parë!

Ky brumë përgatitet në mënyrë krejtësisht tjetër nga të gjithë ato që i keni provuar deri tash. Nevojiten: – 1 kg miell tip 400, – 500 ml qumësht të vakët, – 3 lugë ajkë të thartë, – 1 qeskë pluhur për ëmbëlsira, – 2 lugë tharmë të thatë, – 1 lugë e vogël sheqer, – 1 lugë e vogël kripë, – 150 ml vaj, – 1 të verdhë të vezës.

Bëjeni këtë truk! Nëse i lyeni me këtë qerpikët, do t’ju rriten shumë shpejt

Harroni maskaranë e rëndë dhe të shtrenjtë dhe qerpikët artificialë, koha është që nga qerpikët tuaj të nxirrni maksimumin. Nuk ka femër e cila nuk dëshiron t’i ketë qerpikët të dendur, të gjatë, të lakuar. Derisa jeni në prag feste dhe bëni plane, ja një truk i vogël se si për pritjen e vitit të ri nuk jeni të detyruara të mendoni për qerpikët artificialë. Zgjidhje e thjeshtë dhe lirë

Palltoja klasike e hirtë në tri mënyra

Palltoja e hirtë është pjesë e gardërobës të cilën të gjithë e kemi në dollap, ndërkaq mënyrat me të cilat mund ta kombinoni kur t’ju bëhet monotone janë të pafund. Ditëve të ftohta mund ta kombinoni me pjesë në trend ngjyrë smeraldi, me astragal me modele lëkurë gjarpri ose me pjesë të lëkurës me llak të cilat këtë sezon janë mbushur përplot rrugët e qyteteve. Për dukjen e përditshme vishni

Tiparet e njerëzve që kanë varësi nga negativiteti

Shqetësohen për budallallëqe Njerëzit që kanë varësi nga negativiteti humbasin në një gotë ujë. Nëse thyhet një pjatë, për ta është dramë stratosferike, që pas ndonjë ore do e zëvendësojnë me një tjetër. Në vend të shijojnë të përditshmen, hidhërohen duke menduar për të ardhmen, gjë që i bën edhe më negativë. Nuk dinë t’i japin çdo gjëje rëndësinë e duhur dhe tendenca e tyre është te ekzagjerojnë gjithçka, gjë

Si ndikojnë kaloritë në funksionimin dhe shëndetin e trurit?

Konsumi i ushqimeve me sa më pak yndyrna ruan shëndetin e trurit, veç të mirave të tjera që sjell. Ky është përfundimi i arritur pas një studimi nga Qendra Mjekësore e Groningenit në Holandë.  Sipas studimit, një dietë me më pak kalori ul inflamacionin tek qelizat e trurit të quajtura microglia. Studimi është realizuar tek disa minj. Drejtuesi i grupit të hulumtuesve Bart Ehen deklaroi se “u konstatua se inflamacionet