LifeStyle

Gabimet që i bëni gjatë punësimit

A po bëni disa nga këto gabime gjatë procesit tuaj të punësimit? Punësimi është më konkurrues se kurrë për shkak se kompanitë e mëdha luftojnë me bizneset fillestare dhe me ato të vogla për punonjësit më të mirë. Të gjithë dëshirojnë të tërheqin të rinjtë me aftësitë më të reja dhe më të mira, por jo çdo biznes ka buxhetin për të mundur konkurrencën. Ju do të befasoheni kur të

Tavë patatesh me salçiçe

Përbërësit 500 gr salsiçe 1 kg patate 2 kokë qepë 2 lugë biber i kuq 2 karrota 2 lugë miell 0,5 decilitra vaj 6 decilitra supë viçi melmesa Biber i zi Hapat 1 Patatet qërohen dhe priten në rrathë, gjithashtu edhe salsiçet priten në rrathë, ndërsa qepët dhe karrotat priten në katrorka. 2 Në një enë të madhe bashkohen patatet, salsiçet, karrotat dhe qepët, shtohen mielli, biber i kuq dhe mëlmesa sipas shijës, të gjitha përzihen mirë. 3 Lyhet me vaj tava rezistuese ndaj

5 Zakone që vetëm njerëzit mirënjohës i zotërojnë

Ndonjëherë, kur përballemi me vështirësi që na  sjell jeta, është shumë e thjeshtë të përfshihesh nga negativiteti dhe keqardhja. Ne shpesh përqëndrohemi më shume seç duhet në anën negative të situatave dhe harrojmë të jemi mirënjohës për atë që kemi. Mirënjohja është nga ato gjëra që duhet ta bëjmë pjesë të përditshmërisë sonë. Këto janë 5 zakone që zotëron një njeri i çiltër dhe mirënjohës. 1.Ata i kushtojnë kohë edhe

Mësoni sekretet për të qënë rehat me taka!

Jolene Sher, një fizioterapiste britanike, thotë se takat e larta duhen përdorur nga femrat. Ajo madje tregon se ka disa tipe takash të larta që janë më të mira për këmbët sesa këpucët e rehatshme të sheshta. “Të veshësh këpucë me takë mund t’i bëjë mirë pjesës së pasme të këmbës, pasi i ofron mbështetje natyrale”, shkruan fizioterapistja për “Healthista”. Në këtë artikull do të gjeni disa të mira të

Ky është vaji më i mirë natyral për rrezitje

Të gjithë do t’jua kenë lakmi për ngjyrën e trupit që do ta merrni nga rrezitja, të gjithë përbërësit i keni në kuzhinën tuaj! Vetëm pas dy ditëve do të vëreni nxirje të lehtë, transmeton Telegrafi. Bashkë me nxirjen e shpejtë, përparësia e këtij zbutësi është që lëkura mund t’ju bëhet e butë dhe e ushqyer. Po ju sjellim recetën më të thjeshtë për vajin për rrezitje të cilin mund

Një tipar që e kanë shumica e manipuluesve

Takimi me njerëz të ri, mbush më shumë jetën tuaj, mirëpo nganjëherë është e vështirë që ta dalloni kush është personi që sapo keni takuar; një shok i ardhshëm apo manipulues e person që vetëm humb kohën tuaj. Askush nuk është i paprekur nga manipuluesit apo njerëzit toksik, mirëpo ju e keni forcën që t’i dalloni ata që duan të sjellin vetëm telashe për ju, dhe të mbroheni nga ta.

A duhet ta pimë kafen e cila ka qëndruar disa orë?

Pavarësisht se preferoni kafe të fortë turke, nescafe apo espresso me qumësht, një gjë është e sigurt, pas gjysmë ore kjo pije humbë “forcën” e vet. Ky është shkaktari… Kanë mbetur edhe disa orë deri në fund të orarit të punës dhe tashmë ngadalë po e ndieni lodhjen, transmeton Telegrafi. Në një çast merrni filxhanin me kafen e zier e cila nga mëngjesi qëndron mbi tavolinë dhe pyesni veten: “A

Pse të veshim rroba pozitive?

Pse të veshim rroba pozitive dhe pse të blejmë rroba me dizajne pozitive? Përgjigja është e thjeshtë! Ju do të jeni shumë më pozitiv, të lumtur dhe më të suksesshëm. Duke kombinuar veshjen e duhur me një stil të butë të të folurit.  Ju do të ndjeni një valë pozitiviteti që rrjedh përmes trupit tuaj që ju bën të ndiheni të më të gjallë. Kur disa veprime të thjeshta mund

Patate krokante të pjekura

Kjo recetë është e thjeshtë, por nuk është ajo që jemi mësuar zakonisht. Do të kërkojnë të gjithë që ta bësh prapë. A ka shoqërues më të mirë për mishin e zgarës në fundjavë? Lëre mënjanë recetën tradicionale dhe provo këtë gjë! Janë shumë më të mira se patatet e zhytura në vaj. Nëse dëshiron mund t’i shtosh edhe qepë, proshutë dhe djathë. Përbërësit: 8 patate mesatare 3 lugë vaj

Soda e bukës për të qetësuar pickimin nga mushkonjat

Me ardhjen e stinës së nxehtë, mushkonjat janë pjesa që të gjithë njerëzit mundohen t’i shmangin. Veshja e rrobave të gjata, si dhe përdorimi i produkteve për largimin e tyre janë hapa të zakonshëm që ndjekim për t’i larguar pickimet irrituese të tyre. Nëse pickoheni nga mushkonjat, janë disa hapa që mund t’i ndiqni, por kësaj radhe  po ju njoftojmë me një metodë mjaft efikase. Largoni mushkonjat me sodë buke