Foto e Ditës

Foto e ditës: ''Qëllimi specifik'' nga Linn Smith

Si foto e ditës nga grupi Heyday është përzgjedhur ”Qëllimi specifik”, përshkrim i bërë nga fotografi Linn Smith. Lokacioni: Oviedo, FLoridë. ”Duke synuar uljen në pemë, një çafkë mban sytë të ngulur në objektivin për t’u përshtatur siç duhet me arritjen e tij,” thotë Smith. /heyday.news/

Ruaje tokën tënde!

  22 Prilli është Dita Ndërkombëtare e Tokës, ditë në të cilën ndërgjegjësohen rreth 1 miliard njerëz, që në mënyra të ndryshme mundohen që t’i vijnë asaj në ndihmë. Por gjithçka nis dhe mbaron më 22 Prill, sepse mëngjesin e 23 prillit të gjithë i kthehen rutinës dhe i lënë pas nismat që ndërmorën vetëm një ditë më parë. Por përse ta përqendrojmë një nismë të tillë vetëm në një

Fotografia e vitit 2018 nga “National Geographic Travel”

Nga një ylber mahnitës mbi Kanionin e Madh deri te një trëndafil në lulëzim në Japoni. “National Geographic Travel” ka nisur konkursin e tij vjetor për të nderuar imazhet e udhëtimit të fotografëve. Garuesit e kualifikuar mund të paraqesin foto për tre kategori të konkursit: natyrën, njerëzit dhe qytetet. Fituesi do të dalë nga votimi i publikut. Fotografi që merr çmimin e parë do të fitojë 10 000 $ dhe

Kështu dukej Parisi 100 vjet më parë

Ne të gjithë kemi parë fotografi të Parisit. “Qyteti i dashurisë” është një nga vendet më të njohura në tokë për shkak të arkitekturës së saj, transmeton Klan Kosova. Por a do ta njihni Parisin e vitit 1900? Këto fotografi “para dhe pas” vërtetojnë se Parisi ishte edhe më i bukur se sot!

Mbi re në Abu Dhabi

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, Xhamia e Madhe pothuajse ishte mbuluar tërësisht me mjegull. Në fakt, kjo ishte pikërisht ajo çfarë dëshironte fotografi Shanof K. ”Është dashur të pres një vit të tërë për ditën perfekte që ta realizoj këtë fotografi. Duke e parë këtë pamje ishte më shumë se magjike,” tha ai. /humanheyday.com/   Burimi: National Geographic

Malet spektakolare shumëngjyrëshe të Kinës dhe Perusë

Ka raste kur natyra na befason dhe na jep spektakle të rralla. Mund të jenë qoshe të padëgjuara dhe pikërisht një rast i tillë ndodh në Kinë dhe tjetri në Peru. Duket sikur mbi to është derdhur një paletë ngjyrash dhe i jep tjetër pamje peisazhit. Mjafton t’u hidhni një sy pamjeve për të kuptuar kapacitetin e mrekullueshëm që kanë parku gjeologjik i Zhangye Danxia  dhe malet Vinicunca, pothuaj binjakë

Hoteli në Nairobi, Kenya ku mund të hani ushqim me gjirafat

Paramendoni të zgjoheni në Nairobi, Kenya. Zgjoheni nga gjumi dhe vazhdoni poshtë shkallëve antike të një hoteli të vogël. Të dizajnuar në stilin skocez, së bashku me gjirafa. Po, gjirafa lejohet të fusë kokën në dritaret e mëdha të këtij hoteli. Duke shpresuar se mund të hajë ca nga drithërat e juaja. Giraffe Manor, është një hotel afrikan I cili poashtu shërben si strehë për gjirafat të cilave u është

Shkallët Haiku në Hawaii, definicion i bukurisë ilegale dhe të rrezikshme

Nga plazhet e deri tek malet, bukuria tejkalon çdo pritje në Hawaii. Por nëse është një gjë që tërheq njerëzit më shumë se bukuria, është një gjë e ndaluar. Shkallët Haiku, të njohura edhe si “Rruga për në qiell” janë më të vërtetë shkallët e vetme në botë që të ofrojnë pamjet më mahnitëse që keni parë ndonjëherë. Dhe shumica prej këtyre fotografive janë bërë në mënyrë ilegale. Ato u

Plaku që “ta heq trurin”: 99-vjeçar që thyen rekorde noti (video)

George Corones, australiani 99-vjeçar, ka thyer rekordin botëror në 50 metra stil i lirë pasi garoi në kategorinë 100 deri në 104 vjeç. Ai e theu një rekord 4-vjeçar duke notuar 35 sekonda më shpejt. “Ishte diçka fantastike për mua”, tha plaku që në prill mbush plot 100 vjeç. Corones, në të ritë e tij ka qenë një notar i talentuar. Ai thotë se e ka nisur këtë sport që në

Fotografia e fundit e njohur e Titanikut mbi ujë, 1912

Titaniku, anija më luksoze e asaj kohe, është bërë e pavdekshme jo vetëm në sajë të mbytjes tragjike, por dhe për faktin se historia e saj ka qenë në qendër të shumë dokumentarëve, serialeve televizive apo filmave hollivudianë. Anija e nisi udhëtimin e saj të parë në 10 prill të 1912 nga porti i Southamptonit në Angli dhe ishte drejtuar për në Nju Jork. Në bordin e saj ndodheshin disa