Stil

Vendoseni këtë në lëkurën tuaj që të keni çdo ditë më pak rrudha

Po aq sa nuk na pëlqen ta pranojmë, ka gjëra që na tregojnë se po përparojmë në moshë, të tilla si rrudhat. Kur jemi të rinj, nuk i kushtojmë vëmendje të madhe atyre, por pas një moshe të caktuar, këto shenja në lëkurën tonë na bëjnë të ndiheni pak parehatshëm. Pra, cila është zgjidhja? Zakonisht përfundojmë duke shkuar në farmaci dhe duke blerë krema fytyrë kundër plakjes që premtojnë rinovimin

Katër ngjyrat e flokëve që i shkojnë kujtdo

Pavarësisht tonalitetit të lëkurës, mbi ç’bazë duhet ta zgjidhni atë dhe çfarë grimi ju shkon me tepër me ngjyrën tuaj të flokëve? Ngjyrë çokollatë Floktarët shpesh e quajnë ngjyra perfekte pasi nuk është as shumë e errët, as shumë e çelët, madje i jep edhe lëkurës një pamje tjetër. Fijet e arta I shkojnë kujtdo, megjithatë duhet treguar kujdes me nuancën e së artës. Për lëkurat e çelura sugjerohet e

Niseni mëngjesin me nje smoothie me karrota

Niseni mëngjesin shëndetshëm dhe plot energji me një smoothie me karrota. Ka shumë pak përbërës dhe ju merr vetëm disa minuta për ta bërë. Përbërësit 2 karrota 1 nektarinë 2 feta pjepër (ngjyrë portokalli) 1 kivi 3 lugë kos Përgatitja Në fillim lajmë karrotat mirë dhe i ziejmë. Nga ana tjetër qerojmë dhe presim në feta të holla pjeprin, kivin dhe nektarinat. Në një blender shtojmë karrotat e prerë kubikë,

Si ta impresiononi një vajzë kur shkoni ta merrni me veturë?

A ju ka rastiur ndonjëherë të lini takim me ndonjë vajzë dhe të vendosni që ju të shkoni ta merrni vajzën me veturë në shtëpinë e saj? Nëse po, atëherë mos mendoni se është gjë e lehtë, pasi që këtë veçse e dini. Faktikisht, të gjithë meshkujt tregojnë se krijimi i përshtypjeve të mira të para në raste të tilla është mjaft i vështirë. Prandaj, ju sjellim më poshtë disa këshilla se

Këto 3 maska mund t’i bëni në shtëpi, do shikoni ndryshimin në fytyrën tuaj!

Kafeina është një përbërës që ofron shumë përfitime për lëkurën. Është një stimulues i madh i qarkullimit të gjakut, ndihmon në rigjenerimin e qelizave dhe ka shumë veti anti-inflamatore. Së bashku me vajin e kokosit Dëshironi të eleminoni rrathët e errët të syve, të përmirësoni pamjen e lëkurës ose të keni duar të buta? Ja disa maska efikase të cilat mund t’I përgatisni në shtëpi. Rehatohuni në komoditetin e shtëpisë

Ja si mund t’i eliminoni njollat në fytyrë!

Maska me qumësht është mjaft efikase për eliminimin e njollave në fytyrë. Sigurisht, përveç qumështit si përbërës kryesor, kjo maskë kërkon edhe një përbërës tjerër. Përbërësit: 1/2 lugë kripë 2 lugë qumësht Përgatitja: Në një enë të vogël hidhni gjysmë lugë kripë dhe sipër shtoni qumështin. Përziejeni mirë derisa të tretet kripa dhe të krijohet një masë homogjene e njëtrajtshme. Aplikojeni me kujdes në fytyrë duke shmangur zonën e syve,

3 truke magjike që parfumi të zgjasë nga mëngjesi deri në darkë

Trupi i gjithësecilit prej nesh ka një aromë karakterisitke dhe besohet se parfumi që ju përfaqëson më mirë është ai, molekulat e së cilës përputhen me atë të lëkurën suaj! Kjo shpjegon dhe dëshirën tuaj për të përdorur një parfum, e nëse ende i ndërroni parfumet tregon që nuk e keni gjetur aromën tuaj. Gjithsesi kjo është gjysma e betejës, sepse pasi të jeni dashuruar me një aromë, do të

Si të shpëtojmë nga celuliti në kofshë?

Celuliti ndikon më shumë se 85 përqind e grave. Ai është shumë i shprehur në kofshë,por gjithashtu mund të paraqitet në këmbë dhe stomak. Celuliti përbëhet nga qeliza të yndyrës pa lundrues që depozitohen vetëm nën lëkurë. Ajo ka një pamje të dallueshme, si sipërfaqja e holluar e një lëvozhgë portokalli ose djathi. Hormonet, gjenetika dhe një mënyrë jetese jo e shëndetshme janë shkaqet kryesore të celulitit. Sapo të filloni

10 mënyra për të hequr erën e keqe në shtëpi

Çdo shtëpi ka ngjyrat, stilin dhe erërat e veta. Nëse doni që banesa të ketë erë të mirë jo vetëm për ju, por edhe për miqtë, është e rëndësishme të vini në jetë disa metoda natyrale që mund të jenë shumë efikase. Frigoriferi – Për të eliminuar erërat fusni një gotë të vogël me uthull në brendësi të tij. Ushqimet e skuqura – Për të eliminuar erërat që lënë këto

Si mund të dimë nëse kemi peshën optimale?

Për të kontrolluar nëse një person është në parametrat normale të peshës së tij trupore, përllogaritet shumë lehtë me një koeficient: Indeksin e Masës Trupore (IMT) IMT= Pesha (kg) /(Gjatesine (m))^2 Psh: Kemi një person që peshon 75 kg dhe 1,65 të gjatë  IMT=75/(1,65)^2=27.5 Duke iu referuar tabelës më poshtë IMT 27.5 është të mbipesha. Kategoria Indeksi i Masës Trupore Nën peshë <18.5 Normale 18.5-24.9 Mbipeshë 25-29.9 Obeziteti i kategoriseë