Shëndeti

Rikthehet fruthi, ja çfarë duhet të dini për këtë sëmundje

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në Europë janë 21 mijë pacientë, ndërsa sëmundja ka qenë fatale për 35 persona. Në hartën e OBSH-së janë 15 vendet më të prekura, në renditje të parë janë Rumania, Italia dhe Ukraina. Përkatësisht Në Rumani janë regjistruar 5.562 raste, në Itali 5.006, ndërsa në Ukrainë 4.767. Fruthi ka prekur edhe vende të tjera si Greqi, Gjermani, Serbia, Taxhikistan, Francë, Rusi, Belgjikë Mbretëria e Bashkuar,

Vlerat ushqyese të ftoit

Ftoi është frut i vendeve të ngohta dhe përdoret për shumë arsye. Njerëzit e përdorin ftoin si frut organik ose si pluhur, ekstrakt apo çaj për problemet si gripi, ftohja, dhimbjet e barkut, inflamacioni gastrointestinal etj. Nga ana tjetër, farat e tij përdoren gjerësisht në mjekësi për prodhimin e medikamenteve të ndryshëm. Mund të mos ju duket frut shumë i shijshëm, por ai përmban një sërë vlerash ushqyese dhe pikërisht

Shenjat që tregojnë se trupi juaj 'po bërtet' për ndihmë

Trupi ynë është një mekanizëm ku shumë gjëra ndodhin në të njëjtën kohë dhe shpeshherë na jep shenja se nevojitet ndihmë e cila, nëse shpërfillet mund të çojë në çështje serioze shëndetësore. Po pyesni veten se cilat janë shenjat e para të cilave duhet t’i kushtoni rëndësi? Lexoni më poshtë: 8. Pagjumësia, nervozizmi dhe dhimbje apo ngërçi në këmbë Nëse keni këto shenja, trupi juaj ka nevojë për magnez dhe

Mungesa e gjumit shkatërron lëkurën tuaj, ja arsyeja

Mungesa e gjumit të mirë mund të shkatërrojë jetën tuaj seksuale, t’ju bëjë më pak produktiv në punë dhe të rrisni nivelin tuaj të stresit. Ka shumë arsye për t’u dhënë përparësi gjumit tuaj, në thelb dhe ende ne qëndrojmë deri në orën 3 të mëngjesit kur dimë që duhet të ngrihemi në orën 6. Nëse nuk jeni të motivuar të hyni në shtrat me premtimin e seksit më të

E dini se shumë shpejt vaksinat do të zëvendësohen me tablete në formë kokrrash?

Për shumë persona gjilpërat janë një bezdi e madhe madje edhe të frikshme. Jo vetëm për të vegjlit, por edhe të rriturit. Shkencëtarët kanë bërë hapa para për zhvillimin e një lloji të ri vaksine. Bëhet fjalë vaksina në formë tablete, të cilat pritet të kenë të njëjtin efekt si ato që merren me injeksion. Eksperimenti i shkencëtarëve britanikë ka nisur me vaksina kundër gripit. Sipas studiuesve nevojiten ende testime

Kafja ndihmon në humbjen e peshës

Konsumi i kafesë i bën njerëzit më pak të uritur dhe vepron në mënyrë të kundërt me kanabisin, tregon një studim. Njerëzit që përdorin kanabis zakonisht hanë më tepër, pasi që ky lloj droge godet një pjesë të trurit që lidhet me oreksin. Kafja ka efektin e kundërt, thonë studiuesit e Universitetit Northwestern. Ata besojnë se kjo mund t’i bëjë njerëzit më pak të uritur, duke përdorur të njëjtin sistem

Kjo bimë magjike, pastron veshkat dhe mushkëritë

Kam qenë fare e vogël kur disa miq të gjyshit tim, të cilët jetonin në fshatin Kus, poshtë Qafë Krrabës, na sillnin thasë me fruta të vogla, që disa kohë më pas mësova se quheshin dëllinja. Deri në dimër familja ime nxirrte si për qerasje një broke me lëngun e tyre, lëng të cilin e quanin magjik. Pija ishte si birrë, e gazuar, por pak e athët dhe në Shqipërinë e Mesme

Çka është qumështi pa laktozë?

Përderisa shumica e njerëzve shijojnë qumështin pa asnjë shqetësim, ka njerëz që pa marrë parasysh moshën, mund të hasin në disa lloje të pengesave kur konsumojnë qumësht. Këto pengesa dinë të manifestohen me reaksione të ndryshme si p.sh. fryrje të barkut, ndjenjë dobësie në trup, vështirësi në tretje. Shqetësimet e tilla më së shpeshti paraqiten si shkak i jotolerancës ndaj Laktozës, gjendje e cila pengon tretjen normale të sheqerit i

Gjashtë shenjat që tregojnë mungesën e hekurit

Nëse gradualisht filloni të ndjeheni nga energjetike në e lodhur, mungesa e hekurit mund të jetë shkaku. Është mangësia më e zakonshme ushqyese nga e cila më të rrezikuara janë femrat sesa meshkujt ndërsa shkaku kryesor janë menstruacionet. Zyrtarisht jeni anemike kur nuk keni mjaftueshëm hekur në trup për të krijuar sasinë e nevojshme të hemoglobinës. Hemoglobina është komponenta më e rëndësishme e qelizave të kuqe të gjakut dhe shërben

Stresi është sëmundje ngjitëse, thonë shkencëtarët

Stresi juaj mund të prekë të tjerët, thonë studiuesit kanadezë. Gjykimet sugjerojnë se personat e stresuar mund të ndryshojnë trurin tuaj në të njëjtën mënyrë sikur jeni të mbingarkuar në punë. Shkencëtarët kanadezë i kanë quajtur rezultatet, të cilat janë nxjerrë nga eksperimentet në minj, si “të shquara”. Ata sugjerojnë se gjetjet mund të dëshmojnë të vërtetën për njerëzit, të cilët shprehin stresin e tyre “pa qenë në dijeni rreth