Kuzhinë

Meny tradicionale

Kjo meny i afrohet ushqimit të shtëpisë, me gatime tradicionale të modifikuara për të pasur më pak yndyrë dhe kripë.

Fasulja është më e mirë se mishi!

Nëse ju vonohet paga dhe nuk keni para për të blerë mish, blini një kilogram fasule. Jo që fasulja është më e lirë, por edhe njëqind herë më e shëndetshme. Këto janë faktet më të reja të cilat e konfirmojnë këtë konstatim. Shkencëtarët, hulumtimi i të cilëve është publikuar në revistën “Journalof Food Science”, theksojnë që fasulja është zëvendësimi më i mirë për mishin e kuq, sepse ka burim të

Ushqimet që ju bëjnë të ndiheni gjithmonë të uritur

Nuk kanë kaluar as 10 minuta që jeni ngritur nga tryeza dhe sërish e gjeni veten duke pickuar ndonjë gjë të vogël në frigorifer, ndonëse porcionet që konsumuat ishin të mjaftueshme? Nëse ju ndodh gjithmonë kjo gjë, nuk duhet të ndryshoni madhësinë e pjatës apo gotës, por të bëni disa ndryshime në regjimin ushqimor të përditshëm pasi jo çdo ushqim siguron ngopje për organizmin edhe pse mund të jenë të

Tortë çokollate nga gështenjat pa miell dhe sheqer

* 225 g çokollatë të zezë, * 6 vezë, * kripë sa mund të kapet me një gisht, * 125 g gjalpë, * 500 g pure të ngrirë gështenje, * 2 lugë rum Për shtojcë: * 100 g çokollatë të zezë, * 250 g mililitra ajkë për krem, * disa pika ekstrakt vanilje Përgatitja: Ngroheni furrën në 180 gradë celsius. Ndani të bardhët dhe të verdhët e vezëve dhe në

Tavë me mish e patate

1 kg patate Mish 4-5 thela 1 kokërr qepe 1 lugë gjellë salce domate Rigon Piper të zi Krip Mund ti hidhni erza të tjera po kjo varet vetëm nga ju.   Përgatitja Mbasi e kemi grirë qepën në mikser (ose me dore) e kaverdisim pak me mishin ku hedhim salcën dhe i trazojmë të gjitha bashkë. Me pas i hedhim ujin ku e lemë sa të filloj të ziejë

Si të përgatitni brumin për pica

25 gr maja birre 1 majë luge kafeje me sheqer 2 maja luge kafeje me kripë 500 gr miell të tipit 00 2 lugë kafeje me vaj ulliri Shikoni videon më poshtë për të parë mënyrat e përgatitjes së brumit të picës.