Shëndeti

Kujdes me orizin gjatë verës, mund të jetë burim helmimi

Me nisjen e sezonit të verës, mjeku infeksionist Tritan Kalo paralajmëron qytetarët të tregojnë kujdes me ushqimet që konsumojnë. Në një postim në faqen e tij në Facebook mjeku ngre si shqetësim përdorimin e orizit tani në verë, ku specialistët e ushqimit thonë se përmban spore të Bacillus cereus-it, një bakter që mund të shkaktojë helmim nga ushqimi dhe që i mbijeton jo rrallë edhe temperaturës së gatimit. Ai këshillon

E ndizni cigaren menjëherë pas ushqimit? Atëherë me siguri nuk e keni ditur këtë!

Shumica e duhanpirësve dëshiron të ndezë cigaren menjëherë pas racionit, mirëpo nuk janë të vetëdijshëm sa dëm i shkaktojnë organizmit të vet me këtë shprehi. Dëshira e fuqishme për të ndezur cigaren është impuls për të pirë një cigare pas ushqimit diçka me të cilën mund të njëjtësohen me cigaren shumica e duhanpirësve. Shpesh ndezin cigaren menjëherë duke menduar që po ashtu shpejt do ta tresin ushqimin, mirëpo shkenca nuk

Nënat adoleshente rrezikojnë të kenë menopauzë të hershme

Nënat adoleshente janë më të rrezikuara që të kenë një menopauzë të hershme dhe histerektomi (ndërhyrje kirurgjikale për të hequr një apo të gjitha pjesët e mitrës). Një studim i fundit ka zbuluar se 43% e grave që kanë lindur fëmijë nën moshën 20 vjeç kanë kaluar në fazën e menopauzës nga mosha 45 vjeç. Rreth gjysma e grave që kanë pasur një menopauzë të hershme gjithashtu kanë kryer gjithashtu

Rrushi ju ndihmon për shikim më të mirë

Nëse mbani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar mirë, është çelësi i një jete të shëndetshme. Por, shpesh herë ju merr kohë që të mendoni përbërësit e dietës tuaj. Megjithatë asnjëherë mos e harroni rrushin në këtë përbërje. Rrushi nuk do të zgjidh gjithë problemin e dietës tuaj, por me të mund të shkoni drejt mënyrës së një jete të shëndetshme. Më poshtë mund të gjeni disa arsye që

Luftoni kancerin e zorrëve duke aplikuar aspirinë

Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar se aspirina ndihmon për ta luftuar kancerin e zorrëve. Eksperimentet mbi tumoret e marra nga pacientët gjetën se përdoruesit e qetësuesve bllokojnë ‘stacionin e energjisë’ që karburantizon sëmundjen. I njohur si ‘nukleozë’, qëndron në zemrën e qelizave – brenda bërthamës që përmban ADN-në. Aktivizimi është i njohur për të nxitur formimin e tumorit – dhe mosfunksionimi ka qenë gjithashtu i lidhur me sëmundjet Alzheimer dhe Parkinson.

Pse duhet ta ngrini lëngun e portokallit?

Lëngu i portokallit është më i shëndetshëm për ju nëse e ngrini atë fillimisht e më pas e lëni të shkrihet. Kështu thotë një hulumtim i fundit i realizuar në Universitetin e Seviljes. Shkencëtarët kanë zbuluar se trupi mund të përthithë më shumë antioksidantë të portokallit nga lëngja e shkrirë, sesa nga lëngu i freskët ose i pasterizuar. Kur lëngu i portokallit ngrihet dhe shkrihet, elementet që japin shëndet për

Pasojat e pagjumësisë në shëndet!

Gjumi është aq thelbësor për shëndetin tuaj, njëjtë si ushqimi dhe uji. Megjithatë, shpesh, për shkak të angazhimeve të shumta, lëmë anash gjumin, dhe kufizojmë orët e fjetjes. Dhe kështu bëjmë gjëra dytësore prioritet. Dhe, pastaj edhe kur bijmë  në gjumë nuk arrijmë të flemë. Kafet e shpeshta që pimë gjatë ditës e bëjnë edhe më të vështirë këtë proces, sepse ato ndikojnë  drejtpërdrejt në trurin tonë dhe në  ciklet

5 ushqimet më të mira që parandalojnë çekuilibrin hormonal tek femrat

Çekuilibri hormonal mund të jetë njëri nga shkaktarët që keni shtuar në peshë, prandaj duhet të keni kujdes mbi mënyrën se si ushqeheni për të balancuar hormonet. Disa nga simptomat më të zakonshme që tregojnë çekuilibrin hormonal tek femrat janë: dhimbje koke të vazhdueshme, luhatje të peshës, fryrje të barkut, cikël menstrual të parregullt, rrahje të shpeshta zemre etj. Kombinimi perfekt i ushqimeve që balancojnë hormonet ndihmon në lehtësimin e

Tri shenjat e sulmit në tru

Simptomat e sulmit në tru mund të përshkruhen me katër fjalë: Fytyra, dora, të folurit dhe koha (thirrja e emergjencës) Sulmi në tru është serioz prandaj edhe kërkon vëmendjen dhe ndërhyrje urgjente, sipas NHS. Kjo situatë krijohet për shkak të mosfurnizimit të trurit me gjak. Simptomat paraqiten që nga fytyra juaj deri te gjymtyrët. Edhe ato varen nga pjesa të cilën e ka prekur truri. Një prej shenjave të para

Kështu mund ta ndaloni gjakderdhjen për pak sekonda

Nga prerjet e lehta në kuzhinë teksa gatuani e deri tek plagët e thella, ekziston një erëz “magjike” që do të ndalojë gjakderdhjen. Piper i kuq mund të ndalojë gjakderdhjen në më pak se një minutë në shumicën e rrethanave. Arsyeja përse kjo erëz vepron mrekullisht lidhet me enzimat aktive që kanë fuqinë të mpiksin gjakun brenda 10 sekondave. Piperi futet në reaksion me gjakun për të neutralizuar presionin e