Organizohu

Thithja e gishtit, si mund të parandalohet kjo shprehi

Megjithatë nëse sjellja është e tepruar, mund të shkaktojë probleme dentare të pakthyeshme. Kjo sjellje duket të jetë më e hasur te vajzat se te djemtë. Ky shqetësim mund të nisë të bëhet problem për fëmijën pas moshës 6 vjeç. Kjo sjellje është shumë e zakonshme. Thithja është një aktivitet jetësor për foshnjën, ajo nis si një refleks mbijetese dhe jep mundësi zbulimi dhe kënaqësie. Për këtë fakt shumë klinicistë

Këto janë efektet ansore të stresit

Stresi me të vërtetë është i keq. Ai humbë energjinë tuaj, dëshirën tuaj për të bërë gjëra dhe krijon një problem për jetën tuaj. Dhe, stresi i përditshëm mund të ngatërrohet me mendjen dhe trupin tuaj në mënyrë serioze. Kontrolloni këto simptoma frikësuese të stresit, dhe mësoni se si t’i menaxhoni këto efekte anësore. Ju bën të lodhur Përveç faktit se ankthi mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës, frika shkakton që truri juaj të lirojë kortizolin i

Pse nuk duhet pirë kafe në stomakun bosh

Rituali i mëngjesit të shumicës së njerëzve është pirja e një kafe. Ky natyrisht nuk është aspak zakon i shëndetshëm dhe ka shumë arsye pse nuk duhet bërë, transmeton portali arbresh.info Mjekët thonë se kafja në stomakun bosh mund të rrezikojë shëndetin, sepse pirja e kafes së zezë rrit sasinë e acidit në stomak dhe kjo më pas shkakton urth edhe irritim. Përpos kësaj, kafeina njihet që jep energji dhe mund

Pse nuk duhet të vishni xhinse të grisura në mot të nxehtë!

Pantollat e grisura jo gjithmonë preferohen të vishen kur moti është me diell. Përmes disa fotografive, disa vajza kanë treguar djegiet që kanë marrë pasi në kohë të nxehtë kanë veshur xhinse të grisura, shkruan Daily Mirror, transmeton Heyday.news Më poshtë gjeni disa fotografi të plagëve që disa femra kanë marrë nga moti me diell. /heyday.news/

5 shenjat që tregojnë praninë e kancerit të mushkërive në trupin tuaj

Në fazat e para, kanceri i mushkërisë nuk shfaq shenja të dukshme ose që mund t’i ndieni. Më vonë ai shkakton kollë, teshtitje dhe dhimbje të gjoksit. Por, ka edhe disa shenja të tjera, më pak të njohura, që mund të shfaqë në vende që as nuk i prisnit. (Sigurisht, kanceri i mushkërisë nuk është e vetmja sëmundje apo gjendje që mund të shkaktojë këto simptoma). 1.Ënjtje të gishtërinjve: Disa tumore

Ndërrimi i shpeshtë i temperaturave. Ja si ti përballoni

Ndryshimet drastike të temperaturave brenda pak ditësh janë të zakonshme dhe njëlloj janë edhe ndryshimet që ato sjellin në shëndetin tonë. Këto ndryshime dinë të shfaqen në mënyra të ndryshme, si lodhje, molisje, luhatje tensioni, ftohje, etj. Ndryshimet në shëndet që shfaqen si pasojë e ndryshimeve drastike të temperaturave, përgjithësisht janë jo serioze mirëpo mund të na shkaktojnë probleme të vogla, transmeton Indeksonline. Çfarë mund të bëjmë ne? Duke marrë

5 rregullat e përditshme për të shmangur infeksionet urinare

Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga infeksionet e traktit urinar, e dini sa të dhimbshme dhe frustuese mund të jenë, sidomos nëse rikthehen sërish. Edhe pse mund t’i lehtësoni dhimbjet dhe simptomat e infeksionit urinar me anë të antibiotikëve brenda pak ditësh, ka disa masa të thjeshta që mund të merrni për të parandaluar rikthimin e tyre. Që t’i thoni lamtumirë urinimit të shpeshtë, ndjesisë së djegies dhe simptomave të tjera të

Nëse rrini gjatë ulur – ndiqni këto këshilla

Qëndrimi juaj në tavolinën e punës apo edhe në secilin aktivitet ka shumë rëndësi për trupin tuaj. Kur rrini ulur keq do të thotë që muskujt dhe nyjet tuaja nuk funksionojnë gjatë gjithë kohës. Kjo mund të ju shkaktojë probleme serioze si: dhimbje koke, dhimbje të muskujve, problem me frymëmarrjen dhe me tretjen. Më poshtë janë disa nga këshillat: Ecni zbathur dhe vishni këpucë të rehatshme Shtoni kalcium në dietën

Luftoni gurët në veshka me këto ushqime

Edhe pse konsiderohet si burim i pasur me kalium në mesin e pemëve dhe perimeve, bananet nuk sjellin shumë nga ky mineral i vlefshëm. Mungesa e kaliumit ndikon në gjak dhe mund të sjellë deri te krijimi i gurëve në veshka. Ushqimet që përmbajnë sasi më të mëdha të kaliumit s sa banania janë patatet, shalqiri, spinaqi, salca e domateve, fasulet e zeza, fasulet e bardha  

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme të mëdha gjatë agjërimit, porosisin ekspertët shëndetësorë. Besimtarët është e nevojshme që të konsumojnë ushqimin i cili tretet ngadalë, duke përfshirë edhe ushqimin i cili përmban pejza ushqyese, transmeton Telegrafi. Të shmanget ushqimi kalorik Gjatë muajit të