LifeStyle

Shmangni sulmin në tru duke bërë ushtrime

Çiklizmi apo vrapimi në moshë të mesme, mund t’i mbrojnë njerëzit nga goditja në tru (apo siç njihet në gjuhën popullore pika në tru). Në fakt, sipas një studimi, ushtrimet e rregullta fizike në moshën 40 vjeçare mund t’iu bëjnë të keni enë të gjakut në tru të një 16 vjeçari edhe nëse jeni 70 vjeç. Doktori i këtij studimi, James Faber, ka thënë se këto të gjetura sugjerojnë që

Kështu valixhja juaj do të mbajë dyfishin e rrobave

Momenti i paketimit të rrobave kur ju niseni në një udhëtim pune apo edhe për pushime, është gjithmonë pak stresues. Kjo për faktin se gjithmonë priremi të marrim sa më shumë rroba me vete, ndërkohë që valixhja na kufizon, duke na bërë që të mendojmë mirë se çfarë duhet dhe nuk duhet të marrim. Por mos u shqetësoni. Ne do t’ju tregojmë disa truke sesi valixhja juaj të mbajë dyfishin

5 Gjëra që nuk duhet t’i prisni kurrë nga të tjerët

Burimi më i madh i vuajtjeve tona emocionale vjen si pasojë e  pritshmërsë së lartë nga të tjerët, gjë që është tërësisht vetëm faji ynë. Të presësh më shumë seç duhet nga shokët apo nga familja është si t’i kërkosh problemet vetë, sepse kërkesat e paarsyeshme ju mbushin me ankth dhe ju depresionojnë. 1.Mjaft prite që ata të bëjnë gjithmonë gjënë e duhur Të gjithë jemi të ndryshëm dhe të

Pse nuk duhet ta rregulloni grimin në publik

Të gjithë e dimë sa e rëndësishme është mirësjellje dhe njohja e rregullave bazike të kulturës që të ndjeheni më mirë me veten, por edhe të vlerësoheni më shumë nga rrethi. Njëra nga këto rregulla që duhet t’i dini është ajo se rregullimi i grimit në publik është i ndaluar. Askush nuk ka nevojë që të ju shoh teksa grimoheni në rrugë, apo në kafene, njësoj sikur ju nuk dëshironi

Musakë me kërpudha

Përbërësit 500 gr mish i bluar viçi 400 gr kërpudha 1 preshë 3 vezë 200 gr miell 3 lugë pure domatesh 2 toptha djathë mocarellë 1 lugë biber i kuq 4 decilitra vaj melmesa Rigon PËR SALCË 3 vezë 2 decilitra ajkë 3 decilitra qumësht Hapat 1 Preshi pritet në katrorka dhe kaurdiset në pak vaj, me qëllim që të zbutet e pastaj shtohet mishi i bluar dhe kaurdiset e tëra duke shtuar ujë kohë pas kohe. 2 Para

Këto 3 maska mund t’i bëni në shtëpi, do shikoni ndryshimin në fytyrën tuaj!

Kafeina është një përbërës që ofron shumë përfitime për lëkurën. Është një stimulues i madh i qarkullimit të gjakut, ndihmon në rigjenerimin e qelizave dhe ka shumë veti anti-inflamatore. Së bashku me vajin e kokosit Dëshironi të eleminoni rrathët e errët të syve, të përmirësoni pamjen e lëkurës ose të keni duar të buta? Ja disa maska efikase të cilat mund t’I përgatisni në shtëpi. Rehatohuni në komoditetin e shtëpisë

Pesë gjëra të çuditshme që bëjnë njerëzit nën stres

Nëse për një kohë të gjatë jeni nën stres, duhet kujdesur për simptomat e tij, pasi me rritjen e tij do të ndryshoni edhe zakonet që do të dëmtojnë shëndetin tuaj. Do të hani shumë sheqer Nga stresi, ju dëshironi ushqimin me një përqindje të lartë të yndyrës dhe sheqerit, pasi stresi na bën të uritur. Në vend të kësaj, përpiquni të hani ushqime të pasura me ushqyes. Paraqitet paranoja

Njerëzit që përqafojnë me sy

Më pëlqejnë njerëzit që përqafojnë me sytë e tyre. Ata që, pa thënë asgjë dhe kur gjithçka rreth e qark hesht, janë në gjendje të na shoqërojnë në momentet tona më të vështira. Ata njerëz që, me shkëlqimin e thjeshtë të shikimit të tyre, transmetojnë një pafundësi emocionesh që na ndihmojnë të mbledhim veten. Pa e detyruar të lë përshtypje, me dëshirën e vetme për të qëndruar pranë. Njerëz të

Ja si mund t’i eliminoni njollat në fytyrë!

Maska me qumësht është mjaft efikase për eliminimin e njollave në fytyrë. Sigurisht, përveç qumështit si përbërës kryesor, kjo maskë kërkon edhe një përbërës tjerër. Përbërësit: 1/2 lugë kripë 2 lugë qumësht Përgatitja: Në një enë të vogël hidhni gjysmë lugë kripë dhe sipër shtoni qumështin. Përziejeni mirë derisa të tretet kripa dhe të krijohet një masë homogjene e njëtrajtshme. Aplikojeni me kujdes në fytyrë duke shmangur zonën e syve,

Pesë këshilla për të mësuar në mënyrë efikase

Një hulumrim i ri tregon mënyra shumë të lehta për të mësuar në mënyrë efikase. Nëse kjo është një teknologji e re, një gjuhë e huaj, ose një aftësi për të qenë konkurues, kjo sigurisht nënkupton të mësosh gjëra të reja. Gati dy të tretat e punonjësve të SHBA kanë marrë një kurs ose kanë kërkuar trajnim shtesë për të avancuar karrierën e tyre, sipas një studimi të Peë Research