Fitnes

Ushtrimet më të mira në mëngjes për 15 minuta

Për 15 minuta ushtrime efektive, ju do të arrini të korrni rezultat për fizikun tuaj. Nëse ushtroni në mëngjes, ju sigurisht se do të digjni më shumë kalori, ndërsa është e padiskutueshme se do të ndjeheni më në formë gjatë tërë ditës. Më poshtë iu sjellim videon që ju tregon se cilat ushtrime duhet t`i kryeni.  

Këto janë ushqimet që ju ngopin dhe nuk shtoni në peshë

Ekzistojnë disa lloje të ushqimeve të cilat sado që i konsumoni nuk shtoni në peshë. Kjo pasi këto ushqime kanë kalori të nevojshme të cilat ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë. Shikoni më poshtë cilat janë ato ushqime. 1. Smoothie “Smoothie” është i vetmi lëng që do ju ngopë. Përmban kalori dhe përbërës ushqimorë të nevojshëm dhe që zgjasin. Sa më shumë ta përzieni, aq më shumë do ju ngopë.

Ushtrimi pilates do t’ju mundësojë të keni bel të hollë dhe të ngushtë (Video)

Për transformim të plotë të trupit! Beli i hollë më së shumti nxirret në pah muajve të verës kur veshim rroba të pakta dhe të shkurtra, ndërkaq beli del në pah në rroba banje apo në veshje të shkurtra, transmeton Telegrafi. Puna e tyre nuk përfundon pas stërvitjes së bërë, sepse për formën e tillë nevojitet shumë më tepër. Beli i hollë nuk arrihet lehtë, sepse disa thjesht nuk kanë

Trajnerja e fitnesit rrëfen se si ushtrimet fizike e ndihmuan ta mposht depresionin pas lindjes

Depresioni pas lindjes së fëmijës është një problem i vërtetë për shumë gra, dhe mund të manifestohet në shumë mënyra. Ky depresion i prek 15 në çdo 100 nëna të reja dhe simptomat mund të dallojnë varësisht nga personi. Apetiti iu ndryshon, ndiheni të lodhura tërë kohën, pa diskonim, të shqetësuara dhe emocionale. Kelsey Wells, trajnere e fitnesit, i din mirë këto ndjenja! Së fundmi ajo ka publikuar në Instagram

Ushtrimet e forcës jo vetëm se ndërtojnë muskuj, por edhe e luftojnë depresionin

Përveç efekteve në shëndet fizik, ushtrimet fizike sjellin përfitime edhe në shëndetin mendor. Hulumtuesit për një kohë të gjatë e kanë ditur se ushtrimet aerobike në mënyrë të dukshme i zvogëlojnë simptomat e depresionit pa shkaktuar ndonjë efektet negativ anësor, transmeton Telegrafi. Por tani, sipas studimeve të reja, hulumtuesit thonë se edhe ushtrimet e rezistencës mund të ndihmojnë në trajtimin e depresionit. Në fakt, nga analizat e tyre rezulton se

Shkenca thotë: Ushtrimet në qift janë më të efektshme

Ushtrimet në qift janë më të efektshme dhe ofrojnë emocionalisht ata. Kështu thotë shkenca! Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë fuqishëm ushtrimet. Ata rekomandojnë të paktën 2.5 orë aktivitet të moderuar të kardio ose 1.25 orë aktivitet të fuqishëm kardio për çdo javë. Ushtrimet janë një mundësi e mirë për të mbajtur vetën  në formë dhe të shendetshëm, por shumë prej jush ndoshta prireni të ecnim vraponi

Për t’u dobësuar rrini në këmbë

Një studim i ri i publikuar në Journal of Preventive Cardiology zbuloi se qëndrimi në këmbë për 6 orë në ditë eviton shtimin në peshë, madje edhe ndihnon në rënie të saj. Koha e zgjatur e qëndrimit ulur është e lidhur me epideminë e obezitetit, me sëmundjet kardiovaskulare dhe me diabetin. Autorët e studimit nga Klinika Mayo sinjalizojnë që europianët ulen deri në 6 orë në ditë duke përfshirë edhe

Kardio-trajnimet për ndërtim të muskujve

Shikoni sa është optimal kardio-trajnimi derisa punoni në ndërtimin e masës së muskujve. Nëse shmangni shiritin e vrapimit në hark të gjerë dhe ekskluzivisht bëni galiç nga frika e katabolizmit të muskujve, mund të thuhet që i bëni shërbim të keq organizmit tuaj. Aq më tepër, kombinimi i trajnimit për këmbë midis ushtrimeve me pesha dhe trajnimet vrapuese do t’jua shtojë masën e muskujve këmbëve tuaja për 28 për qind.

Rëndësia e ushqimit dhe ushtrimeve gjatë shtatzënisë

Kujdesi gjatë shtatzënisë asnjëherë nuk është i tepërt në çdo aspekt, e veçanërisht kur jemi te ushqimi dhe ushtrimet fizike si dhe përkujdesja në përgjithësi për trupin. Shëndeti i bebes varet direkt nga shëndeti i nënës, andaj edhe është shumë e rëndësishme që gratë shtatzëna t’i kushtojnë rëndësi ushqimeve që konsumojnë, të kenë aktivitete fizike e përkujdesje të mirë për trupin. E, për ta arritur ketë, gjinekologia Edibe Borovci, nga

Për vetëm tre minuta – trup të skalitur: Ushtrimet të cilat sulmojnë celulitin!

Për këtë stërvitje nevojiten vetëm tre minuta në ditë, që garantojnë trup të lëvizshëm dhe vithe të forta, si edhe muskujt e duarve dhe të stomakut. Kayla Itsines është njëra ndër trajneret më të famshme në Instagram me më shumë se nëntë milionë ndjekës, transmeton Telegrafi. Ushtrimi 1: Galiç të dyfishtë Qëndroni me shputa të hapura në distancën e supeve me ndarje të lehtë të gishtave nga “jashtë”. Kërdhokullat shtrijini