LifeStyle

Toptha çokollate nga kikiriku dhe bajamet për adhuruesit e ushqimit të shëndetshëm

Ëmbëlsirë e shijshme çokollate me kokrra tërshëre të bluara trashë, kikirikë dhe bajame – nuk është e domosdoshme të piqet, ndërkaq shija është e magjishme! Kush do t’u rezistonte topthave të shëndetshëm, të ëmbël nga kokrrat e bluara të tërshërës, mjalti, belushi, bajamet dhe gjalpi i kikirikut? Përbërësit: – 2 filxhanë kokrra mielli tërshëre, – 1 filxhan gjalpë nga kikiriku, – ½ filxhan mjaltë, – ½ filxhan belush, – ½

Dermatologët ngrenë alarmin: Thonjtë me xhel rrisin shanset për kancer të lëkurës

Ju dukeni shumë më bukura kur i keni thonjtë të lyer dhe të bukur estetikisht por ajo që ju nuk dini është se llambat që përdoren për të ngrirë xhelin janë tepër të rrezikshme. Thonjtë e bërë me manikyr-gel gjithnjë janë shoqëruar me zëra që flisnin se sa mund të rrezikojë diçka e tillë shëndetin tonë. Është bërë kohë e gjatë që femrat i aplikojnë pothuajse rregullisht, por ajo që

A prishet agjërimi nëse harron dhe konsumon diçka?

Ka nisur muaji i shenjtë për muslimanët, Ramazani, e ndërkohë dilema e shumë besimtarëve ose thjesht kureshtarëve është se çfarë e prish agjërimin. Më poshtë një një listim i veprimeve që nuk e prishin agjërimin: Të ngrënët, të pirët dhe marrëdhëniet seksuale me harresë: Profeti (alejhi selam)thotë: “Kush harron gjatë agjërimit dhe ha ose pi diçka, le ta vazhdojë agjërimin sepse atë e ka ushqyer Allahu i Lartësuar.” (Buhariu &

Tre karakteristikat e marrdhënies së suksesshme!

Marrëdhëniet kërkojnë kohë që të forcohen, por disa persona nuk duan të kalojnë kohë duke zgjidhur problemet e marrëdhënies së tyre. Ata e kanë më të thjeshtë t’i japin fund lidhjes, se sa të mundohen për ta forcuar atë. E vërteta është se çdo marrëdhënie mund të shpëtohet dhe të zhvillohet e fortë, nëse i kushtohet vëmendje çdo problemi që në hapat e para. Lidhjet e forta kanë këto tri

Pse sardelja konsiderohet si mbretëresha e ujërave detare?

Po të pyetnit këdo qoftë nga gastronomët ose kuzhinierët, ata do t’ju thonë se peshku është ligj! Deti i pastër dhe i pasur i Adriatikut karakterizohet për nga raporti ideal i kripshmërisë dhe temperaturës, gjë që i përshtatet jashtëzakonisht shumë botës së peshqve. Kripshmëria e plotëson shijen e peshkut, ndërsa temperatura ideale i jep raportin e shkëlqyeshëm të yndyrës dhe vlerave ushqyese. Pra, ekzistojnë të gjitha parakushtet për peshk cilësor

Ushtrimi pilates do t’ju mundësojë të keni bel të hollë dhe të ngushtë (Video)

Për transformim të plotë të trupit! Beli i hollë më së shumti nxirret në pah muajve të verës kur veshim rroba të pakta dhe të shkurtra, ndërkaq beli del në pah në rroba banje apo në veshje të shkurtra, transmeton Telegrafi. Puna e tyre nuk përfundon pas stërvitjes së bërë, sepse për formën e tillë nevojitet shumë më tepër. Beli i hollë nuk arrihet lehtë, sepse disa thjesht nuk kanë

Si të mirëmbani parketin e shtëpisë

Me kalimin e kohës parketi i shtëpisë rrezikon të humbasë shkëlqimin kështu që merreni seriozisht mirëmbajtjen e tij. Në bazë të llojit të parketit tuaj, ne kemi sjellë disa sugjerime se si ta mirëmbani atë. Mirëmbajtje e thjeshtë për një parket të shtresëzuar Ruani shkëlqimin e parketit tuaj duke e larë me një copë të njomë sipërfaqen e tij. Pastrojeni çdo ditë parketin tuaj me fshesë me korrent ose me

Si mund të hiqni erën e keqe nga goja

E i dini? Cilat janë shkaqet e tjera të erës së keqe të gojës? Ndonjëherë disa ushqime që përmbajnë vajra të caktuara, siç janë hudhrat, qepët dhe pikantet do të prodhojnë një frymëmarrje të keqe. Personat që mbajnë dietë mund të kenë një frymëmarrje të keqe për shkak të ndryshimeve në metabolizëm. Një pjesë e erës së keqe e ka origjinën nga hunda, fyti dhe pjesë të tjera të frymëmarrjes. P.sh. infeksionet e sinusit dhe infeksionet e frymëmarrjes

4 gabimet që bëjnë femrat me flokë të yndyrshëm

Kur vjen puna tek flokët duket se njerëzit ndahen në dy grupe: ata që mund të rrinë deri në 4-5 ditë pa larë flokët e ditë pas ditë floku t’u duket më i bukur dhe me shkëlqim dhe të tjerët që mund të lahen në mëngjes e në darkë flokët të kenë filluar të yndyrosen. Nëse i përkisni grupit të dytë atëherë jeni në vendin e duhur sepse më poshtë Living do të ndajë me ju disa këshilla

Sociologët: Ndalimi i internetit është abuzim i fëmijës

Kur është fjala për fëmijët dhe kohën që e shpenzojnë pranë ekraneve, prindërit kanë në përgjithësi mendime të ndryshme. Disa prind thonë se lejimi i fëmijëve të shpenzojnë shumë orë në pajisjet digjitale – si telefonat e mençur, tabletët, laptopat, etj. është e dëmshme për mirëqenien e përgjithshme të fëmijëve, disa prind i vlerësojnë lart përfitimet edukative dhe zhvillimore që këto pajisje ua ofrojnë mendjeve të reja. Këtë të fundit