Foto e Ditës

20 fotografitë e javës nga “The Guardian”: fëmijët azil-kërkues në kufirin amerikan dhe mposhtja e Gjermanisë nga Meksika

Ndarja e familjeve në kufirin midis Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, shpërthimi i vullkanit Fuego në Guatemalë, demonstratat në Nikaragua dhe mposhtja e Gjermanisë nga Meksika në Kupën e Botës – këto janë disa nga ngjarjet e fiksuara në përmbledhjen e “The Guardian” nga foto-reporterët më të mirë të botës. Gaza. Të afërm të Sabri Abu Khadir, palestinezit të vrarë në kufirin midis Gazës dhe Izraelit, në morgun e spitalit.

Fituesit në garën për fotografi shpallen në fund të muajit

Gara e vitit në fotografi, në National Geographic ka sjellur foto mahnitëse, që nga krokodilët në Kosta Rika deri tek kuajt e egër në Islandë. Njerëzit kanë pasur mundësinë të zgjedhin fotografët e tyre të preferuar të cilët kanë kapur foto në të gjithë botën, derisa fituesit  zgjedhen nga juria profesionale. Në fund të qershorit do të shpallen të gjithë fituesit. Çmimi i madh në garë është 7.500 euro, ndërsa dy

Përmes fotografive: festimet e Bajramit anekënd botës

Bajrami shënon fundin e muajit të shenjtë të agjërimit, Ramazanit. Fotografitë më të mira nga kjo ditë feste anekënd botës vijnë në këtë përmbledhje të “The Guardian”. Muslimanët performojnë faljen e Bajramit në Teheran. Festime në Omsk, Rusi. Fëmijë afgan në kolovarëse. Xhamia Al-Zaytuna në Tuniz, Tunizi. Gratë përcjellin faljen në Pretoria, Afrikë e Jugut. Lideri suprem i Iranit, Ali Khamenei, u adresohet turmave në një ceremony faljeje në Teheran.

Përjetime: Stambolli, qyteti që flet nëpërmjet poezive, çajit dhe ezaneve

Nga Brunilda Basha Në Stamboll mund të gjesh gjithçka. Atje gjen vetë njerëzimin, Europën, Perëndimin dhe Lindjen. Stambolli vendi i së bukurës, poezisë, misticizmit, portë e historisë, urë e kulturës, kryeqytet i botës. Dashuri e destinuar të jetojë përgjithmonë. Nëse shkel njëherë në të do dëshirosh të mos ndahesh asnjëherë prej tij. Në pazare, rrugë e metro gjen përshëndetje nga Merhaba, në Bonjour, Hola, Guten Tag, Ciao, Namaste, Salaam, Ahlan Bikum, Shalom, Selamat

20 fotografitë e javës nga “The Guardian”: Epileptikja sudanaze, zbulimi i fundit në Pompe dhe llava vullkanike në Havai

Demonstratat në Gaza, muaji i shenjtë i Ramazanit, rrjedha e llavës nga vullkani Kilauea dhe Rafael Nadal në “French Open”- këto ngjarje dhe të tjera janë fiksuar në këtë përmbledhje të “The Guardian” nga fotoreporterët më të mirë në botë. Aman, Jordani. Fëmijët palestinezë luajnë në rrugë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit në kampin e refugjatëve, Al-Baqaa. Nizhny Novgorod, Rusi. Fotografi e shkrepur nga stacioni ndërkombëtar Hapësinor që tregon

Mijëra palestinezë në varrimin e infermieres Najjar

Razan Najjar, 21 vjeç, infermiere vullnetare në Gaza, u vra dje me snajper në gjoks nga ushtarët izraelitë, derisa po u ofronte ndihmë protestuesve palestinezë në Gaza. Mijëra palestinezë morën pjesë në ceremoninë e varrimit të palestinezes 21 vjeçare Razan al-Najjar, e cila u vra teksa ishte vullnetare si infermiere gjatë demonstratave masive me titull “Marshi i Kthimit të Madh” në kufirin me Rripin e Gazës dhe Izraelit, raporton Anadolu

“Rusi 2018”: “Reuters” dokumenton me foto botën e fshehur të portave të futbollit

Ndërsa Kupa e Botës afrohet gjithnjë e më shumë, fotografët e agjencisë “Reuters” janë vënë në kërkim të botës modeste, plot ngjyra dhe kreative të portave të futbollit rreth e qark Rusisë. Qyteti Dolgoprudny në rajonin e Moskës. Një kishë ortodokse në fshatin siberian, Tyulkovo në rajonin e Krasnoyarsk. Kashta mbush një portë futbolli gjatë lojërave tradicionale kozake në fshatin Arkhonskaya në republikën e Osetisë së Veriut. Kohë lëkundësesh në

Foto dramatike nga “National Geographic”: mbetjet plastike po vrasin planetin

Në edicionin e qershorit, revista “National Geographic” ka publikuar një përzgjedhje fotografish tronditësve që theksojnë sasinë e pafundme të mbetjeve plastike që po mbysin oqeanet e botës, brigjet dhe lumenjtë e saj. Jeta e egër, në mënyrë të veçantëm kafshët detare, janë në rrezik që të kapen nga mbetjet plastike deri në ngordhje, ose që t’i gëlltisin ato. Breshka mund të zgjaste kokën sipër ujit për të marrë frymë, por

Gjilan, 1930

Kjo foto është realizuar në vitin 1930 në qendër të qytetit të Gjilanit. Ah Gilan! Qyteti kishte shumë kroje, çezme me pompim, plepat dominonin, gjithandej. Trëndafile, hardhi rrushi, pemë e lule të llojllojshme, shumëngjyrëshe; sokaqet me kalldërmë… Nën hije të hardhisë kuvendonin, pinin kafe e çaj, jo vetëm, por, kryesisht, me fqinjët! Kishte dashni e respekt për njëri-tjetrin, kishte vajtje-ardhje… Jeta kishte lezet! Bunari i Sutkës ishte vendi ku zjarrëfikësat

Ja si ishte Peja në vitet 40-të

Kjo është një foto e vjetër e Pejës. Më saktë, fotoja i takon viteve 40-të të shekullit të kaluar, shkruan Geg e Toskë. Fotografia duket të jetë bërë gjatë kohës së komunizmit, pasi në dukjeështë dhe një yll, simbol i sistemit.