Foto e Ditës

Mbi re në Abu Dhabi

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, Xhamia e Madhe pothuajse ishte mbuluar tërësisht me mjegull. Në fakt, kjo ishte pikërisht ajo çfarë dëshironte fotografi Shanof K. ”Është dashur të pres një vit të tërë për ditën perfekte që ta realizoj këtë fotografi. Duke e parë këtë pamje ishte më shumë se magjike,” tha ai. /humanheyday.com/   Burimi: National Geographic

Malet spektakolare shumëngjyrëshe të Kinës dhe Perusë

Ka raste kur natyra na befason dhe na jep spektakle të rralla. Mund të jenë qoshe të padëgjuara dhe pikërisht një rast i tillë ndodh në Kinë dhe tjetri në Peru. Duket sikur mbi to është derdhur një paletë ngjyrash dhe i jep tjetër pamje peisazhit. Mjafton t’u hidhni një sy pamjeve për të kuptuar kapacitetin e mrekullueshëm që kanë parku gjeologjik i Zhangye Danxia  dhe malet Vinicunca, pothuaj binjakë

Hoteli në Nairobi, Kenya ku mund të hani ushqim me gjirafat

Paramendoni të zgjoheni në Nairobi, Kenya. Zgjoheni nga gjumi dhe vazhdoni poshtë shkallëve antike të një hoteli të vogël. Të dizajnuar në stilin skocez, së bashku me gjirafa. Po, gjirafa lejohet të fusë kokën në dritaret e mëdha të këtij hoteli. Duke shpresuar se mund të hajë ca nga drithërat e juaja. Giraffe Manor, është një hotel afrikan I cili poashtu shërben si strehë për gjirafat të cilave u është

Shkallët Haiku në Hawaii, definicion i bukurisë ilegale dhe të rrezikshme

Nga plazhet e deri tek malet, bukuria tejkalon çdo pritje në Hawaii. Por nëse është një gjë që tërheq njerëzit më shumë se bukuria, është një gjë e ndaluar. Shkallët Haiku, të njohura edhe si “Rruga për në qiell” janë më të vërtetë shkallët e vetme në botë që të ofrojnë pamjet më mahnitëse që keni parë ndonjëherë. Dhe shumica prej këtyre fotografive janë bërë në mënyrë ilegale. Ato u

Plaku që “ta heq trurin”: 99-vjeçar që thyen rekorde noti (video)

George Corones, australiani 99-vjeçar, ka thyer rekordin botëror në 50 metra stil i lirë pasi garoi në kategorinë 100 deri në 104 vjeç. Ai e theu një rekord 4-vjeçar duke notuar 35 sekonda më shpejt. “Ishte diçka fantastike për mua”, tha plaku që në prill mbush plot 100 vjeç. Corones, në të ritë e tij ka qenë një notar i talentuar. Ai thotë se e ka nisur këtë sport që në

Fotografia e fundit e njohur e Titanikut mbi ujë, 1912

Titaniku, anija më luksoze e asaj kohe, është bërë e pavdekshme jo vetëm në sajë të mbytjes tragjike, por dhe për faktin se historia e saj ka qenë në qendër të shumë dokumentarëve, serialeve televizive apo filmave hollivudianë. Anija e nisi udhëtimin e saj të parë në 10 prill të 1912 nga porti i Southamptonit në Angli dhe ishte drejtuar për në Nju Jork. Në bordin e saj ndodheshin disa

Pamje nga Kalaja e Prizrenit

Kalaja e Prizrenit është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, konsiderohet të jetë simboli i qytetit dhe një element me rëndësi në identitetin kulturor të Kosovës. E ndërtuar në një kodër të lartë, në një ambient piktoresk dhe në një pozitë jashtëzakonisht strategjike, Kalaja ngrihet mbi qytet sikurse edhe mbi luginën e thellë të Lumëbardhit dhe rrafshin e Dukagjinit. Kalaja i ka fillet e saj në periudhën e parë

Luanesha nuk e ha, adopton kafshën e vogël

 Një luaneshë e hidhëruar duket se ka një pranverë në hapat e saj përsëri pas adoptimit të një këlyshi antilope. Të vegjlit e saj të porsalindur u vranë nga një tjetër luan. Por ajo ka mbushur boshllëkun me një këlysh antilope. Luanesha kujdeset për të voglin sikur të ishte i saji dhe e mbron nga kafshët e tjera grabitqare. Sjellja e saj e nënës u fotografua nga Gordon Donovan në

Trinidad, xhevahiri i Kubës

Trinidad është një ishull-shtet në  Karibienë jugorë pranë bregdetit verilindor të Venezuelës. Ky ishull bashkë me Ishullin Tobago  kanë një sipërfaqe prej 5 128 km2 në të cilët jetojnë 1,32 milion banorë të racës së zezë, Indisë, të përzierë, të bardhë e të verdhë (kinezë). Për kryeqytet kanë portën spanjolle në Trinidad dhe gjuhën angleze për gjuhë zyrtare shtetërore. Ky ishull është  në listën e UNESCO-s. Jo të gjithë e dinë

Flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë në Empire State Building

Lojërat Olimpike Dimërore kanë filluar në Korenë Jugore, por njujorkezët kanë shijuar një pjesë të këtyre Lojërave kur Empire State Building shfaqi flamujt e shteteve pjesëmarrëse, transmeton Koha.net. Ndërtesa më e lartë në New York është përkujdesur që të shfaqë edhe flamujt e Kosovës e Shqipërisë, si shtete pjesëmarrëse të Lojërave Olimpike Dimërore. Kosova merr pjesë me vetëm një sportist. Skitari Albin Tahiri barti flamurin në parakalimin e shteteve në